Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » Az Apukám tavaly decemberben...

Az Apukám tavaly decemberben meghalt.Van két féltestvérem,az egyik nagyon pénzéhes.A saját Anyukájától elszedte a neki járó örökséget.Az Apu által írt végrendeletben csak az jár nekem, amit leírt?A tesóm meg tudja támadni?

Figyelt kérdés
2022. ápr. 26. 11:13
 1/10 anonim ***** válasza:
79%
Őszinte részvétem. Ami a végrendelet én van, az a tiéd.
2022. ápr. 26. 11:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 A kérdező kommentje:
Köszönöm !
2022. ápr. 26. 11:16
 3/10 anonim ***** válasza:
93%

Ami a végrendeletben van, abból is jár a többi testvérnek is a köteles rész, ha ök ki vannak zárva az eredeti vagyonból. Ugyanis a végrendelet csak feltételesen érvényes, nem minden, ami benne van, lesz a kedvezményezetté.


Ha konkrétan tudni akarod, akkor megkérdezel egy örökösödégi jogra szakosodott ügyvédet.

2022. ápr. 26. 11:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 anonim ***** válasza:
100%

3-as nem pontosan írta le de a lényegben igaza van, keress ügyvédet.

A teljes hagyatékból jár a köteles rész neked amit a végrendelettel sem lehet felülírni.

Az összes dolognak ami a hagyatékot jelenti - amit örökölni lehet apukád után - azt kell megnézni.

Ha volt egy olyan lakás vagy ház ahol a házastársával élt együtt apukád, azt kell külön kezelni örökösödés szempontjából, a többi egyformán oszlik el.

Volt házastársa?

Házastárs esetén a közösen lakott ingatlanból ő - a feleség - nem örököl, csak a gyerekek, viszont a teljes haszonélvezet a feleséget illeti meg haláláig.

Minden más örökölhető vagyon, pénz, egyéb dolog egyformán oszlik meg az örökösök (feleség+gyerekek) között. Vagyis ha volt felesége és 3-an vagytok a gyerekei, akkor 4 egyenlő részt örököltök az ingatlanon kívül mindenből, az ingatlannak meg 1/3-d része jár neked.

Ha végrendeletet írt apukád, akkor is megillet a köteles rész - ahogy 3-as jól írta - ami a törvény szerinti öröklés harmada.

Vagyis ha a végrendeletben apukád kevesebbet hagyott rád, mint (feleség esetén) a közösen lakott ingatlan harmadának harmada, azaz 1/9-d része és a többi örökség negyedének harmada, vagyis minden másnak az 1/12-d része, akkor tudod megtámadni a végrendeletet és ennyit kérhetsz.

Ha a végrendelet szerint kb. ennyit kapsz akkor nem érdemes folytatni az ügyet.

2022. ápr. 26. 12:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 A kérdező kommentje:
Nagyon köszönöm !
2022. ápr. 26. 12:29
 6/10 anonim ***** válasza:
100%
#5 Még egy megjegyzés a 4-eshez, lemaradt. Arra figyelj, hogy ha volt felesége, akkor házastársként eleve a közös vagyonuknak a fele az övé és csak az tartozik az örökségbe ami apukád része volt. Vagyis ha volt egy közös lakásuk, a fele a feleségé volt eleve a házassági közös vagyon miatt, ahogy a kocsinak, a számlájukon levő pénznek is. A másik fele oszlik meg úgy ahogy leírtam. Ez megtévesztő lehet, mert azt hiszed, hogy a lakás egésze az örökség, közben meg csak a fele ha közös vagyonnak számított és nem apukád vitte a házasságba.
2022. ápr. 26. 12:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 anonim ***** válasza:

A 3-as vagyok, a 4-es/6-osnak sok mindenben igaza van, de a konkrét eset ismerete nélkül nem lehet tudni, mi az érvényes ebben az esetben.

Ezért írtam, hogy keressen meg a kérdezö egy ügyvédet, aki pontos választ tud adni neki.

2022. ápr. 26. 15:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 A kérdező kommentje:
Nagyon köszönöm a segítséget ! Ha lehet a hagyatéki tárgyalás után írnék nektek, hogy segítsetek. Nem állok úgy anyagilag, hogy egy ügyvédet fogadjak vagy megkérdezzek. Nagyon köszönöm !
2022. ápr. 27. 18:55
 9/10 anonim ***** válasza:

Mindenhol van igyenes jogi tanácsadás - egy alkalom - ne ezen spórolj.

Itt soha nem tudhatod, ki az, aki tényleg helytálló infókat ad és ki az, aki csak tippelget.

2022. ápr. 27. 18:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 A kérdező kommentje:
Köszi !
2022. ápr. 27. 19:21

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!