Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » A "négyigenes népszavazás"...

A "négyigenes népszavazás" során ez miért jelentette a közvetett köztársasági elnök választást?

Figyelt kérdés

1989-ben, a négyigenes népszavazás során az alábbi kérdést tették fel a választóknak: "Csak az országgyűlési választások után kerüljön-e sor a köztársasági elnök megválasztására?"

Erre mintegy 2.145.023 "igen" szavazat érkezett, mindössze 6.404-el több, mint a "nem"-re. Ennek a következménye, hogy a mai napig az országgyűlés választja a köztársasági elnök személyét, ezáltal az ország egyik legfontosabb tisztségéből egy felesleges, jelképes, reprezentatív hivatalt kreál.

De a fent említett kérdés miért jelentené a közvetett választást? Nem az volt a kérdés, hogy "Az országgyűlés tagjai választhassák meg a köztársasági elnököt?", hanem szimplán az időpontra vonatkozott: először legyen meg az országgyűlési választás és csak utána a köztársasági elnöké.

Persze lehet trükközni, hiszen a köztársasági elnöknek kell felkérni a miniszterelnököt, így az országgyűlés megválasztása után "kénytelen volt választani valakit", de ugye a köztársasági elnök feladatát és megválasztásának módját az alaptörvény (akkoriban alkotmány) tartalmazza, amit nem lehet népszavazással módosítani... Összességében viszont nem arra, legalábbis nem egyértelműen arra szavaztak az emberek, hogy közvetett választás legyen.



2020. dec. 28. 10:14
 1/3 anonim ***** válasza:
100%
Nem maga ez a kérdés, hanem a kérdést megelőző országos vita volt ami számított. Az akkori vita lényege volt hogy előbb legyen a közvetlen köztársasági elnök választás vagy a közvetlen parlamenti választást követően legyen már a nem közvetlen köztársasági elnök választás. Akkor a népszavazáson az emberek tudták, hogy aki IGEN-nel szavaz, az egyben arról is dönt, hogy ne közvetlen választása legyen a köztársasági elnöknek.
2020. dec. 28. 10:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 anonim ***** válasza:
37%

A fő témája az egésznek az volt, hogy közvetlen választás esetén a kommunista Pozsgay lett volna a köztársasági elnök, és ezt nyilván szerette volna mindenki elkerülni.

De egyébként sem lenne különösebb értelme közvetlenül választani, mert kicsi a hatalma.

2020. dec. 28. 12:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/3 anonim ***** válasza:

Amúgy volt egy elfelejtett népszavazás 1990 nyarán, a parlamenti és önkormányzati választások között, ami a közvetlen vs közvetett elnökválasztásról szólt:


[link]


Addigra az SZDSZ már lepaktált az MDF-el hogy ők kapják az elnöki posztot. Úgy hogy a két legnagyobb párt mindent megtett hogy elszabotálja az egészet. Öszzvissz 21 napot hagytak a kampányra, a választási infrastruktúra is felkészületlen volt. Az sem segített, hogy az MSZP karolta fel az ügyet, ezért minden más kerülte mint a leprást.


Mindezek, meg a nyári kánikula miatt, csak 14%-os részvétel volt, tehát érvénytelen. Ők viszont 86%-ban közvetlen választást akartak.

2021. máj. 31. 05:46
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!