Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » Munkavállalás magyarországon...

Munkavállalás magyarországon állampolgárság nélkül, mik a feltételek?

Figyelt kérdés

Állampolgársággal nem rendelkező, külhoni magyarként mik a feltételei annak hogy magyarországon élhessek és munkát vállalhassak? Milyen dokumentumokra kell feltétlenül szert tennem ehhez? Mik azok a dokumentumok amiket fordíttatnom/vinnem kell magammal? (gondolok itt például arra, hogy az erkölcsi bizonyítványt itt kell kivennem és lefordíttatnom vagy magyarországon is van hozzáférésük ezekhez?)

Mik azok a dolgok amiket érkezésem után feltétlenül el kell intéznem? (gondolok itt telefonszám, bankszámla és társai)

Lakcímkártyát bérelt lakásra tudok -e igényelni? Ha oltva vagyok és fordíttatok róla igazolványt (itt ezt papír formájában kapjuk), akkor tudok azzal igényelni védettségi igazolványt, netán ismét oltatnom kell magam?

Hálásan köszönök minden segítő szándékú választ! :)



2021. máj. 8. 13:27
 1/6 anonim ***** válasza:
62%

Legtöbb helyen nem kérnek erkölcsit, kezd kimenni a divatból.


Bankszámlára szinte biztos, hogy szükéséged lesz. Már ha fizetést is akarsz kapni. :)


Oltás kevés helyen feltétele munkavállalásnak, de nyilván el kéne fogadniuk külföldi igazolást is.


Ha csak külföldi mobilszámod van, az is jó.


Ideiglenes lakcímként megadhatod, ahol laksz, lakcímkártya nem feltétele munkavállalásnak. (Elvileg lakhatnál egy hotelben is, nem?)


Lehetnek különbségek abban a tennivalóid ügyében, hogy EU-s országból jössz-e vagy sem.


Amúgy meg a cég HR-ese segít majd mindenben (tanáccsal, nem ügyintézéssel), ha normális.

2021. máj. 8. 14:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:
76%
Bocsánat, ezt nem kötekedésből kérdezem, csupán kíváncsi vagyok. Ha itt szeretnél letelepedni, miért nem veszed fel az állampolgárságot?
2021. máj. 8. 14:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 anonim ***** válasza:

Hát azért azt tudni kéne, hogy milyen állampolgár vagy, mert ha nem úniós, akkor munkavállalási engedély kell, ami talán a legbonyolultabb az összes közül.


Bankszámla - meg kell kérdezni, de valószínűleg kell, viszont ezt könnyű nyitni. Mobilszám nem érdekes, de vlsz olcsóbb ha van helyi.


Ha úniós vagy lehet lakcímkártyád, ha nem úniós, akkor csak szálláshelybejelentőd. Be kell jelentkezni az idegenrendészetnél, szerintem ez együtt jár azzal, hogy vagy lakcímkártyát, vagy szálláshelybejelentőt is kapsz, de ebben nem vagyok biztos. Mindenképp úgy bérelj, hogy ezekhez a tulaj hozzájáruljon, különösen ha nem EU-s vagy, mert akkor a TAJ igényhez csatolni kell a szálláshelybejelentőt.


Adószámot tudsz intézni magadnak, viszont TAJ is kell, amit csak akkor kapsz, ha megvan már minden más, beleértve a munkáltatót.


A HR-es szerintem a legtöbb esetben semmi segítséget nem fog tudni adni, az egyetlen kivétel az, ha rendszeresen foglalkoztat a cég külföldieket. Amúgy elhajt a francba.


A védettségi igazolványt nem tudom. Erkölcsit ritkán kérnek szerintem.


Amúgy abban a kettesnek igaza van, hogy állampolgársággal ezek nagyrésze egyszerűbb, vagy nem kell.

2021. máj. 8. 15:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 anonim ***** válasza:
100%

Jelenleg, ha nem Magyarországban oltanak, nem adnak védettségi igazolványt.

Nemrég olvastam arról, hogy pl ez a gondjuk az ingázóknak is.

2021. máj. 8. 15:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 A kérdező kommentje:

Az állampolgársági kérvényt nyilvánvalóan be fogom adni, de viszont időbe telik ameddig azt elbírálják. Egyébként uniós ország, Erdélyből terveznék átszökkenni. :)

Az adószámról és a TAJ kártya megszerzéséről tudnátok egy picit részletesebb felvilágosítást adni, ha megkérlek?

2021. máj. 8. 23:21
 6/6 anonim ***** válasza:

Az adóazonosítót a 21T34 jelű nyomtatványon lehet kérni (az első két szám mindig az évszám, tehát jövőre már más lesz). Be lehet pl küldeni postán is (NAV-hoz, lakcím szerint, de be is viheted), akkor valamilyen okmányt fénymásolatban csatolj (személyi, útlevél). Sima ügy.

Ehhez kapcsolódóan hosszútávon ügyfélkaput is érdemes csináltatni, ehhez tudtommal be kell menni személyesen a kormányablakba (járási hivatal, kormányhivatal, ezek kb ugyanazok).

A TAJ macerás, elvileg többféleképpen is lehet igényelni, én csak azt a verziót tudom, amikor a munkáltató intézi. Ehhez 5 különböző nyomtatvány kell, + személyi vagy útlevél + egyebek. Két körben beküldeni őket + még mást is, és a teljes eljárás kb egy hónap. Először a számot igényeljük meg, ami akkor még inaktív, de erre is várni kell kb két hetet. Utána a cég be tud jelenteni a NAV felé, ezt kell bevinni / beküldeni a kormányhivatalnak, és utána aktiválják a TAJ számot és küldik a kártyát. A magyarok kártyája sose jár le, de külföldiként nézni kell az érvényességet is (talán két év, de ha a csatolt igazolványmásolat annál előbb jár le, akkor csak addig). Szóval még újitgatni is kell.

Ehhez ugye kapcsolódik egy elég erős jogosultság, az EÜ ellátás, emiatt ilyen szivatós. Én rengeteg külföldinek intézem ezt, őszintén szólva nagyon sok sebből vérzik a rendszer (csak akkor lesz éles a kártyád, ha már be vagy jelentve, de utána még két hét is lehet mire megjön a kártya stb - miközben ha a külföldi már itt van, akkor dolgozni akar, nem az ügyintézésre várni... ráad a nem EU-soknál nem is lehet előre elintézni).

Összességében, ilyen szempontból az lenne a szerencsés, ha lenne egy előre lebeszélt állásod, tudnád nekik küldeni valahogy az irataid másolatát, plusz a meghatalmazásokat, és ők elintéznék előre.

Amúgy szerintem egyedül ezt nem tudod intézni, foglalkoztató nélkül, mert kell hozzá az ő igazolása is. És mint írtam, ha nem akarnak ezzel bajlódni, akkor nem sokat tudsz tenni.

Viszont a lakcímkártya az adó/TAJ-hoz nem kell (ügyfélkaput nem tudom).

Ha esetleg az állampolgárságot el tudod indítani távolról, előre, az lenne a legegyszerűbb. Sok sikert mindenesetre.

2021. máj. 9. 21:35
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!