Kezdőoldal » Politika » Rendőrség » Talált fegyvert lehet regisztr...

Talált fegyvert lehet regisztráltatni?

Figyelt kérdés
Pár éve voltak ezek a "Fegyverarzenált találtak" hírek. Azon gondolkoztam, hogy aki a világháborúból vagy régebbről hátramaradt fegyvereket talál, az miért nem csinálja meg a fegyvertartási vizsgát és regisztrálja be őket, hogy legálisan és biztonságosan tarthassa őket. Egyáltalán van ilyenre esélyük?

2015. febr. 10. 22:01
1 2
 1/12 anonim ***** válasza:

Hát elvileg a talált tárgyakra vonatkozó szabályok erre is vonatkoznak.

Úgy tudom mindenképp le kell adni, és ha rendben van(nem lopott, vagy nem követtek el vele bűncselekményt) igényt tarthat rá a megtaláló.

De önvédelmiként nincs sok esélye rá. Sport és vadász jöhet szóba.

2015. febr. 10. 22:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/12 anonim ***** válasza:
Miért kéne regisztrálni?
2015. febr. 10. 22:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/12 A kérdező kommentje:
Úgy tudom, hogy az ilyeneket számon kell tartani a rendőrségnél, bizonyos időnként pedig jönnek ellenőrizni is hogy megfelelően tárolod-e őket. De lehet hogy félre vagyok informálva
2015. febr. 10. 22:29
 4/12 anonim ***** válasza:

Részben jól vagy informálva.

Ha nálad van jogtalanul.

Fegyverrel, lőszerrel való visszaélés 2-8 év, szóval ezért célszerű ezeket csak legálisan intézni.

Mint írtam is csak sport és vadász célra kaphatsz fegyvertartásit. Viselésit maroklőfegyverre nem kaphatsz, csak gáz-riasztóra.

2015. febr. 10. 22:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/12 anonim ***** válasza:

1) Ezeket a fegyvereket "ki kell élesíteni" (nem tudom már melyik újságíró alkotta meg ezt a szép kifejezést, de tetszik :-D), azaz átalakítani úgy, hogy éles lőszert ne tudjon kilőni magából. Ez igen drága folyamat.


2) Ha valamilyen csoda folytán (Előbb lesz örökbaráti szeretet Romániával) mégis élesen engedélyeznék, akkor a vizsga és a regisztrálás sem olcsó.


3) A nagyon ritka eset: "Eredetiben", érintetlenül, egyes fegyvermániás gyűjtőknek a feketepiacon tuti milliókat ér egy ilyen példány, az átlagember meg miért ne álmodozna erről? :-)

2015. febr. 10. 22:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/12 anonim ***** válasza:

Hogyne,meg téged is regisztrálnak 2-8 évre!


Komolyan: NEM!!! Hazánkban 100%,hogy SEMMI esély rá! A találtam,kaptam,kiástam,stb. duma pedig egyenes út a sittre!

2015. febr. 11. 19:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/12 anonim ***** válasza:

Alapban ott buksz el,hogy hohyan került hozzád? Ha pl. találtad az újonnan vett/örökölt házban,akkor HA VAN JÓ ÜGYVÉD csak simán lefoglalják.


Ha van vadász,sportlövő,önvédelmi engedélyed akkor sem kapod meg!

2015. febr. 11. 19:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/12 anonim ***** válasza:
Valóban, semmi esélyed rá hogy megkapd. Még engedéllyel sem.
2015. febr. 14. 07:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/12 A kérdező kommentje:

Egy szóval sem állítottam, hogy rendelkezem ilyennel, csak érdekel a téma. Személy szerint nem értem amúgy ezt a szigort. Ezeket a lefoglalt, működőképes, régi fegyvereket tudtommal megsemmisítik ahelyett, hogy pl.: múzeumok vagy lőterek megkapnák, ahol az érdeklődők megnézhetik vagy akár lőhetnek is vele.

Amúgy honnan ered ez a szigor? Kisebb kutatás után arra jöttem rá, hogy Európában nálunk a legszigorúbbak a fegyvertörvények.

2015. febr. 17. 22:28
 10/12 anonim ***** válasza:
100%

Bocsánat hogy nem tudtam konkrétabban leírni a dolgokat, nem volt rá időm de kifejtem hogy hogyan is megy ez.


Először is a BM technikai szabályzatában van egy előírás miszerint: "a talált, beszolgáltatott fegyverzeti szakanyagokra, vagy azok ellenértékére a tlaláló, beszolgáltató szerv vagy személy nem tarthat igényt"


Tehát nem, nem lehet regisztrálni, az elméletileg bekerül egy raktárba és amíg el nem rohad addig ott porosodik. Az már megint más kérdés hogy ritkább és értékesebb darabok nem ritkán az illetékes rendőrkapitány vagy azok haverjai tulajdonát gyarapítja. Volt olyan, hogy egy Holland & Holland Roylas vadászpuskát beszolgáltattak, nem egész 1 hét múlva a kapitánynak lett egy ilyen puskája. Annak a puskának az értéke több mint 5 millió forint. Mondjuk úgy hogy vannak egyenlőbbek.


Most hogy ezt tisztáztuk, megpróbálok válaszolni a többi kérdésre.


Európán belül Angliában a legszigorúbb a fegyvertörvény, mi kb. a másodikak vagyunk. (angliában még egy airsoftra is engedély kell) Csak megjegyzem hogy Európán belül Svájcban és Finnországban a legliberálisabb a fegyvertörvény.


Nálunk speciel a szocializmus egyik csökevénye ez a fegyverszigor. Az akkoriban fennálló rendszer élvezői úgy féltek a felfegyverkezett állampolgároktól mint a tűztől. (szvsz még most is) Akkoriban még egy Csehszlovákiából becsempészett Slavia légpuskáért is éveket lehetett kapni.



A továbbiakban pedig: Kettő eshetőség állhat fent


1. Ha szemmel láthatólag új fegyvert találsz, (nem egy régi rozsdás puskát) vagy te úgy ítéled meg hogy veszélyes, (pl. töltve van) akkor fel kell hívnod a rendőrséget és be kell jelenteni hogy hol találtad a fegyvert, majd a rendőr kiérkezéséig neked kell biztosítanod a helyszínt, a fegyvert meg lehetőség szerint nem összetaperolni.


2. Ha régi fegyvert találsz és meg tudod ítélni hogy nem veszélyes (nincs töltve) akkor haladéktalanul le kell adni az illetékes rendőrkapitányságon.


Az első eshetőséggel legtöbbször nem szokott probléma lenni, mert jó esetben nem fogdosod össze a fegyvert, bejelented és kész, tehát nem is feltételezhető hogy te birtokoltad azt a fegyvert. (a móri mészárláskor használt fegyvereket is egy becsületes fémkeresős találta meg) De volt már olyan eset hogy a megtalálónak lett ebből problémája. (megfogta a fegyvert, a saját szántóföldjén talált rá, stb.) Egy fegyverjogban jártas ügyvéd azt tanácsolta, hogy ilyen esetben az a legjobb, ha egy utcai fülkéből értesíted a rendőrséget a találásról, majd pedig távolról figyeled azt hogy ne piszkálja senki a fegyvert. Ha pedig látod hogy megérkezik a rendőrség, akkor angolosan távozol.


Az a második eshetőség szintén eléggé érdekes, rendőrkapitányságonként nagyon eltér a joggyakorlat. Van, ahol beviszed a fegyvert, kiállítanak egy átvételi elismervényt, megköszönik hogy jogkövető állampolgár voltál és viszlát. De van olyan hely, ahol ujjlenyomatod is vesznek tőled, 2-3 órán át keresztül kérdésekkel bombáznak és megpróbálják kifacsarni belőled hogy te tudtál arról a fegyverről. Ez azért is problémás mert pl.: valaki megvesz egy régi házat, lebontja az egyik melléképületet mert a helyére szeretne valamit és bontás közben előkerül a falból egy láda amiben van egy Mannlicher, mellette 20 darab lőszerrel. (megjegyzem hogy ez egyáltalán nem ritka eset, főleg sváb többségű falukban a régi sváb házakból folyamatosan kerülnek elő a falból, koszorúból, kéményből érdekes dolgok) "Szájról-szájra terjedő szóbeszédek szerint" még sok fegyveres szakember és fegyverjogban jártas ügyvéd is ilyenkor azt javasolja, hogy inkább dobd be egy közeli folyóba vagy tóba és kussolj róla mint sz*r a fűben, mint hogy a rendőrségre menj vele.



Ha a rendőrség elkezd cseszegetni, akkor az a fontos hogy mindent tagadni kell. Ugyanis a lőfegyverrel és lőszerrel való visszaélésnek csak a szándékos alakja büntetendő. A gondatlanságból elkövetett nem. Tehát ha nincs semmi bizonyítékuk hogy te tudtál arról a lőfegyverről/lőszerről, akkor az gondatlanságból elkövetett lőfegyverrel/lőszerrel való visszaélés, ami egyáltalán nem büntetendő semmilyen formában. Csak hát ugye kinek van kedve részt venni ilyen iszonyatosan elhúzódó procedúrában. Arról nem is beszélve hogy simán csinálhatnak egy házkutatást is.


Tehát szerintem nyugodtan kijelenthetjük ebben az esetben, hogy egyszerűen nincs jó megoldás, vagy törvényesen jársz el és akkor megvan a esély hogy téged fognak cseszegetni vagy törvénytelenül.



Szeretnék még egy történetet leírni, ami véleményem szerint teljes mértékben jellemzi a magyar joggyakorlatot fegyveres kérdésekben:


Volt egy ember akit most hívjunk Józsinak. Józsi megszállottan gyűjtötte a hatástalanított fegyvereket. Egy nap egy jóakaró szomszédja feljelentette hogy sok fegyver van a házban. A rendőrök kimentek házkutatásra és a kb. 40 darab hatástalanított fegyverből találtak egyet aminek nem volt meg a hatástalanítási jegyzőkönyve. (Józsi állítása szerint a hatástalanított fegyver birtokbavételekor még megvolt) A fegyvert elküldték egy igazságügyi fegyverszakértőnek bevizsgálásra. (ilyenkor a fegyverszakértő megpróbálja visszaélesíteni a fegyvert, majd a sikerességtől függ hogy éles fegyvernek számít e, avagy sem)


A fegyverszakértőnek sikerült visszaélesítenie a fegyvert. Az eredeti lőportöltet kb. 20-30%-a volt benne a lőszerben, tehát kb. 100 Joule volt az elméleti torkolati energiája + még mivel a cső is ki volt fúrva ezért ott is elszökött a gáznyomás jó része, majd az első lövés után hátrafelé gázkifúvás lépett fel aminek következtében tönkrement az egész zárszerkezet.


De mivel sikerült leadni vele 1 lövést, ezért Józsi lőfegyverrel való visszaéléssel indult. Arról nem is beszélve hogy a fegyverszakértőnek van szakértelme és felszerelése is fegyverekhez, Józsinak pedig nem valószínű.

2015. febr. 18. 09:53
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!