Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » Meghalt nevelőszülőm, ilyenkor...

Meghalt nevelőszülőm, ilyenkor én is örökös vagyok vagy engem kizárnak belőle?

Figyelt kérdés
Nevelőszülőknél éltem 24 évig. Pár hónapja meghalt édesapám (nem vér szerinti, nevelőszülőm), de nem vettem fel a nevét. Ilyenkor mi az eljárás? Jogosult vagyok az örökségrészemre, mint az elhunyt örökbefogadott gyereke vagy nekem nem jár semmi? Van egy bátyám aki nem vérszerinti, szintén örökbefogadott, de ő felvette nevelőapám nevét. 28/N
2020. jan. 2. 14:19
 1/6 anonim ***** válasza:
100%

Amennyiben hivatalosan a gyereke ágy, vagyis örökbe fogadott illetve vér szerint ő az apád, akkor örökös vagy.

Ha nem viseled a nevét az nem számít, ahogy az sem hogy találkoztatok-e valaha, az számít hogy a törvény értelmében a gyereke vagy-e.

Ha nevelt gyerek vagy és nem vér szerinti vagy örökbefogadott, az más helyzet. A nevelőszülőség egy státusz, azzal nem jár örökség, csak ha végrendeletében hagyott rád valamit. Tőle akkor életében kaptál sokat, szeretetet, gondoskodást, nem halála után anyagiakat. Ettől nem leszel kevésbé a gyereke, csak a törvény mást rendel.

2020. jan. 2. 14:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:
100%
Mindenképp vegyél részt a hagyatéki tárgyaláson, ha már tudod ki lesz a közjegyző akkor hívd fel, ha még nem akkor a helyi önkormányzatnál jelezd, hogy lehetséges örökös vagy, így kapni fogsz meghívót te is. Ott kerül tisztázásra a helyzeted.
2020. jan. 2. 14:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 A kérdező kommentje:
Olvastam olyat, ha van örökbefogadási szerződés (nyílt vagy titkos örökbefogadásról), akkor a nevelőszülőmtől is örökölhetek törvényesen. Vér szerinti szüleim meghaltak, tőlük csak adósságot örököltem volna amiről lemondtam.
2020. jan. 2. 14:40
 4/6 anonim ***** válasza:
100%
Ha hivatalosan örökbe fogadtak, akkor örökös vagy.
2020. jan. 2. 14:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 anonim ***** válasza:
100%

Ha van örökbefogadási szerződés akkor nem nevelőszülőd, hanem örökbe cogadtak. Akkor éppen olyan gyereke vagy mint a vér szerinti gyerek.

Ha örökbe vagy fogadva, mindegy mi a neved, hány éve volt és mióta nem laksz ott, nem számít, pontosan olyan örökös vagy, mint más gyerek.

2020. jan. 2. 14:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 anonim ***** válasza:
100%
HA örökbe vagy fogadva, akkor a születési anyakönyvi kivonatodon az új szüleid neve szerepel, anyja neve és apja neve rovatokban. Innen tudhatod a legbiztosabban.
2020. jan. 2. 15:21
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!