Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » Érvényes-e a közös költség...

Érvényes-e a közös költség fizetési kötelezettség, ha a társasházban 10 éve nem volt közgyűlés?

Figyelt kérdés

2022. nov. 6. 23:20
1 2
 11/14 A kérdező kommentje:

"12. § (1) Az alakuló közgyűlés határoz a társasház közös képviselőjének... megválasztásáról"


Nem az van odaírva, hogy határozhat, hanem, hogy határoz. A két szó között egyértelmű a különbség:

Határozhat = jogosult határozni, de nem köteles

Határoz = köteles határozni (Mi mást jelentene?)


Szerintem a fent idézett mondat és végső soron az egész társasházi törvény nem azt a célt szolgálja, hogy lehetőségeket mutasson be, hanem jogokat és kötelességeket határoz meg.

A lehetőségek bemutatását nem szokták törvénybe foglalni, hanem valaki pl. felteszi internetre azzal, hogy ez egy szakmai ajánlás, vagy egy cikk.

Egy példa:

"43/A. § (1) A közös képviselő ... a rezsicsökkentések végrehajtásához kapcsolódóan tájékoztatja a tulajdonostársa(ka)t..."

Itt sem úgy van megfogalmazva, hogy köteles tájékoztatni, mégis ismeretes, hogy köteles.

2022. nov. 8. 14:29
 12/14 anonim ***** válasza:

Eleve rosszul (hiányosan) idézted a törvényt, és itt az egyik fő hiba.


12. § (1) Az alakuló közgyűlés határoz a társasház közös képviselőjének vagy - a közös képviselő helyett - intézőbizottsága elnökének és tagjainak, valamint szükség esetén a számvizsgáló bizottság tagjainak megválasztásáról, valamint a fizetési számla megnyitásáról.


Tehát ebből kiderül, hogy nem kötelező közös képviselőt tartania a társasháznak, választhatnak helyette intéző bizottságot is.

Hogy az intéző bizottság hány főből áll, az más kérdés, a törvény többesszámot használ.

Talán van olyan kitétel, hogy intéző bizottsági tag csak tulajdonos lehet, de haszonélvező gyakorolja a tulajdonosi jogokat, ebbe se lehet belekötni szerintem.


Nem kell évente, vagy rendszeres időközönként új intézőbizottságot választani, addig gyakorolja a jogokat, ameddig fel nem mentik alóla, ahogy a kk-nél is ez lenne a helyzet.


Az viszont tény, hogy sok mulasztást elkövet, hiszen évente egyszer legalább közgyűlést kell összehívnia, költségvetési beszámolót stb. kell tartani, és el kell fogadni a következő évi költségvetési tervezetet (amiben benne van többek között a közös költség mértéke is).


Szerintem inkább az az érdekes, hogy te ebből mit akarsz valójában kihozni, mit szeretnél elérni, mi a szándékod?


Van most valaki, aki ha nem is tökéletesen, de ingyen elvégez bizonyos feladatokat, a törvény sincs rendesen betartva.


Le akarod váltani, és drágán - mert egy kk nem olcsó mulatság - akarsz szerződtetni a háznak egy kk-t? Akkor rendesen megugrik a ház közös költsége, így te is többet fizethetsz, és mindenki zabos lesz rád, ha egyáltalán megszavaznák. Egyáltalán nem biztos.


Vagy azt mondod, hogy a jelenlegi felállás ezer sebből vérzik, és te törvényes működést szeretnél, amiben te felajánlod a segítséged, és keresel még egy-két embert, aki szintén jelentkezik ib-tagnak. Könnyen lehet, hogy azért csinálta egyedül, mert ingyen akarták megoldani "okosba", de senki nem állt be mellé segíteni, vagy mindenkivel összeveszett, és kitúrt maga mellől. Ennek is érdemes lenne utánanézni, és akkor három fővel összeállni, és őt szépen leváltani és elszámoltatni.


Ez már számomra sokkal ésszerűbb és logikusabb, mindenki érdekét szolgálhatja.


Ehhez azonban az kéne, hogy ismerd a lakókat, találj három olyan tulajdonost, aki hajlandó ezt a feladatot ellátni rendszeresen.

vizsgáljátok át az alapító okiratot, az szmsz-t, (ezek a földhivataltól kikérhetők, de én nem kérném, mert valószínűleg nincs szmsz, és nem érdeked neked sem, hogy egy hatalmas büntetést sózzanak a társasházra, mert azt hiszem, járna érte, bár ebben nem vagyok biztos)

Hívjatok össze egy közgyűlést, néhány napirendi ponttal:



A kötelező napirendi pontokon túl:

1. az intéző bizottság elszámoltatása (itt fel lehet sorolni egy rakás hibáját, és lehet magyarázkodásra késztetni, ill. lemondásra bírni)

2. tájékoztató a szabályos társasházi működési rendről (itt elmondhatjátok, hogy mennyi hiányosság van, több tag kell, stb. rendszeres közgyűlés kellett volna, tehát érveltek)

3. Bizalmi szavazás az intéző bizottsággal szemben (határozathozatallal - ezt hozzá kell tenni.)

4. új intéző bizottsági tagok választása (határozathozatallal)

Határozathozatali javaslat:

a) x

b) y

c) z



És még lehetne ezer, de az se jó, mert tapasztalatom szerint az emberek nem szeretnek egy-két óránál tovább ücsörögni, "mer' megy a Dallas a tévében". Főleg, hogy eddig még egyen se voltak, azt se tudják, hogy mi van, és lesnek...


Előtte meg beszélgethetsz a lakókkal, meggyőzheted őket, hogy miért lenne jó leváltani, vagy kiegészíteni, stb., és miért éppen veletek.

2022. nov. 8. 15:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/14 A kérdező kommentje:

A 12. sz. válasz segítő és informatív, de a vitatott dologra válaszolva azt mondom, hogy a fentebb idézett törvényből következően kötelező közös képviselőt (vagy intézőbizottságot) választani a hatlakásosnál nagyobb társasházakban.

Az alapkérdésre válaszolva: Közös képviselő (vagy intézőbizottság) hiányában a társasház működése illegális, nincsenek érvényes közgyűlési határozatok, így jogi értelemben közös költség fizetési kötelezettség nem áll fenn.

2022. nov. 11. 13:32
 14/14 anonim ***** válasza:

Akkor még egyszer.

Lehet, hogy van intézőbizottság, de ő az elnök, két másik tag meg csak úgy van, vagy akármi. Nem látom át, hogy mi van, most csöppentél abba házba, és nem tudod, hogy mi a helyzet, vagy tíz év után most jutott eszedbe ezzel foglalkozni, vagy mi van? Tuti, hogy nem volt egy alakuló ülés, vagy csak te nem tudsz róla?


Szóval egyáltalán nincs kizárva, hogy van törvényesen megválasztott IB, még ha számos hibát is követnek el.


Ami pedig az alapkérdést, a közös költséget illeti, szerintem kell fizetni.

Játszhatod az eszed, hogy nem fizetsz, mert nincs is intéző bizottság, stb. bár ez számomra nem tisztázott, hogy valóban nincs-e, vagy csak béna, stb.


De akinek tartozása van, az eleve nem vállalhat semmilyen tisztséget, vagyis nem lehet intézőbizottsági, se számvízsgáló bizottsági tag.


A befizetéssel meg utólag is el kell számolni. És komolyan megér neked az a pár ezer forint annyit, hogy mindenkivel összevesszél, ill. mindenkin élősködj, vagyis meglopj, stb. csak hogy játszhasd az eszed? Utólag úgy is jól elszámoltathatnak, aztán meg egyösszegben fizetheted be, vagy végrehajthatják.


Akkor inkább legyél konstruktív, és segíts, hogy szabályos legyen. De ne hidd, hogy a többi lakó jó szemmel nézi sokáig, és eltűri, hogy fizethet helyetted is.

2022. nov. 11. 18:50
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!