Kezdőoldal » Politika » Rendőrség » A valóságban milyen egy...

A valóságban milyen egy házkutatás, hogyan zajlik?

Figyelt kérdés

Amerikai filmekben sokszor mutatnak rendőrségi házkutatást, általában kétféle változatban: vagy precíziós eszközökkel, pl. fémdetektorral vagy kutyával célzottan keresnek pl. fegyvert vagy kábítószert; vagy pedig berontanak, és vadállat módjára törnek-zúznak, mindent össze vissza felforgatnak, szétdobálnak.

Itthon meg a híradóban leginkább azt mutogatják, hogy miután a TEK hajnalban rátörte az ajtót a bűnbandára, és alsógatyában kirángatták őket, találtak egy csomó készpénzt, drogot stb., amiről a rendőrségi fotókat mutogatják.


A valóságban hogy zajlik egy házkutatás? A fentiekhez hasonlóan? Ha el van rejtve valami, azt hogyan, milyen eszközökkel keresik? Mi van, ha valakinek titkos rekeszei vannak a bútorokban, vagy részben az épület szerkezetébe beépítve? Hányan kutatnak át egy házat? Mindig visznek kutyát is?



jan. 18. 23:54
 1/4 anonim ***** válasza:
100%

Alap esetben ketten jönnek, egy nyomozó és egy egyenruhás. Felmutatják a parancsot, megkérdezik, bejöhetnek-e. Ha együttműködő vagy, akkor elmondják, miért jöttek, mit keresnek, és hogy szétnézhetnek-e. Mész körbe a lakásban, mondják, hogy mit nyiss ki, mutass meg, figyelik a viselkedésedet, nem törnek-zúznak, nem nyúlnak ők konkrétan semmihez. Ha úgy látják, hogy nyugodt vagy, nem rejtegetsz semmit, akkor megköszönik, aláírsz egy papírt, hogy önként körbevezetted őket és nem foglaltak le semmit, aztán lelépnek.


Ahhoz, hogy erőszakoskodjanak, kutyával, speciális eszközökkel, illetve nagyobb létszámban jöjjenek és felforgassák a lakást nyomós ok kell.


Nálam tévedésből voltak, mert egy "kedves ismerősöm" hamisan bevádolt, hogy kiraboltam.


Olyannál, aki tényleg rejteget valamit, priusza van, feltételezhető róla, hogy szökni akar vagy erőszakos lesz, nem tudom, mennyiben más.

jan. 19. 00:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 anonim válasza:
100%
Akkor hozzák a kutyát mikor a drogot keresik. De ez olyan bejön a kutya a házba és fel alá szaladgál ahol drogok vannak elrakva. Még a több éve használt pipát is kiszúrja a szekrénytetején. Szóval a titkos rekeszeket is megtalálja. Bár elvileg ha több rétegben hermetikusan lezárod, és beszórod csípős paprikával akkor nem biztos.
jan. 19. 06:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 Pintér László ***** válasza:
100%
Nalam volt házkutatás és pont drogok miatt, kutya nem volt, két Rendőr jött értem az akkor melóhelyemre, hogy házkutatás és utána bevisznek kihallgatásra plusz lefényképeztek több szögből, tetoválásokat is külön ujj-tenyér-tenyérél lenyomat,drogteszt. Házkutatás meg annyiból állt, hogy körbenéztek a szobámban, fiókokat kihúzták, udvarban kicsit körül néztek, lefényképezték a szobát, a talált és lefoglalt grindert meg pipát amit bevittek kivizsgálásra, de még máig nem adták vissza. Normálisak voltak, Én is az voltam Velük. Még viccelődtem is, hogy ha lenne itthon fű, már nem lenne, mert már úgy is elszívtam volna. Jó fejek voltak, annyira komolyan sem vették, mert egy 3 éves sztori volt ez már, el is feledkeztem róla, csak Ők most jutottak el az Én ügyemig. Kb ennyi volt.
jan. 19. 06:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 anonim ***** válasza:
45%

Komolyabb ügyekben titkos kutatással, úgy hogy ne is tudjon róla az érintett személy.



Ehhez régi oktatófilm, de ma is kb. ezek az elvek:

https://www.youtube.com/watch?v=_TTBCmqif44&list=PLSxXa9SuMJ..


Jogi háttere:

Be.

BÍRÓI ENGEDÉLYHEZ KÖTÖTT LEPLEZETT ESZKÖZÖK

231. § A büntetőeljárásban a következő bírói engedélyhez kötött leplezett eszközök alkalmazhatók:

a) információs rendszer titkos megfigyelése,

b) titkos kutatás,

c) hely titkos megfigyelése,

d) küldemény titkos megismerése,

e) lehallgatás.

232. § (1) Információs rendszer titkos megfigyelése során a leplezett eszközök alkalmazására feljogosított szerv bírói engedéllyel információs rendszerben kezelt adatokat titokban megismerhet, az észlelteket technikai eszközzel rögzítheti. Ennek érdekében az ehhez szükséges elektronikus adat az információs rendszerben, illetve a szükséges technikai eszköz – a nyilvános vagy a közönség részére nyitva álló hely kivételével – lakásban, egyéb helyiségben, bekerített helyen, illetve – a közösségi közlekedési eszköz kivételével – járműben, továbbá az érintett személy használatában lévő tárgyban elhelyezhető.

(2) Titkos kutatás során a leplezett eszközök alkalmazására feljogosított szerv bírói engedéllyel – a nyilvános vagy a közönség részére nyitva álló hely kivételével – lakást, egyéb helyiséget, bekerített helyet, illetve – a közösségi közlekedési eszköz kivételével – járművet, továbbá az érintett személy használatában lévő tárgyat titokban átkutathat, az észlelteket technikai eszközzel rögzítheti.

(3) Hely titkos megfigyelése során a leplezett eszközök alkalmazására feljogosított szerv bírói engedéllyel – a nyilvános vagy a közönség részére nyitva álló hely kivételével – a lakásban, egyéb helyiségben, bekerített helyen, illetve – a közösségi közlekedési eszköz kivételével – járművön történteket titokban technikai eszközzel megfigyelheti és rögzítheti. Ennek érdekében az ehhez szükséges technikai eszköz az alkalmazás helyén elhelyezhető.

(4) Küldemény titkos megismerése során a leplezett eszközök alkalmazására feljogosított szerv bírói engedéllyel postai küldeményt vagy egyéb zárt küldeményt titokban felbonthat, annak tartalmát megismerheti, ellenőrizheti és rögzítheti.

(5) Lehallgatás során a leplezett eszközök alkalmazására feljogosított szerv bírói engedéllyel elektronikus hírközlési szolgáltatás keretében elektronikus hírközlő hálózat vagy eszköz útján, illetve információs rendszeren folytatott kommunikáció tartalmát titokban megismerheti és rögzítheti.

jan. 19. 10:05
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!