Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » Lehet így örökölni?

Lehet így örökölni?

Figyelt kérdés
Van két testvér, nekik van egy egy házuk amiben egyenlő tulajdonrésszel rendelkeznek, más tulajdonos nincs. Az egyik szeretné ha én örökölném az ő részét, a másik álláspontja ez ügyben nem ismert, mivel nem lakik ott évek óta, nem is foglalkozik a házzal, kell a részéről bármilyen beleegyezés hogy örökölhessek?

2023. jan. 4. 19:20
 1/10 A kérdező kommentje:

Ohh elìrtam bocsi szóval így helyes a mondatrész:

van EGY házuk*

2023. jan. 4. 19:29
 2/10 anonim ***** válasza:
100%
Az, hogy szeretné az nem elég. Végrendelet is kell. De ő csak a feléről rendelkezhet, a másik felét a testvér leszármazottai vagy rokonai kapják ha meghal.
2023. jan. 4. 19:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 A kérdező kommentje:

Ok nem voltam elég informatív, végrendelet lesz csinálva ügyvéd által utána közjegyző stb..

De ehhez és a majdani tényleges örökléshez a másik tulajdonosnak van bármi köze/hivatalos beleszólása?

2023. jan. 4. 19:40
 4/10 A kérdező kommentje:
Szóval a saját feléről úgy rendelkezik ahogy akar a testvérét nem köteles tájékoztatni, és nem kell hogy beleegyezzen.
2023. jan. 4. 19:41
 5/10 anonim ***** válasza:
100%

Örökölni úgy tudsz utána, hogy végrendeletet ír. Ebben az esetben megöröklöd, viszont van egy nagyon fontos dolog, amit tudnod kell; a törvényes örökösök (bárhányan is legyenek) megilleti őket a köteles rész, ami az 1/3 része annak, ami törvényesen járna nekik. Tehát ha öröklöd a 60 milliós háznak a felét, akkor abból a testvérnek 10 millió jár, amit vagy kicsengetsz, vagy a fél ház 1/3-át átadod neki.


Ha enélkül szeretnéd, hogy a fél ház a nevedre kerüljön halála után, akkor eltartási szerződést kell írnotok (fontos, hogy ügyvéd ellenjegyezze), ekkor ha 3 éven túl meghal, és a 3 év lejárta után is teljesíted a szerződésben foglaltakat, akkor tiéd lesz „ingyen” a ház fele. Ha 3 éven belül meghalna, akkor olyan, mintha nem is létezett volna a papír.


Mondjuk egy fél házzal sokra nem fogsz menni, meg fogjátok egymás életét keseríteni a másik tulajjal.

2023. jan. 4. 19:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 A kérdező kommentje:
Nekem van hol lakni.
2023. jan. 4. 19:54
 7/10 anonim ***** válasza:
100%

#6, nem pont erre gondoltam.

Például nagyon nehezen fogsz rajta tudni túladni, ha a másik tulajdonos nem akarja eladni. Saját részedet persze eladhatod, de töredékáron, mivel senki nem akar egy vadidegennel közösködni. Ráadásul a másik tulajdonosnak elővásárlási joga van, ami szintén nem egy jó dolog a te részedről.

Haszonsítani (eladni) is csak az ő beleegyezésével leszel képes, és a haszon fele neki is jár.

Ha valamit meg kell rajta javítani, akkor azt saját költségeden fogod csak tudni megoldani, hogyha nem partner. Értéknövelő beruházást (például tetőcsere) meg nem is csinálhatsz a tudta nélkül.


Egyedül arra jó, hogy lakhatsz benne, illetve bejelentkeztethetsz oda akárkit, de ugyanez igaz a másik tulajra is. Ha pedig kisajátítod magadnak az ingatlant (ennek megvan a jogi leírása, mit is jelent pontosan), akkor a másik tulaj többlethasználati díjat is követelhet rajtad.


Szóval ígyis-úgyis érdemes lenne ügyvédhez fordulnod, de én a legjobb megoldást a te esetedben az eltartási szerződésben látom.

2023. jan. 4. 20:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 A kérdező kommentje:
Abszurd lenne az eltartási szerződés egy átlagos dolgozó emberről beszélünk. Így is talált pénz/haszon lesz bármennyit is látok belőle majd, az hogy mit hoz a jövő ki megy el előbb már a sors dönti el.
2023. jan. 4. 21:54
 9/10 anonim ***** válasza:

Amit még esetleg tudtok csinálni, hogy még életében elajándékozza neked, ő pedig arra a házrészre haszonélvezetet kap, ezzel csak annyi változik, hogy nem adhatja el a fél házat, vagy nem vehet fel rá hitelt. Ebben az esetben ha az ajándékozó 10 éven túl hal meg, akkor nincs kötelesrész.


De ha a barátod életerős ember, akkor a végrendelet írását látom a leggerincesebb megoldásnak.

2023. jan. 4. 22:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 A kérdező kommentje:
Anyum élettársa.
2023. jan. 4. 22:37

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!