Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » Perelhető-e egy rendszergazda,...

Perelhető-e egy rendszergazda, ha magáncélra gyűjt információkat a munkahelye többi dolgozójáról?

Figyelt kérdés

Nem arra gondolok, hogy általánosságban monitorozzák a dolgozók tevékenységét a dolgozók beleegyezésével. Mert pl. azt lehet mérni, hogy facebookozik-e valaki.


Hanem arra, hogy megnézi, hogy miket böngészek pl., ebédidőben, és ezzel visszaél, megfenyeget, hogy elmondja másnak, hogy pl. instagrammot nézek, vagy hogy akkor olvasom a jw.org-ot, vagy a személyiség zavarokról olvasgatok ebédidőben a céges gépen. Zsarolhat-e engem vele jogszerűen, vagy továbbadhatja-e bárkinek ezeket az adatokat.



2021. dec. 23. 21:17
 1/8 anonim ***** válasza:
89%
Köztörvényes bűncselekmények sorozata, nem perelni kell, hanem a HRen bejelentést a rendőrségen meg feljelentést tenni
2021. dec. 23. 23:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:
100%
Elég nagy marha a gazda, ha ezt bevállalja :)
2021. dec. 23. 23:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 A kérdező kommentje:
És ha pletykál ezekről, akkor perelhetem?
2021. dec. 23. 23:27
 4/8 anonim ***** válasza:
100%
Még egyszer, minek? Fel kell jelenteni zsarolásért
2021. dec. 23. 23:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 anonim ***** válasza:
100%

Ingoványos terület: alapszabály, hogy céges gépen nem nézünk olyan dolgot, ami kellemetlen lehet, ha kiderül.


A cégnek van gondolom belső szabályzata, hogy mi a megengedett felhasználás és mi nem: sok helyen nem gond, ha személyes dolgokat is nézel (hírek, sporteredmények, időjárás stb.), de biztonsági okoból nem léphetsz be mondjuk privát email fiókba (mondjuk gmail) máshol minden személyes felhasználás tiltott.


Ha bármi szabályelleneset tettél volna, akkor arra kell legyen eljárás: mondjuk a főnököd szóbeli figyelmeztetése, hogy ez nem OK.


Valószínűleg az illető egy se..fej aki játsza az eszét, hogy ő aztán milyen fontos/tehetséges, láthatja, hogy mit nézel neten.


Szólj a HR-nek, hogy a rendszergazda fenyeget és kellemetlen pletykákat terjeszt rólad, mert mentális problémákat ismertető cikket, stb olvastál a kávészünetedben a neten. Könnyen ott találhatja magát, hogy kirugják ezért őt, mert durva megsértése a magánszférának.

(igen, a felügyelet benne van, de a pletykálkodás, fenyegetőzés alapján simán nem normális, nem profi, inkább akár megválnak tőle!)


Onnantól lehet rendőrségi bűnügy, ha vagyoni vonzata van a "zsarolásának", tehát mondjuk pénzt kér, hogy ne szóljon senkinek az oldalakról, amit nézegettél. Ez esetben rendőrségi feljelentést tegyél.

2021. dec. 24. 01:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 anonim ***** válasza:

Arra valószínűleg felhatalmazása van, hogy nyomon kövesse mit csinálsz a céges gépen munkaidőbem, és ezt te is elfogadtad egy sablon papír aláírásával, ahol 48472. oldalon volt erről szó. Tehát ez önmagábam valószínűleg nem problémás.

Az hogy ezt másnak tovább adja nehezebb kérdés. Ha problémát tapasztal (lásd: valaki munkaidőben instázik, amit mondjuk a cég szabályzata szerint nem szabadna) azt nyilván jelentenie kell az illetékes (pl. Főnök, hr, nagyobb cégeknél biztonsági szolgálat stb.) felé. De másnak meg nem mondhatná el. Tehát ha azzal "fenyeget" hogy elmondja a főnöködnek, az teljesen jogszerű lehez. A konyhás néninek meg nem.

Fontos megjegyezni, hogy a fenyegetés azt jelenti, hogy közli veled, hogy jelenteni fogja. Ez nem problémás jogilag. A zsarolás (amikor ellenszolgáltatást kér, hogy ne jelentse) az viszont mindenképpen jogszerűtlen.

2021. dec. 24. 05:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 A kérdező kommentje:
Az a gond, hogy amikor pár éve idekerültem én is az informatikára, csak kicsit más beosztásba, gyanútlanul böngésztem mindenféle oldalakat. Akkor nem is lett volna probléma a gyakorizás, mert kb. senkit sem érdekelt. Aztán ezzel a gyökérrel összekülönböztünk, és kiderült, hogy pszichopata, és rámszállt. Ő eléggé lenéző velem. Most az egyik hálózati beállításban blokkolta a gyakorikerdeseket például. Az utóbbi fél évben már inkognitóban böngésztem, de lehet ez is kevés volt. És böngésztem itt mindenféle kategóriát. Én szeretnék jobb emberré válni, és egyszer boldog lenni, mert jelenleg nem vagyok az, nem szeretem az állásom, és sok dolog miatt bűntudatom van. Viszont, ha egy ilyen pszichopata gyökér fog engem tönkretenni, az nagyon bántana. És félek, hogyha bármelyikünk munkahelyet vált, azt felhatalmazásként fogja megélni arra, hogy tönkretehet.
2021. dec. 24. 09:00
 8/8 anonim ***** válasza:
100%
Hát, az őrültekkel mindíg nehéz. Ha így van, akkor fejezd be a céges gépről való böngészést. Egy átlagos okostelefonon simán tudod nézegetni ezeket az oldalakat. És persze sajátot használj, ne a céges telefont (ha van esetleg).
2021. dec. 24. 09:23
Hasznos számodra ez a válasz?

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!