Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » Robbanóanyag prekurzor tartásá...

Robbanóanyag prekurzor tartásáért mit kaphatok ha más cselekmény nem valósul meg?

Figyelt kérdés

Van itthon 1kg kálium-perklorátom, 1 kg kálium-klorátom 1l 98% os kénsavam, és 1l 35%-os hidrogén peroxidom. Magánember vagyok. Azt tudom ha megtalálják állítólag lefoglalják. Pénzbüntetést kaphatok e érte, vagy mást ha semilyen kárt sem okoztam vele? A jogszabályt úgy értelmezem hogy pénzbüntetés akkor jár ha valami kár lett vele okozva. Maximum így ha megtalálják elkobozzák. Nem találok hasonló jogi esetet. Már a 40% os akkumlátor sav is ebbe a kategóriába esik amit motorokhoz sokan használnak. Van még 500g kálium permanganátom amit kiadnak magánembernek de most már vevői nyilatkozattal.


[link]



2022. nov. 14. 00:53
 1/7 MDaniel98 ***** válasza:
100%
2022. nov. 14. 08:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 A kérdező kommentje:
Egyes az a cikkely nem hiszem hogy ide tartozik mivel nem robbanószer csupán prekuzor. Az ammonium nitrátot is ide sorolják. Nem ezek felhasználására szolgáló készülék. Elég sok magánembernek van otthon esetleg ammonium nitrát műtrágyája és akkumlátor sava. Robbantószerrel visszaélésre irányuló előkészülethez azért több kell. Nem találok jogi esetet, amit linkeltem abban írják hogy elkobozhatják. Ezek az Uniós szabályok lehet nagyon frissek. Az érdekel ha pusztán ezeket megtalálják mi történik? Régen lehetett magánemberként tartani, de ma már nem. Amit linkeltem a témában legsúlyosabb esetben pénzbírságról ír. De úgy értelmezem hogy csak akkor hogy ha valami kárt okoz. Egyébként csak maximum elkobozhatják. Nem találok mindenesetre senki olyat akit atrocitás ért ilyenért. Egy két éve hozták ezt az uniós hülyeséget.
2022. nov. 14. 09:24
 3/7 anonim ***** válasza:

Szabálysértési törvény (2012. évi II. törvény) 182/A. § Aki a korlátozott robbanóanyag-perkurzor birtoklására, behozatalára, illetve felhasználására vonatkozóan jogszabályban meghatározott előírásokat megszegi, szabálysértést követ el.


Az általad megadott linkben le van írva, hogy mekkora töménységig lehet ezeket birtokolni, efelett szabálysértés valósul meg. Ezesetben az elkobzásra sor kerül mindenképp, illetve ez a XXIII/A. fejezetbe tartozó tényállás, vagyis a pénzbírság mellett v. helyett közérdekű munka is kiszabható.


Büntetőjogilag necces bizonyítani, de jogilag úgy néz ki, hogy a robbanóanyaggal való visszaélésnek van ún. előkészülete is, vagyis ha a prekurzorokat az elkövető azért szerzi be, hogy abból valóban veszélyes robbanóanyagot készítsen, esetleg fel is használja, eladja stb. akkor ezt a tényállást kimeríti, mely három évig terjedő szabadságvesztéssel is sújtható, Btk. 324. § (3).

2022. nov. 16. 12:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 A kérdező kommentje:

Szerintem alapból a kutyát sem érdekli ha nincs valami ügy ezért nem is találni konkrét esetet. Ha valakinek volt ilyen esete, ismer ilyen történetet írja le mi volt akár utólag is ha olvassa ezt. Azt nem értem meg hogy ezt megtalálnák mi a pontos helyzet. Nyilván nehéz a kérdés mivel ha már valakinél körülnéznek akkor valamit keresnek. És ha nincs köze ilyesmihez akkor valószinűleg észre sem veszik. De én őszinte leszek szeretek vegyészkedni. És tűzijátékot is szoktam készíteni. Viszont azokat nem tárolgatom. És nem is erről szól a kérdés. De a lényeg ha semmi pirotechnikai elegyet, robbanóanyagot, vagy házi készítésű pirotechnikai eszközt nem találnak csupán a vegyszert akkor mi van? Külföldi oldalakon is körbenéztem mivel ez egy EU-s rendelet de mások sem írnak semmit. Egy hobbivegyész videóját láttam. Nem magyar hozzá kimentek, voltak ilyen vegyszerei de nem lett belőle különösebb ügy.


https://www.youtube.com/watch?v=-J-6C6IhfIU


Aki fiatal és szereti a vegyészetet és a pirotechnikát az úgysem tudja ezeket a szabályokat betartani. Aztán ott vannak az akkumlátorok, kertészet, sok háztartásban van azért valamelyikből.

2022. nov. 16. 12:26
 5/7 A kérdező kommentje:

[link]


2017. évi CXXV. törvényt linkelték azon belül 7. Közigazgatási bírság résznél 9. § és 10. § én úgy olvasom ha nincs kár, nem veszélyezteti senki testi épségét, nem okozott környezetkárosodást vagy szennyezést, akkor nem büntetnek pénzbírságra. Legsúlyosabb esetben pénbírság akkor van ha jól olvasom ha már valami komolyabb dolog is megvalósul mellé. Egyébként figyelmeztetés és elkobzás lehet magánszemély esetén.

2022. nov. 16. 13:12
 6/7 A kérdező kommentje:
Ha volt valakinek esetleg ilyen ügye írja le mi történt. Gondolok itt konkrétan arra találtak nála ilyen vegyszert de semmi más mellé nem valosúlt meg. Akár utólag is ha olvassa.
2022. dec. 27. 16:28
 7/7 anonim ***** válasza:
Ha kikeverhető belőle robbanóanyag, akkor bizony megvádolhatnak terrorizmus gyanújával. Nézd meg Tomcat bombagyáros esetét. Más kérdés, hogy elég sok ember tart otthon ilyesmit, így az, hogy a gyakorlatban bármi is történik csekély.
2022. dec. 28. 09:30
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!