Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » Településeken közterületeken...

Településeken közterületeken lévő növények terméseit és egyéb részeit el szabad vinni?

Figyelt kérdés
Nem védett növények esetén. Pl. a városi parkban vagy simán csak utcán lévő gyümölcsfák termését hivatalosan szabad fogyasztania bárkinek? Vagy gyűjthetünk gyógynövényt? Vagy ezt csak erdőben lehet tenni? Esetleg ott sem?

2021. szept. 14. 11:18
1 2
 1/20 anonim ***** válasza:
53%
Persze! Mi szoktunk gesztenyét szedegetni.
2021. szept. 14. 11:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/20 Andizsuzsi ***** válasza:
100%
Hivatalosan nem, a közterületen lévő növény a közterület tulajdonosának a tulajdona. Mondjuk utcán lévő gyümölcsfák gyümölcseit én nem fogyasztanám. Ettől függetlenül nem gondolom, hogy bárki szólna, ha veszel le róla.
2021. szept. 14. 11:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/20 anonim ***** válasza:
67%
Gyerekkorunkban a környék összes ilyen szabadon álló gyümölcsfáját tudtuk. Jártunk is rendszeresen bringával. Más gyerekek is jártak gyümölcsöt kajálni ezekre a fákra. Volt szeder, szilva, kajszibarack, meggy, cserkó. El nem vitt senki, csak ott megettük, ami kellett.
2021. szept. 14. 12:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/20 anonim ***** válasza:

Amúgy én teleültetném az országot ilyen fákkal, aztán egye, aki akarja ingyen.

3#

2021. szept. 14. 12:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/20 anonim ***** válasza:
77%
4-es, nem jó ötlet. Legtöbbjét senki nem szedné le, lepotyognának a gyümölcsök és ott rohadnának meg a járdán. A szandálunkkal, cipőnkkel meg belelépnénk. És még a darazsak is járnának rá.
2021. szept. 14. 12:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/20 A kérdező kommentje:

Engem nem az érdekelt, hogy gyerekként ki mit tett meg jogosnak gondolva a dolgot, meg "úgysem szólna érte senki alapon", hanem hogy "hivatalosan" mit szabad. De igazából egy internetes kereséssel előbbre jutottam: [link]


Már csak az a kérdés, hogy pl. akik gombászni szoktak, az mitől más, ha más a törvény előtt. De lehet, hogy ez lesz a következő keresésem :D

Illetve hogy a már lepottyant gyümölccsel, gubaccsal mi a helyzet.

2021. szept. 14. 12:41
 7/20 anonim ***** válasza:
100%

Állami, nem védett erdőben lehet szedni napi 2 kiló erdei növényt és gombát saját fogyasztásra.


Városban nem tudom, hogy van ez, mindezek ellenére engem sosem állított meg, hogy egy úttól messzebb lévő, elgazosodott területen lévő csipkebogyóbokorról szedjek lekvárnak valót. Egyszer kutyasétáltatás közben láttam egy forgalmas helyen két embert, ahogy pakolnak valamit egy vödörbe egy fa alatt, aztán láttam, hogy törökmogyoró. Idén én is fogok szedni. A mi parkolónk tele van gesztenyével, és úgy szokták az egészet elsöpörni a levelekkel együtt, ezért egy-két vödörrel szoktam szedni mosószernek :) idén tavasszal összegyűjtöttem néhány elszigeteltebb helyen lévő fenyőről egy üvegnyi rügyet, ügyelve, hogy egy fáról csak keveset vegyek, hogy fenyőrügyszirupot készítsek (sajnos bepenészedett, de majd jövőre). Még ha hivatalosan nem is lehetne, szerintem tényleg nem zavar senkit.


Az erdő azért ideálisabb, kevesebb a szennyeződés. Út mentéről nem is szednék városban.

2021. szept. 14. 12:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/20 anonim ***** válasza:

Azé akinek a tulajdonában áll az ingatlan amin a fa nőtt. Közterületen (belterületen) az önkormányzaté. Ettől még ahogy a #6-os írja aligha fog a közteres megbüntizni ha csipegetsz róla. Az erdei gombák gyűjtése speciális kérdéskör, arra külön jogszabály vonatkozik, az abban foglaltak az irányadók.

Gyümölcsfákkal teleültetni a köztereket nem túl jó ötlet, ahogy az #5-ös is leírta. Továbbá növény egészségügyi szempontból sem. Ha nincs biztosítva folyamatosan a növényvédelem akkor azon könnyen meg tudnak telepedni a kártevők, kórokozók "bázisául" szolgálva más helyeken a fertőzésnek. Közterületen meg elég komplikált (főleg egy magasabb fa) permetezése. Ezzel együtt növényvédelmi szempontból kevésbé kényes növények (dió, eperfa stb.) telepítése a MEGFELELŐ helyekre még jó elgondolás lenne.

2021. szept. 14. 12:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/20 Andizsuzsi ***** válasza:
100%

"akik gombászni szoktak, az mitől más"


Attól, hogy azt jogszabály szabályozza. Állami tulajdonú erdőben lehet -nem kereskedelmi mennyiségű- gombát szedni, magántulajdonban lévő erdőbe értelemszerűen be sem mehetnél.

2021. szept. 14. 13:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/20 mindentudó99 ***** válasza:
100%
Közterületen van tehát a polgármesteri hival rendelkezik róla. A házak elé ültetett fa is. Igaz az ott lakó tulajok ültetik metszik permetezik. Nekem is van pár a ház előtt. Ha megkivánja valakib a szilvát egyen róla egészségére. De ha vödörrel jönni szüretelni már pofátlanság ha közterület akkor is. Tele ültetni ilyenekkel a falut értelmetlen metszés permetezés nélkül nem lenne normális termés a fák is tönkremennének.
2021. szept. 14. 13:05
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!