Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » Egy értelmi fogyatékos felnőtt...

Egy értelmi fogyatékos felnőtt embernek van joga aláírni bármit?

Figyelt kérdés
Mármint úgy értem, hogy ha valaki nem épelméjű, de úgy él, mint más hétköznapi emberek, akkor az nem probléma, hogy úgy írhat alá valamit, hogy jóformán tisztában sincs azzal, hogy mit ír alá (például egy szerződést)? Vagy van olyan személy, aki ezért helyette felelős? Csak úgy eszembe jutott ez a kérdés, és nem tudom mi lehet rá a helyes válasz.

#jog #aláírás #értelmifogyaték
2021. ápr. 2. 00:04
 1/6 anonim ***** válasza:
100%

Ha megvan az önrendelkezési joga akkor igen.

Ha nincs akkor van gyámja.

2021. ápr. 2. 00:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:
100%
Az #1-es leírta, a fogyatékosság mértékétől függ, hogy mennyire képes felfogni azokat a jogokat/kötelezettségeket amiket az adott szerződés megkötésével vállal. Többnyire gyámság alá helyezik és a gyámja jár el helyette (a meghatározott feltételek mentén - a gyámság alá helyezett érdekeit kell szolgálnia).
2021. ápr. 2. 01:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 anonim ***** válasza:
100%
Felnőtt embernek gondnoka van ,nem gyámja.
2021. ápr. 2. 03:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 anonim ***** válasza:
100%

Amíg bíróság nem korlátozza a cselekvőképességét, addig olyan jogkövetkezménye lesz az aláírásának, mint bárki másnak, aki cselekvőképes és nagykorú.


Az a kivétel csak, ha nyilvánvalóan nem volt beszámítható állapotban, mert ivott, kábszer hatása alatt állt, vagy hasonló.

2021. ápr. 2. 05:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 anonim ***** válasza:
Sajnos Romániában igen. Nálunk van 3 grad, az 1- es grados beteg a legsúlyosabb, annak van asistent personala aki sajnos fizetést kap meg alkalmazva van hogy a beteggel legyen. A helyi primăria fizeti. A 2 meg a 3- as gradosokat le se sz@rják. Mert ha gyám, nálunk tuturor legalnak mondják kell akkor átteszik 1- és gradja. De nálunk hamarabb levágják egy felnött sérűltnek a gradját minthogy súlyosabbá tegyék s több pénzt kapjon. A grad szót nem tudom másképp, Nagyváradon így mondják s a sérülteknek is úgy hogy handicapat. A kérdésre visszatérve esetleg ha a szűrő csinál egy testamentumit hogy halála után a beteg feljött egy bizonyos személy aláírása nélkűl ne adhasson el házat meg földet. Tehát ha alá is írja hogy eladta akkor ne legyen érvényes míg az a másik személy alá nem írja akit megjelölt a testamentumban. De nem tudom...én is félek...hogy ez nem legális vagy nem biztonságos. Mert ha nem a gyámod akkor őnélkűle hogy nem irhatsz alá. Én se értem hogy van ez s félek hogy nem biztonságos.
2021. ápr. 7. 20:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 anonim ***** válasza:
100%

"Felnőtt embernek gondnoka van ,nem gyámja."

Igazad van! Helytelenül írtam. (1-es voltam)

2021. ápr. 7. 20:11
Hasznos számodra ez a válasz?

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!