Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » Megörökölhetem azt a földet,...

Megörökölhetem azt a földet, ami anno kimaradt a hagyatéki leltárból és nagymamámról nem került anyukám nevére?

Figyelt kérdés

Szóval egy földterület több évtizede az elhunyt nagyim nevén van. El lett felejtve, nem került anyu nevére. Annak ellenére műveltük még egy ideig. Majd régóta már nem műveljük, mert sok dolog változott a családban... Szóval csak hébe-hóba lekaszáltatjuk a gazt róla.


Az, hogy még a nagyi nevén van, már csak sok évvel a halála után tudatosult anyukámban. De nem törődött vele.

Nem volt kedve póthagyatékival szórakoznia emiatt.


Az a kérdésem, hogy (ne történjen ilyen egyelőre), de ha majd anya meghal, akkor én megörökölhetem automatikusan, vagy máshogy kell ezt rendzeni, vagy netán ilyenkor elveszik, nem örökölhetem meg én?


Egyébként még 2 másik tulaj is benne van, ők rokonok, rájuk nem túl rég került örökléssel. De ők se dolgozzák.


MÉg az is felmerült bennem, hogy ez a 2 másik tulaj valami úton módon elszerezheti tőlünk, ezáltal, hogy régóta halott nevén van?


MOndjuk elbirtokolhatja?

(De tényleg ők se dolgozzák amúgy. Sőt az ő részük sokkal régebb óta parlag, mint a miénk.)



2022. febr. 11. 03:37
 1/4 anonim ***** válasza:
68%
Nem dolgozzák, hanem mívelik. És igen elbirtokolhatják akik mívelik, ehhez nem kell rokonnak se lennie. És igen, egyébként te öröklöd.
2022. febr. 11. 05:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 anonim ***** válasza:

Te anyudtól csak azt örökölheted, ami a halálakor a nevén lesz.

Tehát vagy neki kell most póthagyatékit indítani, vagy majd neked, ha anyud meghal.

Nálunk is volt ilyen dolog, csak ott elhunyt rokonok nevén volt az általunk használt föld 2 részlete. Én adtam be két önkormányzathoz a póthagyatéki kérelmet, apám nevében, mert a többi részlet is az ő nevén volt, és hogy egy kézen legyen minden. Mást nem kell fizetni ilyenkor, csak a közjegyző díját, az ingatlan értékéből kiszámolva, nem nagy összeg, nálunk a két rész együtt volt vagy 20 E úgy 5 éve.

Az elbirtoklás nem olyan egyszerű. Ingatlan esetén 15 éven keresztül kell birtokolni az adott, elbirtoklandó részt, és végig abban a hitben kell élni, hogy az valamiért az elbirtokló személy tulajdona, pl. mert már az is művelte azt a részt, akitől örökölte az illető. Ha a rokonaid nem művelik a saját részüket se, meg a tiédet (mamádét) főleg, akkor nincs esélyük elbirtokolni. Ha művelni kezdik, de tudják, tudniuk kell, hogy a te részed is ott van a művelt részben, akkor megint csak nincs esélyük elbirtokolni.

De az a biztos, ami már el van intézve, úgyhogy én azt javaslom, fogj neki. El se tudjátok adni, ha netán valaki meg akarná venni.

Egy előnye van, ha nem kerül a nevetekre: ha gazosan hagyjátok, nem tudnak érte büntetni. Viszont az esetleges kényszerkaszálást ráterhelik, és valamikor majd kamatokkal együtt kell kifizetni.

Ha az adott önkormányzatnál van hagyatéki csoport, vagy ilyesmi, akkor ott, ha meg nincs, akkor a helyi jegyzőnél érdeklődd meg, milyen papírt kell beadni. Nem egy nagy dolog az egész. Ilyesmi a kérelem:

[link]

Ha valamit nem tudsz beszerezni, abban is segítenek, vagy beszerzik ők. Nálam legalábbis úgy ment.

2022. febr. 11. 15:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 A kérdező kommentje:

Jó, nem dolgozza, de nem is míveli senki! :)

Ha valakinek netán mívelni támadna kedve, az valamelyik szomszéd lenne..., de néha járunk arra, szóval azt észrevennék és időben közbe tudnánk lépni.


Anyu azért nem is erőlteti, hogy a nevére kerüljön, mert úgy van vele, hogy akkor csak lehet az illetéket is fizetni utána. Míg ha majd egyszer a halála után én elintézem, akkor csak egyszer kell öröklésit fizetni... Legalábbis ő nagyon biztos benne, hogy nem veszíthetjük csak úgy el azt a földet. De ahogy ti is írjátok, tényleg nem.

2022. febr. 12. 07:49
 4/4 anonim ***** válasza:
Öröklési adó már sok éve nincs. Csak a költségeket kell fizetni. De ha egyszer pereskedni kell valakivel, az többe fog kerülni.
2022. febr. 13. 07:45
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!