Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » Tényleg rágalmazásnak számít...

Tényleg rágalmazásnak számít ha egy gyártó állításáról egy termékével kapcsolatban mért tesztekkel alátámasztva bebizonyítsuk (a nyilvánosságnak) hogy mekkorát hazudtak és az egész kamu?

Figyelt kérdés
Egy ismerősöm aki jogi aszisztens azt mondta hogy itthon a BTK szerint nem számít az hogy igazat mondunk-e vagy sem, amennyiben az valakit negatív színben tüntet fel, az rágalmazás.
2021. aug. 20. 11:28
 1/10 anonim ***** válasza:
59%
Miről van szó konkrétan?
2021. aug. 20. 11:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 anonim ***** válasza:
60%
Azért nem egészen. Ha tényleg bizonyítani tudjátok, akkor nem. Sőt, lehet, hgy nektek kellene először jogi lépéseket tenni, vagy legalábbis jelezni a fogyasztóvédelem felé.
2021. aug. 20. 11:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 A kérdező kommentje:

Nem szeretnék konkrét terméket írni. Tegyük fel hogy a gyártó állít valamit, én meg a youtube csatornámon tesztekkel megnézném hogy igaz-e. Bebizonyosodik hogy egyáltalán nem igaz, de annyira nem hogy teljesen kamu az egész, hazugság volt.


Egy barátom viszont aki jogi aszisztens azt mondta hogy ilyet ne csináljak, mert a btk-ban az is rágalmazás ami igaz, tehát ha perre kerül a sor, akkor a bíró-t nem fogja érdekeleni hogy a gyártó hazudott, csak az fogja érdekelni hogy én valakit negatív színben tüntettem fel.

2021. aug. 20. 11:35
 4/10 anonim ***** válasza:
100%

A rágalmazás vétségét követi el, aki valakiről más előtt a becsület csorbítására alkalmas tényt állít vagy híresztel, vagy ilyen tényre közvetlenül utaló kifejezést használ. A rágalmazás esetén helye lehet a valóság bizonyításának, ha a tény állítását, híresztelését, illetve az arra közvetlenül utaló kifejezés használatát a közérdek vagy bárkinek a jogos érdeke indokolja.

Szerintem ebben az esetben ez utóbbi eset áll fen. Ha beperel, ezzel egyértelműen lehet védekezni.

2021. aug. 20. 11:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 anonim ***** válasza:
53%

Ha azt mondod (hiteles*) mérésekre hivatkozva, hogy a gyártó terméke nem képes a gyárilag hivatkozott feladat ellátására, gyári teljesítmény leadására, így a reklámai megtévesztőek az nem rágalmazás.

Ha azt mondod (vitatható hitelességű) mérésekre hivatkozva, hogy a gyártó hazudott, csalt, korrupt és kifejezetten célja a vásárlók megtévesztése, lehúzása az már eléggé rágalmazás kategória.



*Hiteles mérés amit pl. a magyar, európai vagy nemzetközi szabványügyi hivatal leír vagy fizikai törvényszerűségekből következik és kalibrált mérőeszközzel, megismételhető módszerekkel történik. Ez azért fontos kitétel, mert egy házi Pistike méricskélésről műszaki igazságügyi szakértő 2 perc alatt bebizonyítja, hogy abból semmilyen messzemenő következtetéseket nem lehet levonni és akkor máris rágalmaztál, nem pedig terméket teszteltél.

2021. aug. 20. 11:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 A kérdező kommentje:
#5 tehát akkor végülis igaz? :(
2021. aug. 20. 11:41
 7/10 A kérdező kommentje:
De amúgy amit a 2. mondatodban írtál erős csúsztatás, úgy adtam volna elő mint amit az 1. mondatodban írtál...
2021. aug. 20. 11:43
 8/10 anonim ***** válasza:
Ha tényleg kamu az egész, aligha perel, mert a pernek nagyobb nyilvánossága lehet, és többet bukik rajta. Ha te mértél rosszul, megütheted a bokád.
2021. aug. 20. 11:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 anonim ***** válasza:
#6: Lehet igaz - de én nem tudom, hogy otthon mérőműszerrel házi laborban tesztelsz és hitelt érdemlő módon értékeled ki az eredményeket vagy veszel valamit és ha nem tetszik akkor azt mondod rá, hogy az szar, ne vegyen olyat senki, a gyártó meg egy szar-szemét-szar alak. A rágalmazás főleg az utóbbi, de kulturált ember amúgy sem kiabált kígyót-békát, szóval ilyet ne azért ne csinálj, mert pert veszthetsz, hanem mert nem illik.
2021. aug. 20. 11:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 anonim ***** válasza:
80%
Nem a magánembernek kell igazolni adott termék alkalmatlanságát, hanem ott van a fogyasztóvédelem, ott kell bejelentést tenni, esetleg oda kell bevinni az adott készüléket bevizsgálásra, majd őt hivatalos bemérik, megmérik és intézkednek.
2021. aug. 20. 11:52
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!