Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » Tiltja azt valamilyen törvény...

Tiltja azt valamilyen törvény hogy a saját dolgozatunkban, szakdolgozatunkban doktorinkban stb-ben felhasznált anyagokat eladjuk, vagy egyéb hasznot húzzunk belőle? (saját alkotás de kinek a tulajdona?

Figyelt kérdés
A kérdéses iskola intézmény, állami iskola esetén az állam tulajdona? Animácioszerkesztés esetén merült fel, igaz az doktori esetén nem valószínű, de bármi más lehet. De itt most úgy merült fel egy kérdés, hogy olyan animációt felhasználhatok e dolgozatban amit ép egy munka kapcsán készítek s később el lesz adva? Vagy ép forditva, dolgozatban felhasznált animáciomat eladhatom e késöbb ha azt eleve én csináltam?
2019. szept. 24. 11:21
 1/7 anonim ***** válasza:
65%

Igen. Ha megnézed az adott kutatóintézet vagy egyetem szabályzatát aminek része a hallgatókra vonatkozó szabályzat, akkor mindig ott van benne valahol az is, hogy amit az egyetemi tanulmányok vagy a kutatóintézeti munka során az illető "felfedez" előállít (akár szellemi, akár tárgyi érték) az bizony az intézmény tulajdonát jelenti.

Vagyis hiába a te találmányod, az az egyetem tulajdona.

Természetesen ezt nem úgy kell érteni, hogy te abból nem részesedsz sehogy, onnantól hogy leírtad a szakdolgozatodban a haszna az egyetemé lesz - mert te vagy ennek a szellemi tulajdonnak az előállítója. De pl. ha szabadalom lesz belőle akkor a szabadalom haszna bizonyos részben az egyetemet illeti meg és az engedélyük nélkül nem adhatod el a szabadalmat vagy ötletet sem másnak.

Ha a dolgozatodhoz készítesz egy animációt akkor az a dolgozatod része és az egyetemé. De persze ettől még kérhetsz rá "engedélyt" hogy te gazdálkodhass vele.

Az esetek többségében észre sem veszik ha nem túl jelentős, hogy benne volt egy dolgozatban és hopp, most el van adva valakinek. De a jogi háttér szerint az intézmény tulajdona és nélkülük nem adhatod el. Ahogy fordítva sem - az egyetem sem adhatja el nélküled, viszont felhasználhatja a későbbi oktatási, kutatási tevékenységéhez.

2019. szept. 24. 11:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 A kérdező kommentje:

Köszi értem. Tehát akkor úgy legális ha engedélyt kérek rá és persze ha meg is kapom.

Még az nem egyértelmű, hogy csak arra vonatkozik ez ami konkrétan belekerül a szakdolgozatba vagy arra is ami a szakdolgozat alatt készült? És ha készíthetek a tanulmányaim alatt szakdolgozatirással párhuzamosan más videót eladásra, mi az a határ amikortól másnak számít.

Tehát - animációval maradva . csinálok egy klisét, amin egy hajó bejár egy utat és valamit csinál. majd lerenderelem. majd csinálok egy klisét amin egy merőben más hajo ugyanazt csinálja. azt is lerenderelem. és az egyik a szakdolgozatba kórul a másikat még a szakdolgozat készülte alatt (tehát számlák dátumávan és a szakdolgozat dátumával könnyedén bizonyíthatóan a szakdolgozat készülte alatt eladom. S némi túlzással persze (ez csak szemléltető példa ami most jön az a túlzás) ugyanaz a két videó, de egyik esetben egy középkori hajó lő a szigetre ágyukkal, nyílzáporral másik esetben pedig egy modern hajó lő a szigetre gépfegyverekkel s valami modern taktikai műhold alapján követő rendszer jelegű célzott objektummegsemmisitő rakétával. Netán repülőgép anyahajóról van szó, amiről nyílvessző helyett könnyű bombázok szállnak fel. Ezzel azt akarom érzékeltetni, hogy szemmel látszik, hogy a két videó ugyanaz, (mozgásban, taktikában stb) de e benne szereplő mozgó elemek teljesen mások, adott esetben még a röppálya is más, mert más pályán megy egy anyahajóról felszálló bombázó, s más pályán megy egy kilőtt nyílvessző. A két videó pedig a képkockákat nézve teljesen más egyetlen képkocka se egyezik, a rajta zajló események azonban egy egyszerű ember számára is könnyen észrevehetően megegyeznek.

2019. szept. 24. 12:51
 3/7 anonim ***** válasza:

Először kérdezd meg a témavezetődet, konzulensedet hogy ott azon a helyen mi a szokás. Mert lehet hogy azt fogja mondani semmit nem kell tenned, náluk nem szokott az intézmény ezzel foglalkozni. Akkor nem is kell többet gondolnod rá.

Vagy azt mondja hogy elég tőle vagy a tanszékvezetőtől, egyéb alsóbb szintű vezetőtől egy egyszerű beleegyzést kérni. Szóval először kérdezd meg tőle és utána lépj bármit. Mert attól hogy benne van a hivatalos szabályzatban még lehet hogy nem szokásuk vele foglalkozni.

2019. szept. 24. 14:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 Sunshinedoll ***** válasza:

Függetlenül attól, hogy benne van-e a szakdolgozatban vagy nem, amennyiben találmányról és nem copyrightról van szó, a legtöbb egyetemen (külföldön is) az a bevett szokás, hogy a találmány az egyetem tulajdona, viszont a feltalálói cím téged illet meg. Nyilván az egyetem eldöntheti, hogy kell-e neki a találmány vagy nem.


Az animáció inkább copyright kategória (szerzői jog), azok a legtöbb esetben a szerzőt (azaz téged) illetik meg. Sok esetben kivétel, ha mondjuk valamilyen tudományos szolgáltatás vagy szerződés keretében került megalkotásra, akkor a szerződésben lévők az irányadók.

2019. szept. 24. 20:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 anonim ***** válasza:
Azért nem egészen így van, mert ha például mérnökként szakmai gyakorlat alatt egy cégnél írsz szakdolgozatot. Például a mercibe csinálsz valamilyen plct vagy szoftvert akkor az nem az iskola tulajdona lesz, hanem a mercié és a tiéd...
2019. szept. 26. 06:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 anonim ***** válasza:
#5 Ebben igazad van. Azonban ez külön, az intézmény és a szakdolgozat helye közötti viszonyból ered, ez is szabályozva van.
2019. szept. 26. 09:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 Sunshinedoll ***** válasza:

Nyilván, és arra van külön szerződés és ilyen kutatási szerződésekben mindig kell h legyen intézkedés a szellemi tulajdonjogokról is.


Most arról az alapesetről van szó, amikor a saját intézménynél van az illető.


A magyar egyetemek többségénél (de egyébként külföldön is ez a bevett szokás) úgy van, hogy ha iparjogi dologról/találmányról van szó, az intézményi tulajdon (kivéve, ha korábbi szerződésben máshogy nem rendelkeztek erről), ha szerzői jog, az a szerzőé, illetve a szoftverekről szoktak még külön rendelkezni.

2019. szept. 26. 17:16
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!