Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » Ha eladnak egy házat az egyik...

Ha eladnak egy házat az egyik gyereknek 5 millióért, mikor valóságban 25-öt ér, a másik gyerek halál esetén érvénytelenítheti a szerződést, amiért túl olcsón történt az adásvétel?

Figyelt kérdés
Pl egyik gyerek abszolút nem tartja a kapcsolatot, azt sem tudni él-e vagy sem. A másik gyerek mindenben segíti a szülőket, (anyagilag is, fizikailag is) van öröklési szerződés, ügyvéd által írva, de nem bíznak benne a felek, hogy ha megkerül a gyerek, nem fog követelőzni, nem támadja meg. Így jött az ötlet, hogy eladni, és abból fedezni majd az esetleges költségeket, a többi a gyereké. De a gyerek átvenné a házat, amiért 5 milliót fizetne, mivel a szülők ennyit akartak hagyni maguknak. Támadható ez? Vagy van ennek bármi hátulütője?
2022. szept. 19. 23:21
1 2 3
 1/21 anonim ***** válasza:
100%

Az adás-vétel nem támadható.

Viszont a szülők további vagyonából mindkét gyerek egyformán örökölni fog.Az jó lesz úgy?

2022. szept. 19. 23:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/21 anonim ***** válasza:
100%

A hátulütő az hogy a gyerek elküldheti a szüleit a házból, ha konfliktus lenne.


Amúgy a köteles részen felül nem követelhetne többet a másik gyerek sem, ami a vagyon egyhatoda lenne csak, ugye.

2022. szept. 20. 00:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/21 anonim ***** válasza:
100%
Ahogy a #2 írja, elküldhet titeket.Lehet érdemes lenne haszonélvezeti jogot bejegyeztetni az ingatlanra, és akkor még inkább logikus is lenne, hogy miért csak 5M-ért adtátok el.
2022. szept. 20. 00:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/21 anonim ***** válasza:
58%

#2 "Amúgy a köteles részen felül nem követelhetne többet a másik gyerek sem, ami a vagyon egyhatoda lenne csak, ugye.2

Ez csak akkor igaz ha végrendelet van és azzal a másik gyerekre hagynak mindent.

Végrendelet nélkül a törvény szerint a 2 gyerek egyformán örököl, nem számít hogy melyik mit tett vagy látták-e 50 éve.

2022. szept. 20. 01:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/21 anonim ***** válasza:
4: Elolvastad a kérdést? (2.sor)
2022. szept. 20. 01:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/21 anonim ***** válasza:

Kérdező, ehhez kérdezzetek meg egy ügyvédet, ilyen értékű ingatlannál megéri azt a 20000Ft-t amibe egy ilyen tanácsadás esetleg kerül!

Sokféle megoldás van és figyelni kell arra amit előttem már írtak - hogy ha az ingatlan tulajdonosa más lesz akkor a szülőket onnan simán kitehetik. van egy ismerősöm ahol ez megtörtént a családban. A szülők a "jó" gyerekükre íratták a házukat, hogy ne a másik örökölje majd később akivel nem voltak jóban. Aztán a jó gyerek olyan párt talált magának akinek útban voltak a szülők és rövid idő alatt a szülei ellen hangolta a srácot. A végén ki is tették a két idős embert a saját házukból - megtehették, az övék volt már.

Az a gyerek fogadta be a szülőket akivel korábban rosszban voltak.

Hiába jó most a kapcsolat, történhet olyan ami ezt megrontja, legalább a haszonélvezetet meg kell tartani.

De ezen kívül van sok más megoldás is, a színlelt adásvételi szerződést nem szereti a hatóság - és bünteti. Ha 5 millióra készül szerződés a 25 milliót érő ingatlanra az szemet szúrhat könnyedén, hiszen ismerik a környéket és az ott jellemző árakat azok, akik a szerződéssel utána foglalkoznak. Ha nem reális akkor kiszabhatnak büntetést is miatta és sokba van a bíróságra járkálás is.

Lehet végrendeletet írni és abban rendezni azt hogy kié mi legyen, de persze el is lehet adni a gyereknek - csak nem értem miért lenne jó, mikor családon belül az ajándékozás illetékmentes. Ahogy a szülők nekiajándékozhatják a gyereknek az ingatlant gond nélkül - úgy viszont akcióban a gyerek is ajándékozhat 5 milliót a szüleinek. Persze ha ez valamelyik szülő halálához közel történik, akkor a másik gyerek megtámadhatja és kérheti, hogy számítsák bele így is az ingatlant az örökségbe. Egy végrendelet ha jól van elkészítve akkor pont azt tartalmazza ami a lehető legjobb megoldás az idősek számára és egyértelmű is, nem kell utána a hagyatéki tárgyalásnál a testvéreknek egymást marni.

2022. szept. 20. 01:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/21 anonim ***** válasza:
44%

Most anélkül, hogy itt mindenféle esetet megvizsgálnánk, a fő kérdésre a válasz az, hogy a tulajdonos olyan módon válik meg tulajdonától, ahogyan csak akar. Ha valaki a házát gombokért akarja eladni, azt is megteheti, senkinek semmi köze hozzá, utólag. Illetve egy eset kivétel ez alól; ha az ingatlannak több tulajdonosa van, akkor azoknak elővásárlási joguk van, ami azt jelenti, hogy ugyanazokkal a feltételekkel, amikkel másoknak eladná, nekik lehetőségük van megvenni, és ha nem élnek ezen jogukkal, csak akkor adható el az eredeti vevőnek.


Szóval az adás-vételi szerződés utólag nem megtámadható.

2022. szept. 20. 01:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/21 anonim ***** válasza:

"Ha valaki a házát gombokért akarja eladni, azt is megteheti, senkinek semmi köze hozzá"

Kivéve az illeték hivatalt, mert a vagyonszerzési illetéket a piaci ár alapján szabják ki!

2022. szept. 20. 07:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/21 A kérdező kommentje:
Illetékmentes az adásvétel is egyeneságon. Jelenleg öröklési szerződés van, ami elvileg kizárja a kötelesrészt is. Viszont így a közjegyzőnek fizetendő összeg, ha bármi probléma lesz, sokszorosa az ügyvédi költségnek. Természetesen haszonélvezeti jog maradna rajta.
2022. szept. 20. 07:20
 10/21 anonim ***** válasza:
100%

Az öröklési szerződés nem csak elvileg, hanem gyakorlatilag is kizárja a kötelesrészt. Két évvel a szerződés megkötése után. Mert addig a befektetések kivételével a kötelesrész alapját képezi az ingatlan.

Milyen problémára utalsz? Itt nem lehet semmilyen probléma. Van egy működő szerződés, amivel pont azt akarjátok elérni, amit szeretnétek, és ezzel már semmilyen utánajárás, költség nem lesz, csak majd az átíratás, ha meghalnak a szülők.

Egy ingatlaneladási szerződés ekkora értéknél nagyságrendileg olyasmi pénz az ügyvédnek, mint hagyaték esetén a közjegyzői tiszteletdíj. És a színlelt szerződésbe, ami túl alacsony összegről szól, tényleg beleköthet az adóhatóság is akár, de a másik gyerek meg főleg.

Ha a 25 M-s házat mondjuk 20-ért adják el, abba nem köthet bele, de 5 M-s ár esetén már elég valószínű, hogy megáll a bíróság előtt a semmissé nyilvánítás, a Ptk. 6:88. §-ra hivatkozva. Szóval, nem éri meg ezzel foglalkozni. Legjobb esetben is csak aprópénzt nyerhettek, legrosszabb esetben meg semmissé lesz nyilvánítva az eladás, és pocsékba megy minden eddigi utánajárás és kifizetés.

2022. szept. 20. 08:22
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!