Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » Haszonélvezeti jog megvásárlás...

Haszonélvezeti jog megvásárlása gondnokolttól? Lehetséges?

Figyelt kérdés

Egy idős cselekvőképtelen néninek én vagyok a gondnoka. Tulajdonában van egy ház, amit nem szeretnék, hogy olyanok örököljék meg, akik egy percet nem foglalkoztak a nénivel. Kb 12 éves korom óta segítettem nagymamámnak a gondozásában(fürdetés, etetés, pelenkázás stb). Amikor nagyim meghalt egyből átvettem a gondozását.(papirom is van róla)

A kérdésem az, hogy a gyámügy ahhoz hozzájárulna, hogy a tulajdonában lévő házra én holtig tartó haszonélvezeti jogot “vegyek”? Természetesen nem ingyen és bérmentve, hanem fizetnék is a néni számlájára egy bizonyos összeget! Ebből a pénzből viszont fedezni is lehetne a néni temetését, ha elhunyna.

Az örökösök oldalágiak lennének, sosem ismerték a nénit. Én is benne vagyok az öröklési sorrendben viszont vannak előttem jópáran. Anyukám és nagybátyám szivesen lemondanak a javamra, tudják, hogy mi törődtünk a nénivel a legtöbbet.

Az a gond, hogy nem szeretném elveszíteni a házat, amiben konkrétan felnőttem.

Értelmes véleményeket és tapasztalatokat szívesen fogadok!! :)



2021. szept. 8. 19:39
 1/10 anonim ***** válasza:
48%

A haszonélvezeti jog nem egyenlő a tulajdonjoggal, haszonélvezeti jogot nem lehet eladni, vagy megvásárolni, örökölni, annak az a lényege, hogy a nem a tulajdonában lévő ingatlanból haláláig nem tehetik ki (élvezi a hasznát, de nem ő a tulajdonosa)

A leírásodból pedig az jön le, hogy a gondnokolt a ház tulajdonosa - ez örökösödési kérdés, amit végrendeletben lehet rendezni, amiben lehet akár haszonélvezeti jog (feltéve, ha ott is laksz), de az pénzért nem megvehető.

2021. szept. 8. 19:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 A kérdező kommentje:

Mivel cselekvőképtelen, így nem végrendelkezhet.


Ha a leírásod alapján nem lehet sehogy sem kiváltani a haszonélvezeti jogot, akkor hogy lehet?

2021. szept. 8. 19:54
 3/10 anonim ***** válasza:
83%
Eladható a haszonélvezeti jog, de erősen kérdésesnek tartom, hogy ebben az esetben a jog ezt lehetővé tenni, de kérdezz meg egy ügyvédet. Egyébként értelmezésem szerint kevered a dolgokat: a gondozás nem azonos a gondnoksággal, a néninek kell, hogy legyen egy nagykorú hivatalos gondnoka, ő viszont nem rendelkezhet a tulajdont érintő ügyekben.
2021. szept. 8. 20:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 A kérdező kommentje:

25 éves vagyok, és a hivatalos gondnoka vagyok :) nem gondozásin vagyok, az teljesen más.

Nagyim is a gondnoka volt, ő viszont a néni tulajdonában lévő régebbi házat cserélt egy másikra. Rendelkezhet a vagyonával, tulajdonával,szigorúan a gyámügy beleegyezésével.

2021. szept. 8. 20:18
 5/10 anonim ***** válasza:

Csak a tulajdonos dönthet róla, a tulajdonos cselekvőképtelenségekor az aki ki van jelölve helyette gondnoknak.

Nem tudom hogy te ilyen gondnok vagy-e vagy azt nevezed gondnokságnak, hogy te ápolod és gondoskodsz róla. Nem ugyanaz egy döntésképtelen ember gondnoka, mint egy beteg ember ápolója. Szerintem te ez utóbbi vagy.

Ha van hivatalosan kinevezett gondnoka - és az te vagy, akkor a saját magad számára nem hozhatsz ilyen döntést a felügyeleted alá tartozó személy vagyonáról. Akkor kizárólag a gyámhivatal dönthet egy tulajdonról. Ha nem te vagy a hivatalos gondnoka, csak az ápolója, akkor a gondnokkal kell megbeszélned.

Sokban függ a helyzet attól is, hogy pénzt kapsz-e a munkádért, a néni gondozásáért. Ha igen - pl cserébe egy eltartási szerződés szerint nem kell lakbért fizetned, vagy szimplán megegyeztetek és ott lakhatsz, a rezsi a nyugdíjából megy stb, netán konkrétan kapsz is fizetést érte, akkor ezzel a munkád meg van fizetve. Ha nem, vagy csak nagyon keveset kapsz, akkor a gondozás költségét "felszámolhatod" és egy eltartási szerződésben lehet cserébe kikötni az ingatlanból akár rész tulajdonjogot, akár haszonélvezetet a néni halála utánra, mint egy végrendeletben. Ez is a gondnokon vagy a gyámhivatalon múlik.

Ahogy ha haszonélvezetet vásárolnál meg tőle, az is. De ha a gyámhivatalnak kell dönteni akkor nekik nem lesz szempont, hogy te nem szeretnél onnan elköltözni a néni halála után, nekik az a feladatuk, hogy megőrizzék a néni tulajdonát és csak akkor hagyják azt eladni, ha azt a néni ellátására kell fordítani. Vagyis ha most meg vagy fizetve akármilyen formában és ez elegendő a néni ellátásához, akkor nem szükséges, hogy pénzért el legyen adva a haszonélvezet. Ellenben ha csak úgy találnának a néni mellé ápolót, hogy azt valaki kifizeti és nincs miből, akkor megfontolható, hogy a haszonélvezetből ehhez pénzt szerezzenek.

Ez olyan ügy amit nem lehet itt kitárgyalni, mert ismeretlenek azt írnak le amit gondolnak róla - ahogy én is.

A legegyszerűbb hogy ha nem te vagy a hivatalos gondnok akkor felkeresed ezt a személyt akinek joga van az ügyben dönteni és megkérdezed, ha te vagy a gondnok akkor meg a gyámhatósághoz fordulsz az ötleteddel. Ha nemet mondanak rá akkor nincs mit tenni, ha viszont a lehetőségtől nem zárkóznak el teljesen, akkor ügyvédet kell keresned. Van ingyenes jogsegélyre is lehetőség, az önkormányzattól kell megkérdezned ott kihez fordulhatsz és tőle kell időpontot kérned. Ez, a szabad időpont lehet hogy sok idő múlva lesz, de ott szemtől szembe kaphatsz olyan tanácsot amit el is hihetsz majd.

Sok sikert hozzá, amúgy megértem amit szeretnél és nem rossz ötlet. Nem lenne baj ha valamivel alá tudnád támasztani, hogy a néninek miért lenne fontos, hogy te fizess a haszonélvezetért, vagyis hogy miért kellene a néninek most nagyon a pénzed.

2021. szept. 8. 20:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 A kérdező kommentje:

Köszönöm a válaszod :)

Igen hivatalos gondnoka vagyok, nem a gondozója. Az a pénz amit kapok, az a néninek a nyugdíja, és amivel évente el kell számolnom minden egyes forinttal. Én nem kapok semmilyen gondozási díjat.


Az ötlettől nem álltak el teljesen a gyámságon, egyenlőre csak utána néznek hogy ez jogilag lehetséges e. Épp ezért van benne a kérdésben is, hogy a gyámügy ebbe beleegyezn-e, mivel en a vagyonárol öntörvényüleg nem rendelkezdhetem, csak a gyámügy beleegyezésével.Én a vagyonát csak gyarapítanám azzal a pénnzel, amivel kiválthatnám a haszonélvezeti jogot, viszont halála után nehezkesebben tudnának innen engem kitenni.

2021. szept. 8. 20:55
 7/10 anonim ***** válasza:
81%

Itt sajnos hozzá nem értő meberek válaszolnak.

Egy kivételével.


A haszonélvezeti jog nem forgalomképes! Azt adni-venni nem lehet.

Bárki szerezhet haszonélvezeti jogot egy ingatlanon, akár úgy is, hogy fizet érte, de ez más dolog.

Te viszont nem szerezhetsz azon a házon, mert nincs rá jogalapod, a gyámügy nem járulna hozzá.

Na meg, az nem úgy megy, hogy te akaratod szerint befolyásolod az öröklési rendet.

2021. szept. 8. 22:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 hgwell ***** válasza:

gondozasert cserebe pl.atutalsz neki penzt a szamlajara befizeted a bankkartyadrol az o nevere szolo rezsicsekket majd ezt feltunteted a jelentesedbe hogy tamogatod kozeli hozzatartozodat anyagilag is akkor ha elhuny mamad hagyateki targyalas lesz ahol hagyateki hitelezoje lehetsz tulajdoni reszere vonatkozoan aminek el kell erni legalabb pl.: 1/88 reszet az ingatlan vagyoni vonatkozasaban igy pl.:1/88=112342HUF

kozeli hozzatartozo viszont eladhatja a tulajdonjogot haszonelvezeti joggal terhelten vagy elajandekozhatja barkinek de ha nem kozeli hozzatartozo akkor illeteket kell fizetni a tulajdonjog utan ami 4-9%kozott mozog 1/88-ad reszre vonatkozoan. ezt az ajandekozast vagy eladast addig kell megtenni amig a mama eletben van es jol latod...vagyoni jog igenyt[tulajdonjog igeny] kell benyujtanod !hiteles bizonyitekokkal! pl a bankszamlak atvezetese es abbol egy konyveles amit konyvelo altal kell szamviteleztetni.nem te otthon szamolgatod ossze papiron es ugy adod le a birosagon!polgari nem peres eljarasban ervenyesitheted.akar ugyved altal is.

2022. ápr. 28. 09:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 hgwell ***** válasza:
amire meg vigyazz az az hogy mindig tuntesd fel a beadvanyodon barmelyik az hogy anyagi koltsegek vannak es az mennyi mert ha nem elvihetik a lakas arat is.
2022. ápr. 28. 09:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 hgwell ***** válasza:
kozeli hozzatartozo eladhatja ... aki a tulajdonjogos is a mamad mellett az ingatlanban.ha tobben vannak kozeli hozzatartozok kell a beleegyezesuk is. a 88-ad resz nem azt jelenti 88-an vagytok a lakasban tulajdonosok hanem a tulajdonjogi megoszlast pl.: valakinek van3/88 valakinek 5/88 stb.
2022. ápr. 28. 09:16
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!