Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » Többen örököltünk egy nyaralót...

Többen örököltünk egy nyaralót, amit szeretnék megvenni, de vita van az áron. Per esetén a szakértő milyen árat szokott mondani, az kinek kedvezhet?

Figyelt kérdés

A többi örökös többsége külföldre költözött jobb fizu miatt, van aki még a saját házát is eladta már itthon, erre a közös örökségre pedig egyáltalán nem tartanak igényt. Mármint a megtartására nem. Ők el akarják adni borsos áron, és szétosztani a pénzt.

Én viszont a nyaralóhoz közeli városban élek, gyerekkoromban sokat jártunk a nyaralóba, de később is rendszeresen, még ha ritkán is. Sok emlékem köt oda, nem akarom, hogy eladjuk.

A covid miatt már régóta húzódott a hagyatéki eljárás, de ősszel pont került a végére.


Igenám, de amikor a rokonunk meghalt és felértékelték a nyaralót (majdnem 20 millió ft-ra), azt az összeget nagy nehezen, de össze tudtam volna szedni akkor is, most főleg. Viszont csak idén októberben történt meg a hagyatéki tárgyalás, és addigra, de azóta is egyre inkább, mennek fel az ingatlanárak.

A többi örökös minimum 30, de inkább 40 millióért szeretné eladni.


Ennyit én jelenleg nem tudok kifizetni. Mit tehetek?


Ha ragaszkodom a részemért, és hogy 20 milliós értéken megváltanám (minusz ebből az én részem),

és ők nem mennek bele, és pert indítanak ellenem közös tulajdon megszüntetésére....

Annyit tudok, hogy szakértő állapítja meg olyankor az ingatlan értékét. De kérdezem én, hogy mely időpontbéli értékét?

AMikor meghalt az örökhagyó?

AMikor megkaptuk a hagyatékátadó végzést?

Vagy épp a mai napon?

Vagy?



2021. dec. 9. 10:35
1 2
 1/15 anonim ***** válasza:
100%
Nyilván az aktuális érték a mérvadó.
2021. dec. 9. 10:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/15 anonim ***** válasza:
100%

Teljesen egyértelmű, hogy az építés éve, jah, nem.

Igaza van az elsőnek.

2021. dec. 9. 10:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/15 A kérdező kommentje:

És a bíróság által kijelölt szakértő mi alapján mondja meg az ingatlan értékét?

......Aki ezekben járatos, mert dolgozik/dolgozott olyan helyen, hogy átlássa, esetleg volt része a közelmúltban közös tulajdon megszüntetésével kapcsolatos perben bármelyik oldalról...., az megírná a tapasztalatait?


Köszönöm!

2021. dec. 9. 11:25
 4/15 anonim ***** válasza:
100%

Per? Ne legyetek már hülyék, az sokba kerül.

Hívjátok egy értékbecslőt!

2021. dec. 9. 12:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/15 anonim ***** válasza:
100%
Amúgy meg elővásárlási jogod van, ha találnak x összegért vevőt és te annyik kifizetnél nekik, akkor nwked kell eladják a részüket
2021. dec. 9. 12:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/15 anonim ***** válasza:
100%

Ahogy #5 írta. Neked ahhoz van jogod, hogy ha találnak egy vevőt, akkor ugyanazon az áron helyette te veheted meg a részüket.

Ha gonosz akarsz lenni akkor elhíreszteled, hogy nem adod el a részedet, így nehezebb lesz vevőt találniuk és persze olyat, akinek a kisebb árért megérné megvárni egy per végét a tulajdonosok között. De ne légy gonosz!

:)

2021. dec. 9. 12:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/15 anonim ***** válasza:
Ha jól értelmezem, egy szélesebb családhoz tartozókról van szó, akik ennyire tartják a szerető rokoni kapcsolatot, hogy inkább évekig pereskednének egymással, fizetnék az ügyvédi honoráriumot, perköltséget, miközben a nyaraló állaga folyamatosan romlik ? Ha több örökös van és többfelé oszlik az örökség értéke, akkor egy személyre olyan kis töredék összeg jut, amiből pár év múlva már a karácsonyi bejgli sem jön ki. Ilyen ügyben nem értelmezhető a közös tulajdon megszüntetése.
2021. dec. 9. 14:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/15 anonim ***** válasza:

Arra ügyelni kell, nehogy valaki az örökösök közül beköltözzön mert birtokon belül lesz és onnan kirakni nem lehet majd.


A másik, ilyenkor mindenki több pénzért szeretné eladni. Értékbecslésnél a jelenlegi ingatlanárakat veszik figyelembe. Hol helyezkedik el, mennyire frekventált területen, milyen az ingatlan állapota.


Neked kell valamilyen kompromisszumot kötnöd velük, ha megakarod venni. Pl. évente 2 hétre átadod az ingatlan nekik pihenésre. Ezt csak példának írtam. De neked kell rájönnöd, hogy őket mivel tudnád meggyőzni.

2021. dec. 9. 14:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/15 A kérdező kommentje:

A szerető rokoni kapcsolatot nem én tettem tönkre. Rokonunk halálakor gondoltam, hogy mivel most mindannyian találkozunk, ez összébb hozhatná a rokonságot. De hatalmasat tévedtem. Sem az elhunytat nem tisztelik, sem engem, nem tudok mit tenni.

Kompromisszum sem lehetséges, max. egyikőjüknél. A többi mind nagyon messze lakik, legtöbben külföldön, és nem akarnak itthon kötöttségeket.

Ez az egy lakik még egy jó 70 km-re, utánam ő a legközelebbi. Ráadásul ő albérletesdit játszik régóta. Belőle még kitelhet, hogy épp nem talál albérletet és beköltözik a nyaralóba, ha még nincs eladva... De neki van a legkisebb része az örökségből, olyan 2% körüli. Megtehetné, hogy az egész nyaralót ő bitorolja? Egyébként ő még hajlana is arra, hogy én megvegyem a korábbi áron. De a többiek nem akarnak erről hallani.

Nem szeretnék pereskedni, de mit tehetnék?

Ha meg szeretném tartani a nyaralót, akkor kénytelen leszek tűrni, hogy pereljenek.

Az vajon mennyi idő és pénz?

És ha aközben mondjuk még tovább nőnek az ingatlanárak, vagy ellenkezőleg, újra lemennek pár évvel ezelőttire?

2021. dec. 10. 02:08
 10/15 anonim ***** válasza:
67%
Ajánlj piaci árat és el fogják adni neked!
2021. dec. 10. 03:46
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!