Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » A zongora tutorial Youtube...

A zongora tutorial Youtube videók sértenek valamilyen jogszabályt?

Figyelt kérdés
Szeretnék indítani egy Youtube csatornát, olyasmit, amiknél látszik a billentyűzet, és fentről jönnek le a ,,hangok", és daloknak a feldolgozását játszanám el és tölteném fel. Viszont azt nem tudom, hogy ha egy énekes dalát ilyen sima zongorás verzióban feltölteném, akkor sértek vele valami jogszabályt, hogy az az ő dala, vagy perelhető?

2022. jan. 16. 23:30
 1/4 anonim válasza:
Nyugodtan tölts fel olyan videókat.
2022. jan. 17. 17:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 anonim ***** válasza:
100%

Erre a kérdésre van egy rövidebb gyakorlati válasz: valószínűleg nem lesz gondod belőle.


És van egy jóval összetettebb jogi válasz:


Otthon, magadnak, szűk körben a családnak/barátoknak, amíg nem üzleti célból teszed, előadhatsz bármilyen zeneművet.

Viszont onnantól, hogy idegen néző közönség, pl. nyilvános koncerten, pláne nagy nyilvánosság előtt az Interneten adod elő, már mindenképp média tevékenységnek számít. Még akkor is, ha neked esetleg nincs belőle bevételed. Ha még bevétel szerzés is cél vele, akkor az pláne üzleti célú felhasználásnak minősül.


A zeneművek esetében több féle szerzői jog találkozik:

-dalszerző

-zeneszerző

-énekes

-zenész

-hangfelvétel készítő

-zenekiadó (általában az utóbbi egyben szokta képviselni őket)


A zenész/énekes/hangfelvétel készítő jogait csak akkor sérted, ha az általuk készített felvételt használod fel. A YouTube és más hasonló tartalom szűrő rendszerek alapvetően csak ezeket figyelik.

Viszont előfordulhat, hogy ha kellően hasonlóan adod elő ugyanazt a dalt, akkor azonosnak érzékelheti valaki másnak a jogvédett előadásával és emiatt a YouTube némíthatja, letilthatja, vagy esetleg hagyja használni, de reklámokat jelenít meg mellette, amiknek a bevételét a jogtulajdonos kapja.

Ha egy szimfonikus zenekari művet zongorán adsz elő, akkor kisebb a veszélye, hogy egyezőnek tekinti, de ha más zongorista már előadta és saját jogvédett alkotásként beregisztrálta annak a darabnak egy zongora átiratát, azzal már érzékelhet egyezést.


Viszont nem csak az előadott zeneművet védi a szerzői jog, hanem az elméleti alkotást, magát a kottát, a zeneművet, mint szerzeményt is. Ahhoz, hogy valaki nyilvánosság előtt (pláne médiában) jogszerűen előadhasson egy zeneművet, a megfelelő jogdíjat meg kell fizetni a szerzőnek. A zeneművek jogdíjainak beszedését az Artisjus intézi, az oldalukon találsz róla bővebb információt és ha nem találsz választ a kérdésedre, érdemes őket a konkrét problémáddal megkeresni (ha még gyerek vagy, érdemes azt is beleírni a kérdésbe, hátha figyelembe veszik a válasznál, bár elvben nincs jelentősége YouTube videóknál):

[link]


A szerzőjogi védelem vagyoni része (jogdíj fizetés és engedélyezés) a szerző halála után 70. évet követő január 1-től megszűnik. A személyhez fűződő jogokat továbbra is be kell tartani. Ugyanúgy fel kell tüntetni a szerzőt, de az engedélye már nem szükséges. Közös művek esetén az utolsóként elhunyt alkotótárs halálát kell figyelembe venni. Ha viszont egy eredeti mű későbbi feldolgozásáról van szó, akkor a feldolgozást készítő szerző halálát kell figyelembe venni.

Pl. Liszt Ferenc több mint 70 éve meghalt, így az ő szerzeményei már szabadon játszhatók engedély kérés és jogdíj fizetés nélkül. Viszont, ha egy zenekar nemrég eljátszotta és felvételt készített róla, akkor a zenekar felvétele jogvédett és annak a felvételnek a használatáért jogdíjat kell fizetni.

Ugyanez igaz, ha egy Liszt darab később született átiratáról van szó, nem az eredeti zenemű előadásáról.


A zeneszerzői jogokat a YouTube nem vizsgálja automatikusan, csak a konkrét felvételek felhasználásait. Viszont, ha a zeneszerző rátalál a videódra, vagy valaki jelezni fogja, akkor a YouTube a panasz miatt tiltani fogja a videódat. Mondjuk ennek kisebb a valószínűsége egy átlagos zongora oktató videó miatt - de nem lehetetlen.

2022. jan. 18. 15:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen!
2022. jan. 19. 13:14
 4/4 anonim ***** válasza:
100%

Nagyon azért ne agyald túl a jogi részét, nem valószínű, hogy komoly gondod lesz belőle. Legrosszabb esetben is max letiltják a videód, vagy még annyi sem.


Csináld, gyakorold, ha belefutsz valamibe, akkor elég lesz átgondolnod, hogyan tovább.


#2 voltam

2022. jan. 19. 13:17
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!