Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » Kötetlen munkarend. Kinek van...

Kötetlen munkarend. Kinek van igaza ezzel kapcsolatban?

Figyelt kérdés

Hátha van valaki, aki jártas itt a munkajogban. Munkaszerződésem szerint heti negyven órát kell dolgoznom, ami 20 óra kötött, és 20 óra kötetlen munkaidőt jelent. Ezen felül a szerződésben semmi más nincs meghatározva, tehát nincs törzsidő, munkakezdés / munkavégzés ideje nincs rögzítve.


Nagyobb cég, állami szféra, kb. 40 fős a telephelyünk. A közvetlen főnököm folyamatosan b*szogat engem, illetve pár másik kollégát reggeli késések miatt, vagy ha délután 5-10 perccel korábban elmegyünk, mivel távolsági buszhoz vagyunk kötve, és senkinek nincs kedve fél órát vagy még többet ácsorogni a buszmegállóban a következő járatra várva. Pár kolléga rendszeresen, lelkesen beszáll a másik b*szogatásába,imádják ezt, élvezik.


Egyik kolléganőm megsúgta, olvassam el a munkaszerződésem alaposan, szerinte ugyanis jogtalan a folyamatos csesztetés, és ha úgy adódna, a munkaügyi bíróság vagy micsoda is mellém állna, ugyanis nekem heti 20 órát kell bent töltenem az irodában a szerződés szerint, amit bőven ki is töltök (több mint 30 órát tuti bent vagyok). Jelzem, a munkámat maradéktalanul és lelkiismeretesen elvégzem, sosincs elmaradásom, soha nem volt rám panasz.


A kötetlen munkaidő egyébként a munka jellegéből adódik, mivel sok más helyre kell utaznunk, emberekkel dolgozunk (környezettanulmányok, stb.).


Szerintetek kinek van igaza?



2021. szept. 2. 20:11
1 2
 1/14 anonim ***** válasza:
38%
Attól, hogy valami nincs beírva a munkaszerződésbe, még nem csinálsz azt, amit akarsz. Ha "késésről" beszélünk, akkor egy adott időre be kellett volna érned. Aligha írják bele az aktuális törzsidőt vagy az értekezlet kezdetét egy munkaszerődésbe pl.
2021. szept. 2. 20:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/14 anonim ***** válasza:
71%

Ha a munkaszerződés nem tartalmaz törzsidőt és a vállalat üzemi szabályzatában sincs erre bejegyzés, akkor nincs idő.


Másrészt, nem ügyfélszolgálat jellegű szellemi munkáknál a home office is szokás.Elég múlt századi felfogása lehet a menedzsmentnek ennél a cégnél.

2021. szept. 2. 20:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/14 A kérdező kommentje:

#2

Sajnos nagyon maradiak. Ezt a munkát simán el lehetne úgy is végezni, hogy heti 1-2 nap az irodában, a többi home office vagy kötetlen munkarend. A Covid alatti lezárások alatt is nagyon húzták a szájukat, hogy engedélyezni kellett a home office-t.

2021. szept. 2. 20:25
 4/14 A kérdező kommentje:

#1


Semmiféle értekezlet vagy ilyesmiről nincs szó. A többi kolléga addig reggelizik vagy trécsel, szóval még azt sem lehet ráfogni, hogy a 10-15 perces késésem alatt más a belét kidolgozza...

2021. szept. 2. 20:26
 5/14 anonim ***** válasza:
78%

"ugyanis nekem heti 20 órát kell bent töltenem az irodában a szerződés szerint,"

Kérdező, szerintem alapvetően tévesen értelmezed a szerződésed szövegét.

A kötetlen munkaidő nem azt jelenti hogy annyit nem kell a munkahelyeden töltened hanem lehetsz akár otthon is. Azt jelenti hogy a 40 órás munkaidődből amit a munkáddal kell töltened a főnököd által meghatározott helyen is feladattal, abból 20 óra olyan amit megszabhat a céged hogy mikor legyél bent és a másik 20 óra kötetlen = akkor vagy bent a munkahelyeden amikor akarod.

Ettől még ha a főnököd úgy dönt akkor neked mind a 40 órát percre le kell töltened, meg még azt a félórát ami a szüneteidet is egyben jelenti.

A kötetlen az időbeosztást jelenti és nem a helyet. A 9-14 óra közötti törzsidő és a kötetlen munkaidő azt jelenti, hogy neked a napi 8 órádat kell úgy eltöltened bent a munkahelyeden, hogy abban 9-14 óra között bizonyosan bent legyél. Az, hogy te 9-17 óra között dolgozol vagy mész reggel 6-ra és onnantól dolgozod le a 8 órádat, az a kötetlenség. De bent kell lenned vagy éppen ott ahol munkád, feladatod van.

kevered a home office-os munkaidővel vagy éppen a rugalmas munkaidővel, ahol nincsen megszabva hogy mennyi munkaórát kell dolgoznod, az van megszabva hogy milyen feladatokat kell mindenképpen elvégezned a fizetésedért. Ha pl. az a feladatod hogy rendben tartsad az ügyfelek akváriumait és mindegyiknél hetente egyszer teljesen kitakarítsd, akkor ha ezzel összesen 30 óra alatt végzel, akkor ennyiért is megkapod a fizetésed, ha viszont 50 órába telik elvégezni akkor is ugyanannyi pénzt kapsz érte csak. Ilyenkor a munkaidő rugalmas a feladat viszont nem.

A leírásodból az olvasható ki, hogy te ugyanazon a napon késel is néha meg esetleg előbb is elmész és nem végzel munkát sem előtte sem utána. Erre nem jogosít fel a szerződésed. Ha a munkád része lenne hogy irodán kívül is végzel tevékenységet, pl. ügyféllel tárgyalsz vagy éppen szúnyoghálókat szerelsz fel amiket előtte a cégnél te készítettél el, akkor lenne úgy hogy a 20 órát kellene mindenképpen bent lenned - viszont a másik 20 órát is minden percében munkával kellene töltened csak más helyen.

2021. szept. 2. 21:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/14 A kérdező kommentje:

#5 része a munkának az irodán kívüli tevékenység, tulajdonképpen minden azon alapul.


Köszönöm a részletes magyarázatot. Na igen, értem, csak felfogni nehéz, hogy a 21. században ez az "üld le az idődet" mentalitás megy, kb. mint a börtönben. 😅 Lehet én vagyok túl laza, de én nem tartom fairnek, hogy én a belemet kidolgozom ha kell, de én vagyok megszólva 10 perc késésért, más meg ott ül egész nap és malmozik. Letölti a munkaidejét, csak épp sz*rt se csinál, de az nem baj, az nincs megjegyezve. Az ilyet, aki dolgozik, azt meg minden piti szarért megszólják.


Ha versenyszférában dolgoznék, és termelnék valamit, akkor azt mondanám,hogy jogos, mert negyed óra alatt x mennyiségű terméket legyártok, és az bevétel kiesés a cégnek. De ez, hogy üljek ott, csak mert más is ott ül, és dögöljön már meg a szomszéd tehene is... na mindegy. 😅

2021. szept. 2. 22:13
 7/14 anonim ***** válasza:
0%
Van erre lehetőség, mégpedig kérsz a nagyfőnökhöz bebocsájtást és tájékoztatod a sérelmeidről. Ebből vagy az következik, hogy kiutál a közvetlen környezeted (90%) vagy megoldódik az állandó noszogatás (10%).
2021. szept. 3. 08:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/14 anonim ***** válasza:
Szerintem kérdezz rá hogy mikor van a törzsidőd.
2021. szept. 3. 18:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/14 A kérdező kommentje:
Nincs nálunk olyan, hogy törzsidő. :/
2021. szept. 3. 20:14
 10/14 anonim ***** válasza:
De van mert 20 óra kötött.
2021. szept. 3. 21:58
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!