Kezdőoldal » Politika » Rendőrség » A DNS-el való azonosítás...

A DNS-el való azonosítás tényleg olyan mint a filmekben vagy el van túlozva?

Figyelt kérdés

Úgy értem, hogy tényleg elég egy nyál vagy izaddsag csepp? Pl. ha van egy helyszínen vagy áldozaton a tamado nyalabol vagy izaddsagabol egy csepp akkor azt 99% h meg is találják a rendőrök?

Vagy ha egy kis hám darabról van szo? Vagy azert el van tulozva es ennél több kell, tehat 1-2 csepp nem elég vagy csak ritkán?

Az azonosítás tudom h csak akkor működik ha benne van a rendszerben az illető. De ha nincs akkor bekerül mint ismeretlen.

Mielőtt valaki vicces kedvében lenne csak kíváncsiságból kérdem.


2018. júl. 4. 20:01
 1/5 anonim ***** válasza:
Mukodok igy, csak nem nalunk.
2018. júl. 4. 20:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:
100%
1-2 csepp elég kell legyen, de nem valószínű, hogy megtalálják, ráadásul a mire eljutnak oda a helyszínelésen, addigra elpárolog, beszennyeződik stb.
2018. júl. 4. 20:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 anonim ***** válasza:
77%
Már majdnem, mint a filmekben, 15-20 éves bizonyítékokból is sikerült már DNS-t nyerni, mely végül eldöntötte a peres vitát. Az USA-ban sok bűnözőt tettek így sittre, a DNS bizonyítékokat a bíróságok már elfogadják.
2018. júl. 4. 20:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 anonim ***** válasza:
100%

Van egy módszer, amivel a DNS-t, vagy annak az azonosításhoz fontos szakaszait meg lehet sokszorozni. Úgyhogy ha sikerül tiszta DNS-t találni, akkor akár nagyon-nagyon kicsi nyomból is azonosítani lehet valakit. Az nem probléma, hogy elpárolog. Az probléma, ha elmossa az eső, vagy ha keveredik több ember DNS-e, illetve ha pl. talajon a mikrobák lebontják. Szóval elsősorban beltérről beszélünk.

Nyál, ondó, vér a legjobb források. El lehet különíteni a férfit, ha csak egy férfi volt ott az Y kromoszómás azonosító szakaszok alapján. Úgyhogy szexuális bűncselekményeknél nagyon elterjedt. És erőszakos, vérontással járó esetekben is használható, de ezeknél azért általában nincs rá szükség.

2018. júl. 4. 21:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 anonim ***** válasza:

A négyeshez még annyit, hogy ott tart ez a technika, hogy kb 40 sejt elég a DNS azonosításhoz. Gyakorlatilag az ember folyamatosan vedlik, és szórja magáról a hámsejteket. Olyan mintha egy csíkot húzna maga után amire rá van írva a neve.

Az azonosításban már az inkább a probléma, hogy egy helyszínről begyűjtött mintában tucatnyi embertől is lehet DNS, és abból kell kiválasztani ki a hunyó. Persze nagyban megkönnyíti a helyzetet ha az elkövetőhöz konkrétan kapcsolódó nyomról le tudják venni a mintát. Ez akár lehet egy ujjlenyomat is, hiszen ha megérintünk valamit, már akkor is százszámra beszennyezzük a hámsejtjeinkkel. Manapság ha valaki nem akar DNS nyomot hagyni, nagyon rá kell készülnie, Teljes steril eldobható öltözék, kámzsa, cipővédő, kesztyű, maszk, és még így is elcsúszhat az elkövető valami apróságon. Ha meg van a DNS, akkor már csak idő, pénz, és ha nincs az adatbázisban, akkor szerencse hogy meglegyen valaki. Példaként ott van a soroksári gyilkos, akinek meg van a DNS-e, a nyomozás teljesen elakadt, de bármikor az illető csinálhat egy stiklit, és máris leveszik tőle a mintát és bekerül az adatbázisba. Abban a pillanatban kézre kerül. Az utóbbi időben is így kapták el egy régi gyilkosság gyanúsítottját. Valami lányt fojtott meg sok évvel ezelőtt fiatal korában, azóta már megnősült, családot alapított, élte életét mintha mi sem történt volna, lapított aztán elég volt egy kis botlás, és mindjárt meg lett a DNS-e.

2018. júl. 4. 23:38
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!