Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » A közösképviselő, emelni...

A közösképviselő, emelni szeretni a közösköltséget. Viszont évek óta semmi felújítás nem lehet a Lakóközösség. A gond csak az hogy a Lakóközösség 80%aő támogatja. Akár, ha csak egy lakás tulaja nem szavazza meg ezt, akkor nem emelheti meg?

Figyelt kérdés
2020. júl. 27. 17:58
 1/9 A kérdező kommentje:

Ez értelmes a sikeredet. Szóval:


A közösképviselő, emelni szeretné a közösköltséget. Viszont évek óta semmi felújítás nem lát a lakóközösség. A gond csak az ,hogy a lakóközösség 80%a őt támogatja. Akár, ha csak egy lakás tulaja nem szavazza meg ezt, akkor nem emelheti meg?

2020. júl. 27. 18:00
 2/9 anonim ***** válasza:
90%

A többségi tulajdonosok véleménye dönt. Vagyis, ha minden lakás ugyanakkora, akkor a jelen levők többsége. Ha nem egyformák a lakások, akkor súlyozni kell a szavazatokat a tulajdoni hányaduk alapján, és úgy kell meglennie a több, mint 50%-nak.


Figyu, te el vagy tévedve.

A költségek emelkedtek, ezért érthető, ha emelni kell a befizetéseket. Ha felújítást is akartok, akkor meg kell határozni, az kb. mennyi, és azt kiszámolni, hogy az még pluszban mennyit jelentene lakásonként. Könnyen lehet, hogy évekig kéne spórolni, mert egyszerre nem is bírnátok el akkora emelést. És egyébként az a helyes taktika, ha minden évben van egy kis felújítás, nehogy egyszerre rohadjon le minden annyira, hogy lakásonként milliókat kéne beszedni, nehogy balesetveszélyes állapotok legyenek.

2020. júl. 27. 18:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 A kérdező kommentje:
Szerintem abszolút nem vagyok eltévedve, már csak azért sem, mert Te sem kérnéd számon, nem lennél kialadva az emelésen, ha az elmúlt 15 év alatt ahogy írtam SEMMIT nem látnál a pénzből, hogy hová ment? Elszámolni meg nem tudna vele? Nem tudom kihúzza a rövidebbet… Mert ha lakógyűlésen se fog tudni elszámolni vele, akkor megy a feljelentés.
2020. júl. 27. 18:41
 4/9 A kérdező kommentje:
Amit egyedül nem tudok, azt fel tettem a kérdésben, de meg is válaszoltad. Mindenesetre a feljelentés akkor is menni fog. :)
2020. júl. 27. 18:43
 5/9 anonim ***** válasza:
79%

Nem a közös képviselő emel, hanem a közgyűlés szavaz.


De ha megvan az 50%+1 szavazat, akkor elfogadott a javaslat.


A közös költség emelése természetes és indokolt. Ha nem megfelelően használja, vagy nem számol el vele, akkor pedig erre megvannak a megfelelő eljárások, amivel rá lehet bírni. Illetve a közös képviselő le is váltható. Persze ehhez is a többség kell.


De az nem megoldás, hogy nem emeljük a közös költséget, ha egyszer a ház kiadásai is évről-évre nőnek. Ez nagyon buta hozzáállás tőled, ne is haragudj.

2020. júl. 27. 19:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 A kérdező kommentje:
Jó, hogy így burkoltan lehülyézel. De miből gondolod, hogy én nem néztem utána hogy emelkedtek akkor kommunális díjak ,illetve a közüzemi díjak a városomban? :) Illetve miből gondolod hogy nem vagyok tisztába azzal, hogy mennyi az éves költsége a lépcsőház világításának? A kérdés nem ez volt. Azt már megválaszoltad. Szerintem ne menjünk bele ,mert nem lesz jó vége. Jó éjszakát! :)
2020. júl. 27. 20:33
 7/9 anonim ***** válasza:
100%
Azt, hogy 'buta hozzáállás' lehülyézésnek venni, hát ne is haragudj... én, ha le akarok hülyézni valakit, akkor nem virágnyelven teszem. Ne legyél paranoiás.
2020. júl. 27. 20:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 anonim ***** válasza:
Évente min. 1 alkalommal el mell számoljon a bevételekkel. Ez megtörtént? Ha igen, akkor nézd meg, mi van az elszámolásokban.
2020. júl. 27. 23:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 anonim ***** válasza:
60%

#6 " De miből gondolod, hogy én nem néztem utána hogy emelkedtek akkor kommunális díjak ,illetve a közüzemi díjak a városomban? :) Illetve miből gondolod hogy nem vagyok tisztába azzal, hogy mennyi az éves költsége a lépcsőház világításának? "

Abból gondolta amiből én is - amiket te ide leírtál.

Nem érted hogy miért kellett emelni a közös költséget. Ha utánanéztél, akkor láthattad hogy emelkedtek a díjak, költségek, és bizony neked van csak lehetőséged arra hogy megnézd mire megy el a közös költséged.

A közös költségből nem csak a közüzemi díjat kell fizetni, abból megy a biztosításra, a takarítónőre, a meghibásodásokra, lépcsőház festésre, tető szigetelésre, lift karbantartására - bármire, amit a házban a lakóknak közösen kell kifizetnie.

Ha beruházást terveznek, akkor annak külön költsége van, azt általában külön döntik el egy közgyűlésen és szavazzák meg. Anyáméknál pl. az ablakok cseréje ment közösen és minden lakó annyival fizetett többet utána közös költségben, amennyire rá kijött az alapján, hogy hány ablaka van a lakásának. Ezt fizették pár évig pluszban, amikor letelt a hitel, akkor megint csak az alap közös költséget. Másik ismerősünknél meg a liftet kellett rendszeresen szervizeltetni, az vitt el rengeteg pénzt.

Neked, mint lakónak jogod van megnézni mind az új évi tervezetet, mind a korábbi évek elszámolását. Ráadásul a közös képviselő kötelessége is hogy ezeket bemutassa a közgyűlésen.

"Minden pénzügyi évben köteles az évi rendes közgyűlés összehívását megelőző 30 nappal a várható éves költségekről és bevételekről tervet készíteni, és a közös költség összegszerűségére vonatkozó javaslatával együtt azt a számvizsgáló bizottság elé terjeszteni közgyűlési jóváhagyás érdekében.

Az első pénzügyi év lezártával a közös képviselő a bevételek és kiadások tételszerű elszámolásáról az új pénzügyi év első negyedén belül megtartott közgyűlésen köteles beszámolni."

[link]

2020. júl. 28. 02:32
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!