Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » Hagyatéki eljárás alkalmával...

Hagyatéki eljárás alkalmával kérhetem, hogy a temetési költségeket az örökösök rendezzék felém?

Figyelt kérdés

Az egész temetést én szerveztem, én fizettem. 6-an vagyunk testvérek. Senki nem fizetett semmit.

Hogyan tudom érvényesíteni ezt az igényt az örökösök felé, mi hogyan fog történni? Hogyan csinálhatnám ezt a legjobban? Kérem, olyanok írjanak, akik már jártak hasonló cipőben.

Köszönöm.



2019. szept. 9. 17:54
1 2
 1/13 A kérdező kommentje:
Nem volt végrendelet. Önként vállaltam a költségeket.
2019. szept. 9. 18:00
 2/13 anonim ***** válasza:
0%

Hogyan tudod? Az előbb meg is válaszoltad. Ahogy mondani szokás, pénztártól való távozásnak....


Kérni mindent lehet. A kérés teljesítése már feltételektől függ.Mégpedig általában korábban rögzített feltételektől - vagy ügyességtől.

2019. szept. 9. 18:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/13 anonim ***** válasza:
100%

Igen.

Az illő eltemetés költségeit a hagyatékból kell fedezni, ezt mondja ki a törvény.

A pontos eljárásról (szerencsére) nincs tapasztalatom, de az első válaszoló teljesen félretájékoztat.

2019. szept. 9. 18:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/13 anonim ***** válasza:
91%
Annyi hogy számlák legyenek meg.
2019. szept. 9. 20:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/13 anonim ***** válasza:
100%

A számlával igazolt költségeket le lehet (le kell) vonni a hagyaték értékéből.

Ha nálad van a számla, pláne, ha ÁFÁ-s számla, amit a te nevedre állítottak ki, akkor egyértelmű, hogy neked jár az az érték.

De ha pl. egy ingatlanról van szó, akkor jó kérdés, hogy ez hogyan érvényesíthető. Talán ennyivel több tulajdonrészed lesz az ingatlanban? Mert akkor ez ugye akkor fog realizálódni, ha eladjátok az ingatlant (vagy legalábbis te, a te tulajdonrészedet). Ehhez tényleg jó volna, ha egy jogász, vagy ilyenen keresztülment ember is hozzászólna.

2019. szept. 10. 10:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/13 anonim ***** válasza:
100%

Ahogy már írták az örökösök közös kötelezettsége és az illő eltemetés költségeit a hagyatékból kell fedezni.

Általában pénzbeli hagyaték nem elegendő egy temetésre, kivéve ha mama / papa félre rakosgatott (ekkor ebből kerül levonásra és kifizetésre, ami marad azon pedig osztoznak).

Ha csak ingóság és ingatlan van, ott már sokszor vitát képez.

Ha nem akarnak / tudnak a hozzá tartozók beszállni, akkor pl. az ingatlan értékével tulajdoni hányadban is megállapodhatnak. Így eladásakor pl. 2 örökös esetén nem 50 - 50 % -ban osztoznak, hanem 60 - 40% -ban.

Az a gond, hogy a drága örökösöknek kell megegyezni, és nem ártott volna tisztázni a többiekkel a költségeket.

Pl. ha most nem készült egyből sírkő, csak 1 év múlva, akkor megint lehet küzdeni velük.

2019. szept. 10. 13:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/13 anonim ***** válasza:
100%

Abba beleköthet a többi testvér, ha szerintük pl. indokolatlanul drága síremléket csináltattál a megkérdezésük nélkül, vagy egyéb módon túllépted a szokásos keretet, de olyan drága nemigen lehetett, hogy ezért érdemes legyen perelni.

Az alap az, hogy a hagyatékból kell fedezni a temetés és a síremlék költségét. Rangsorolva vannak a hagyatékból fedezendő dolgok. Ha jól emlékszem, 5 csoport van, és ebből a legelső az elhunyt illő eltemetésének költsége, és az utolsó az örökösöknek járó örökség. Nekik csak akkor jár valami, ha jut.

2019. szept. 11. 05:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/13 A kérdező kommentje:

A temetés 277ezer ft-ba került. A folyószámláján 262ezer forint van jelenleg. Próbáltam velük megbeszélni szépen, de mintha vérszemet kaptak volna a pénz hallatán.

2 beépítetlen telek van még a hagyatékban, aminek értékét nem tudom, de nem valami jelentős összeg.

2019. szept. 11. 08:03
 9/13 A kérdező kommentje:

Sírkő még nem készült, beszéltünk róla korábban, de még tervben sincs, mivel nincs rá fedezetem még.

Velük megbeszélve fogom kiválasztani majd, ha lezajlott a hagyatéki és lenyugodtak a kedélyek. A sírkövet is megfizettethetem velük ha én állom?

2019. szept. 11. 08:06
 10/13 anonim ***** válasza:

"A temetés 277ezer ft-ba került. A folyószámláján 262ezer forint van jelenleg."

Így egyértelmű, a hagyatéki tárgyaláson a 262 ezer a temetési költség fedezésére megy. Plusz 15 ezer egyenlő mértékben elosztva terheli az örökösöket. (fejenként 2500 Ft, amit adniuk kell)

Ha nem tudtok megegyezni, mindenképp ügyvédhez vidd az esetet, így a hagyatéki tárgyalást lefolytatja és annak plusz költségét is egyenlő mértékben kell majd megtérítenetek. (40~50 ezer körül szokott lenni)

Illetve ebbe benne van a földhivatalnál a tulajdon átírás is, ami megint bonyodalmat okozhat.

Illetve azt se feledjétek, hogy az ingatlan fenntartása, közüzemi díjai is mostantól közös, vagy azé aki az ingatlant használja.

2019. szept. 11. 09:54
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!