Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » A Youtube-ról legális letölten...

A Youtube-ról legális letölteni videókat vagy illegális? Illetve, ha mindkettő előfordulhat, akkor melyik milyen esetre vonatkozik?

Figyelt kérdés
A YouTube már eleve nem engedi, hogy illegális tartalom kerüljön fel - vagy nem?

2020. jún. 7. 06:27
1 2
 11/17 anonim ***** válasza:
52%
Így senki nem tud normálisan válaszolni, ha a kérdést sem tudod feltenni.
2020. jún. 7. 20:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/17 A kérdező kommentje:
A kérdés normálisan van feltéve. Aki érti, érti, aki kötözködni akár, az azt csinálja, amit te.
2020. jún. 7. 20:44
 13/17 A kérdező kommentje:

Vannak szép számmal, akik tudtak válaszolni a nyilvános részben, sőt, meg privát üzenetben is írt valaki.


Az csak számodra különös, hogy mások értik a kérdést...

2020. jún. 7. 20:46
 14/17 anonim ***** válasza:

a szerzői jogi törvény első körben rémesen egyszerű: akié eredetileg a tartalom (készítő/szerző), az dönti el, hogy mit lehet kezdeni vele. ha ő használja, vagy engedélyezi a haszálatát, akkor legális. ha nem ő használja és nem is adott rá engedélyt, akkor illegális. innen persze iszonyúan bonyolulttá is tud válni, ezért nem ilyen könnyen eldönthető a legalitás kérdése. (ráadásul a YouTube-on nem is csak szerzői jogi kérdések vetődnek fel, hanem személyiségi jog, szólásszabadság, becsületsértés, rágalom, gyűlöletbeszéd, társadalmi kirekesztés, üzleti titkok megsértése, számtalan okból lehet egy videó jogsértő).


a YouTube PRÓBÁLJA megakadályozni, hogy jogsértő tartalom kerüljön fel, de ettől még nem GARANTÁLT, hogy ami felkerül az minden esetben legális tartalom és legálisan is került fel.

főleg mivel egy videó legális/illegális volta nem ilyen egyszerűen eldönthető. nagyon sok tényezőtől függ, amik mindegyikét esélye sincs a YouTube-nak ellenőrizni. pontosan ezért van az automatikus tartalom ellenőrző rendszer mellett számos más bejelentési és reklamációs lehetőség, illetve az automatikus tartalom tiltás ellen is lehet kellően megalapozott érvekkel tiltakozni.


attól, hogy valami legálisan fent van a YouTube-on (vagy bárhol máshol a neten), attól még senki másnak nincs joga azt onnan csak úgy letölteni, ha a legális jogtulajdonos (aki nem a YouTube) erre engedéllyt nem ad neki.


a magán célú letöltés/másolás azért szükségszerű kivétel a szerzői jogi törvényben, mert úgysem lehet lenyomozni, ellenőrizni, megtiltani és betartatni, hogy senki ne töltsön le semmit, amit nem lehetne. szóval magadnak, privát célra letöltheted, mert úgyse lehet megakadályozni.

viszont onnantól, hogy bármi mást kezdeni akarsz vele, minthogy te megnézed, máris megsérted vele mások szerzői jogait és számokérhető vagy érte.


néhány egyszerű példa a videók legalitásáról:

ha te saját magadat filmezed és te töltöd fel, akkor legálisan töltötted fel. de nekem szükségem van a te engedélyedre, hogy a te felvételeddel bármit csináljak.

ha te töltötted fel, azzal csak arra adtál engedélyt, hogy a csatornádon megnézzék az emberek, ha é letöltöm és a saját csatornámra teszem fel, azzal már megsértem a személyi és szerzői jogaidat is.

a YouTube regisztrációval elfogadod a felhasználói feltételeiket, amiben benne van, hogy csak olyat töltesz fel, amit jogod van feltölteni. ha ezt nem tartod be, akkor megszeged a felhasználói feltételeket és mások szerzői, személyiségi, vagy egyéb jogait. ezek mind illegális tartalmak. viszont ezt a YouTube nem fogja automatikusan észrevenni, csak ha te (vagy valaki más) jelzi nekik.


ha én veszlek fel téged, akkor enyém a felvétel szerzői joga, mivel én készítettem a felvételt. de mivel te szerepelsz rajta megsértem a személyiségi jogaidat vele, ha az engedélyed nélkül töltöm fel. te viszont az én szerzői jogaimat sérted meg, ha az általam rólad készült felvételt te töltöd fel. egy ilyen felvétel csak akkor legális a feltöltés, ha a szereplő is és a felvétel készítője is egyetért és engedélyezi a feltöltést. ezeket pedig nem tudja a YouTube ellenőrizni, mert nem látnak bele a kettőnk megállapodásába. ők elfogadják, hogy a feltöltőnek joga van feltölteni, amíg ezt cáfoló infót nem kapnak. ha vitatod, akkor meg a bíróságra bízzák, hogy eldöntse, kinek van igaza, mert nem az ő dolguk.


ha te egy zenét játszol (vagy csak a háttérben halladszik a rádióból), amit én felveszek, akkor az én szerzői jogaim és a te személyiségi jogaid mellé még bejönnek a történetbe a zene szerzői jogai - a zenei jogokat már automatikusan ellenőrzi a YouTube rendszere és sok esetben elég hatékonyan és szigorúan ki is szűr mindent.

ha van engedélyed a zene jogtulajdonosától, akkor jelezheted, amikor a YouTube reklamál miatta. de innentől már egyre bonyolultabbá válik a történet.


a YouTube próbálja leegyszerűsíteni a szerzői és egyéb jogkezelést: ha érzékelik, vagy jelzik nekik, hogy valami jogsértő, akkor letiltják. ha bizonyítani tudod, hogy volt jogod használni (pl. van engedélyed), akkor visszakapcsolják. ha ennél összetettebb vita alakul ki róla, akkor rendezzétek bíróságon, nem a YouTube hatásköre.

2020. jún. 14. 15:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/17 A kérdező kommentje:

Köszönöm szépen ezt a sok mindenre kiterjedő választ!


Nagy része logikus, de egy válaszoló írt privát üzenetben és az ő írásából úgy tűnt, hogy inkább eleve tiltanak sok mindent és nem feltétlenül a logikára hagyatkoznak.


De nagyon köszönöm ezt a hozzászólást, szerintem sok mindenkinek a hasznára fog válni, aki olvassa!

2020. jún. 14. 18:23
 16/17 anonim ***** válasza:
2020. jún. 14. 23:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/17 A kérdező kommentje:
Köszi!
2020. jún. 17. 16:22
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!