Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » Kézműves termék értékesítése...

Kézműves termék értékesítése jogszerű, ha már van olyan termék?

Figyelt kérdés

Segítségét szeretném kérni az alábbi ügy kapcsán:

Én egyéni vállalkozóként kézműves ékszereket készítek, műgyantából. Az ékszerek alkatrészei bárki számára elérhetőek a piacon. Ebbe az anyagba egyedi emléket, pl. babahajat építek bele.

Vannak, akik nálam korábban kezdték ezt a tevékenységet.

Munkám során figyelek arra, hogy senkit se másoljak, de mivel a termékek összetevői sok esetben azonosak, így mégis bele tudok futni olyanba, hogy egy-egy termék már másnál is elkészült.

Jelen esetben is ez történt, a készítő pedig azonnal jelezte felém, hogy ez az Ő terméke. Nem jogvédett, csupán Ő tette ki a termékei közé először.

Hibázok-e azzal, ha véletlenül ugyanolyan terméket árulok, mint amit már más is kitett az oldalára? Jogilag megteheti-e, hogy kéri tőlem azt, hogy távolítsam el a termékemet?


2020. márc. 28. 14:00
 1/8 anonim ***** válasza:
Attól függ hogy mennyire azonosak a termékek és azokat ki lehetne-e alakítani más külsővel. Tehát ehhez a konkrét termékeket kell osszehasonlitani, egyébként ha nincs is levedetve a másik gyártó terméke, versenyjog akkor is védi attól, hogy versenytárs másolja. Azt javaslom keress fel szabadalmi ügyvivőt, ők egyszerűen meg tudják ítélni az ügyet és tanácsot adni. Fontos tudni, hogy ha kaptál egy felszólító levelet a másik cégtől, messze nem jelenti, hogy tényleg sérted a jogait, de ha mégis egy ilyen per simán elviszi minden pénzed, ezért érdemes elébe menni bármi ilyesminek és szakemberrel konzultálni
2020. márc. 28. 14:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 A kérdező kommentje:
Ez tulajdonképpen egy fém alap, amibe egyetlen egy módon lehet mintát tenni. Tehát hobbyékszerboltban megvásárolható az alap és abba tesszük mi a mintát. Annyira pici az alap, hogy egyetlen módon tud belekerülni. Egy bárki számára elérhető alap lényegében.
2020. márc. 28. 14:24
 3/8 anonim ***** válasza:
Tehát valaki előtted vásárolt már ilyen fém lapkákat, abba beletett hajat, mint emlék és műgyantába öntötte, te pedig ezt lemásoltad?
2020. márc. 28. 15:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 anonim ***** válasza:

Ezzel az erővel kenyeret sem lehetne sütni, mer azt is csinálta már valaki pontosan olyan módon és kinézetben.

Ha nincs levédve egy termék akkor lehet olyat készíteni másnak is. Azt nem teheted meg hogy úgy hivatkozol rá, mintha a te ötleted lenne, vagy használsz olyan jelzést, azonosítót, csomagolást, feliratot, amivel a vásárlóban azt az érzetet kelted hogy olyan, mint az eredeti.

A kézzel készített ékszerek mindenhol megtalálhatóak a piacokon és tök mindegy merre jársz az országban, nagyon hasonlóakat fogsz találni. Ráadásul sok egyben pontosan olyan mint egyes nagyon drága olasz vagy más márkák ékszerei - csak az áruk lesz jóval kisebb.

"Jogilag megteheti-e, hogy kéri tőlem azt, hogy távolítsam el a termékemet?"

Természetesen, KÉRNI bármikor kérheti.

Neked viszont nem kötelességed megtenni. De ettől még lehetsz belátó, mert ha fordított esetben meg neked lesz egy olyan ötleted ami neki tetszik meg és ő fogja utána elkészíteni, pedig neked hozna pénzt - akkor te sem kérheted tőle hogy hagyja abba.

Keress kompromisszumot! Csinálj valami változtatást amitől nem olyan lesz mint az ő terméke - hanem jól megkülönböztethető. Pl. ha meghatározott módon lesznek felfűzhetőek a medáljaid vagy mindnek érdekes kidolgozású lesz a lyuk a felfűzéshez, akár egy arany színű gyűrű vagy egy különleges gyöngyöt építesz bele, akármi lehet. Legyen benne egy saját eredeti ötlet amitől a vásárlók is tudni fogják hogy az biztosan nem annak a másiknak a terméke!

2020. márc. 28. 15:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 A kérdező kommentje:
Nem másoltam le, hanem mástól függetlenül én is megvásároltam ugyanazt az alapot és dolgoztam vele az előírt módon.
2020. márc. 28. 15:46
 6/8 A kérdező kommentje:
A terméket egyébként töröltem, mert fontosabb a jó viszony, csupán érdekel a jogi háttere is.
2020. márc. 28. 15:48
 7/8 anonim ***** válasza:
A jogi háttérhez tudni kell a pontos ügyet, mert a kérdésben azt mondod, hogy egyedi emléket építesz bele ekszerbe és más már előtted csinálta ezt, ez nekem nem azt jelenti, hogy ugyanazt a fém alapot használjátok és kész. Ha csak ugyanaz az alap amit boltban veszel nyugodtan csinalhatod, a termék vásárlásával mentesulsz a bitorlo cselekmény alól. Viszont ha nem csak az alap ugyanaz akkor termektol fuggoen igenis vonatkozhat rá a versenyjog versenytársak között. Nyilván nem kenyerformanal, mert az nem egyedi, de minden terméknél meg kell határozni, hogy az alkotónak milyen szabadsagi foka van, mennyire tud változtatni és egyedi terméket létrehozni. Ennek fényében kell megallapitani, hogy osszetevesztheto e a két termék.
2020. márc. 28. 21:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 anonim ***** válasza:
Tehát vettetek egy már kész terméket, amit aztán rendeltetésszerűen használtatok? Ilyesmibe nem köthet bele, hisz alapból ő sem alkotott egyedit, csak használta másét.
2020. márc. 29. 11:36
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!