Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » Nagyszüleim nekem akarják...

Nagyszüleim nekem akarják adni a jelenlegi házat (ajándékozással) van-e köteles rész a 2 lányuk felé?

Figyelt kérdés
A következő a story, hogy van 2 lányuk de egyik sem igazán foglalkozik velük. Ezért én fogom megkapni ajándékozással (ügyvéddel beszéltem, és elvileg ha belefoglaljuk az ajándékozási papírba, akkor nem követelhetnek köteles részt) ez valóban megoldható így?

2022. jún. 23. 15:38
 1/9 anonim ***** válasza:
85%
van vmi lehetőség egy ilyen szerződés megtámadására, de ehhez ügyvéddel kéne beszélni.
2022. jún. 23. 15:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:
100%
2022. jún. 23. 15:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 anonim ***** válasza:
93%

Nem.


Visszakövetelni csak az ajándékozó tud. Ő sem csak úgy ötletszerűen. Alapot az adhat, hogy ha a megajándékozott méltatlanná válik rá.

Az örökösök meg csak azt követelhetik, ami az elhunyt birtokában volt a halálakor.

Ha mindenét elajándékozta még életében, akkor semmit sem örökölnek.

Végrendelet esetén van köteles rész.

2022. jún. 23. 15:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen a válaszokat.
2022. jún. 23. 15:58
 5/9 anonim ***** válasza:
100%

A 2. válaszoló kiemelhette volna, hogy mire gondol, de a lényeg benne van a linkjében:

Ha az ajándékozás 10 éven belül történt, és másként nem kielégíthető a törvényes örökösök kötelesrésze, akkor az ingatlan lesz a kötelesrész kielégítésének alapja. (Vagy tulajdonrész, vagy ennek fejében készpénz vagy bármi, amiben megállapodnak.)

Fogalmam sincs, mire gondolt az ügyvéd, hogy belefoglalni a papírba, hogy nem követelhetnek kötelesrészt. A Ptk. szerint ez jár, és nincs kivétel.

Ha úgy néz ki, hogy a nagyszüleid már nem feltétlenül élnek 10 évig, akkor érdemes lenne utánanézni az eladásnak. Mármint, hogy neked eladják X összegért (amit nem kérnek el tőled), és holtig tartó haszonélvezetet kapnak, tehát ők használják a házat halálukig. Ha jól tudom, egyenesági rokonok közt az adásvétel illetékmentes.

De még az eltartási szerződés is jobb az ajándékozásnál, mert ott csak akkor jár kötelesrész, ha 2 éven belül hal meg a szerződő lakástulajdonos.

2022. jún. 23. 17:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 A kérdező kommentje:
Ügyvéd annyit mondott, hogy meg lehet majd támadni de nem lesz sikeres. Mikor rákérdeztem, hogy miért, annyit mondott, hogy mert nem lesz jogalapja. Akkor lehet másik ügyvédet kellene néznem?
2022. jún. 23. 20:39
 7/9 anonim ***** válasza:
100%

Akár még az is lehet, hogy ő tud olyat, amit én nem...

De én azért megkérdeznék egy másikat, 10-15 E lehet egy tanácsadás.

2022. jún. 23. 20:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 A kérdező kommentje:
Mindenképp megfogok kérdezni mert az a biztos.. Nem kis dologról van szó nem azon a 10-15 ezer forinton múlik. Köszönöm a tanácsokat, majd jelentkezem, hogy végül is más ügyvéd mit mondott.
2022. jún. 23. 20:51
 9/9 kovpet ***** válasza:
Kössetek eltartási szerződést.
2022. jún. 24. 16:23
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!