Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » Jogi értelemben létezik-e...

Jogi értelemben létezik-e olyan, hogy elsődleges, és másodlagos örökös? Ha igen, az elsődleges örökös (egyenesági leszármazott) több jogkörrel rendelkezik-e, mint a másodlagos?

Figyelt kérdés

Figyelt kérdés


Nagyapám két gyermeke közül édesanyám egy éve halt meg. Nagyapám, lévén, hogy egyre súlyosbodó demenciája és kezdődő skizofréniája miatt 24 órás felügyeletre és szakápolói gondozásra szorul, bácsikám úgy döntött, hogy kiadja nagyapám házát, melynek teljes havi bevételét saját magának tartaná meg, hogy ezzel egészíthesse ki havi nyugdját, és ezáltal könnyebben fedezni tudja majd saját házának a fenntartási költségeit, valamint az egyéb, egészségügyi kezeléseit érintő kiadásait. Velem közölte, hogy neki, mint elsődleges (egyenes ági) örökösnek van kizárólagos joga a nagyapámat és az ő tulajdonát érintő dolgokban bármiféle döntést hozni, nekem pedig - lévén, hogy én itt csak másodrangú örökös vagyok, semmiféle elszámolással nem tartozik. Édesanyámmal még megbeszélt volna bizonyos dolgokat, engem azonban nem tart egyenrangú tárgyaló partnernek. Jogi értelemben valóban létezik első- és másodrangú örökös? Amennyiben igen, nagybátyám valóban jogot formálhat a lakás kiadásából származó teljes havi bevételre? Azzal érvel, hogy mivel megözvegyült, egy nyugdíjból kénytelen fenntartani a házát és fizetni az egészségügyi kezeléseit. A későbbiekben bácsikám szeretné eladni a házat, lehetőleg minél magasabb áron. Szeretném fizetni nagyapám gondozási díjának a felét, mivel nagyapám körülbelül három hete került otthonba, bácsikám azonban nem engedi, mivel a szakápolás díját (a nagyapám nyugdíján túli összeget) ezentúl egyedül akarja majd fizetni. Amennyiben a ház eladódik, ez hivatkozási alap lehet-e a számára ahhoz, hogy a ház eladásából származó teljes összeget megtarthassa saját magának, lévén, hogy nagyapám gondozásának a díját is ezentúl egyedül (akarja majd) fizetni?



2021. máj. 5. 10:46
 1/4 anonim ***** válasza:
Te is egyenes ági rokona vagy nagyapádnak, anyukád részét te öröklöd. Tehát te és a nagybátyád ugyanúgy fele-fele fogtok örökölni. Bár azt nem tudom, hogy a nagyapád életében hogy tudtok az ápoláson megegyezni, mert erre konkrétan nincs törvény, ami ezt szabályozza.
2021. máj. 5. 10:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 anonim ***** válasza:
Ja, egyébként ha a nagyapád házában nincs semmilyen bejegyzett tulajdonjoga a nagybátyádnak, akkor ki sem adhatja és el sem adhatja. Ezt csak a ház tulajdonosa teheti meg. Tehát ha el lesz adva a ház, azt tulajdonképpen nagyapád adja el, nem a nagybátyád.
2021. máj. 5. 11:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 anonim ***** válasza:
2021. máj. 5. 13:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen az eddigi tanácsokat, illetve válaszokat! Utolsó: ühüm, igen, kitettem a kérdést egy másik kategóriába is. Kiváncsi voltam arra, hogy ott milyen válaszokat kapok. Remélem nem baj. Szép napot :)
2021. máj. 6. 09:30

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!