Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » Bűncselekmény (alapos gyanúja)...

Bűncselekmény (alapos gyanúja) jutott tudomásomra titkos hangfelvétel alapján?

Figyelt kérdés

Üdv,


Arról van szó, hogy a titkos hangfelvétel alapján bűncselekmény (elég nagy értékű csalás és közokirattal visszaélés) jutott a tudomásomra.


Most én mint egyszerű állampolgár a tudomásomra jutott bűncselekményt be kéne, hogy jelentsem, ha jól tudom, mert különben én követek el bűncselekményt ha elhallgatom.


Na de!


Ha csak ebből a titkos hangfelvételből tudtam meg, és ez a titkos hangfelvétel az egyetlen bizonyíték erre na meg mellettem is, olyan értelemben, hogy nehogy hamis váddal gyanúsítsanak (!!!), hogy mégsem az én fantáziám túl élénk, akkor most mit tehetek?


Jobb, ha hallgatok, vagy be kellene jelentenem, és hivatkozzak nyugodtan a hangfelvételre?


Hogy van ez jogilag?


Én voltam a beszélgetés egyik résztvevője, tehát akkor állítólag nem követtem el bűncselekményt (személyiségi jogok stb), én ki nem igazodok, és egy ügyvédet kérdeztem eddig, na ő nem tudta, mi a helyzet ezzel.


Esetleg egy gyakorlott jogász tudna válaszolni?


köszi előre is


2010. júl. 20. 06:52
 1/7 anonim ***** válasza:
Nem vagyok jogász, de szerintem ehhez nem is kell annak lenni. Büntető eljárásban nem a te gondod a bizonyítás, hanem az ügyészé. Te csak a hatóság tudomására hozod, amit megtudtál. Ők pedig azt tesznek az infóval, amit jónak látnak. Nem te vádolsz, hanem az ügyész. Te max tanúskodsz, ha felkérnek rá.
2010. júl. 20. 07:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 A kérdező kommentje:

Köszi és értelek, na de ha meg tanúskodok, a legelső kérdés lesz, hogy mégis honnan tudok bármiről is?


Szóval ... passsz. Ha meg a titkos hangfelvételt elhallgatom és azt mondom, csak nekem mondta az illető 4 szem közt, akkor meg jön a "hamis vád" ellenem, erre azért szinte mindenki figyelmeztet, hogy ha "alaptalanul" állítok valamit (akár csak gyanút is), akkor bizony tuti eljárást iundítanak ellenem, és nem is kicsit.


Azt a jó isten ..... nem tudok okos lenni, akár jobbra, akár balra léápek, mindenképpen rosszul cselekszek.

2010. júl. 20. 07:16
 3/7 anonim ***** válasza:

Hamis vád akkor indulhat ellened, ha te vádoltál (feljelentettél) valakit. Vagyis, hogy bemész a rendőrségre, és azt mondod, hogy feljelentést akarsz tenni xy ellen, mert ezzel és ezzel vádolod.

Illetve, a másik esete a hamis vádnak, hogyha hamis vagy koholt bizonyítékot hozol a hatóság tudomására.


A fenti esetben (ha a hangfelvétel nem hamis), akkor itt egyik esettől se kell félned. Ugyanis nem kell feljelentést tenned, egyszerűen elviszed a cuccot a rendőrségnek, hogy kérem, nézzék meg ezt, mert az a gyanúd, hogy itt bűncselekmény történt, de ezt te nem tudod eldönteni.


Ezzel tisztázva vagy az ügyben, mert tájékoztattad a hatóságokat (erre hivatkozhatsz, ha ez szóba kerül később), és feljelentést se tettél. Azt majd megteszik ők maguk hivatalból, ha úgy látják jónak.


Megjegyzem még, hogy nem tudom, ki érintett az ügyben, de tudnod kell, hogy nem vagy köteles feljelentést vagy vallomást tenni olyan ügyben, amiben magadat vagy a hozzátartozódat bűncselekménnyel vádolnád. Ilyesmit senkitől nem vár el a jog, kivéve néhány igen súlyos esetet, pl. emberrablás, terrorcselekmény.

2010. júl. 20. 08:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 anonim ***** válasza:
telefontanú név nélkül ;)
2010. júl. 20. 09:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 A kérdező kommentje:
köszi szépen, csak aki hosszabban leírta, figyi és az s egond, hogy titkos hangfelvételről van szó? azaz az iollető nem indíthat ellenem pert vagy kapásból a rendőrség a személyiségi jogainak a megsértése miatt ?
2010. júl. 20. 10:35
 6/7 anonim ***** válasza:
MIt jelent az hogy titkos hangfelvétel. A tettes nem tudott róla, hogy felvetted? Na és, nem hozhatod nyilvánosságra a hozzájárulása nélkül. Nem is fogod. A rendőrség nem nyilvánosság! És nem szolgálhat bizonyítékként. Ez sem a te gondod, nem neked kell bizonyítani, mivel nem te vádolod, hanem az ügyész.
2010. júl. 20. 19:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 A kérdező kommentje:

Értem, tehát ez nagyon fontos számomra amit írtál, hogy nem szolgálhat bizonyítékként. Amúgy úgy van ahogy írod, a tettes nem tudott arról, hogy felveszem a négyszemközti beszélgetést, és persze h nem hozom nyilvánosságra, de ha csak ennyi a megkötés, akkro megnyugtattál, mert volt olyan jogász aki szerint már az is bűncselekmény, hogy készítettem.


Na másrészt azt meg sajnálom h nem lehet bizonyíték, mivel a nagy összegű csalás miatt párhuzamosan polgári per is megy, és az egyik legegyértelmbűbb bizonyíték pont a hangfelvétel lenne, mert abban elismer mindent. Vagyis nem az egyik, hanem majdnem az egyetlen. Enélkül a pernek sincs sok értelme akkor.

És az se számít olyan szempontból hivatalos eljárásnak, hogy ott felhasználhatom? Ez elszomorít nagyon ...

De köszi !

2010. júl. 20. 21:45

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!