Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » Civil szervezet alapszabály...

Civil szervezet alapszabály nyilvános kell legyen?

Figyelt kérdés

Ismerek egy közhasznú civil szervezetet, akiknek lehetne pl. 1%-ot is felajánlani. Azonban publikusan nem teszik közzé a szervezet alapszabályzatát ilyen-olyan okokkal a weboldalukon.

Érdekelne, hogy tudja-e valaki, hogy ez így jogos-e? Én úgy gondolom, hogy amelyik szervezetnek pénzt ajánlanánk, ott elvárható, hogy ismerhető legyen a szervezet működése. Most nem az a kérdés, hogy ha direkt kikérem vagy bemegyek hozzájuk elolvasni, akkor megismerhetem őket, hanem hogy kötelező-e ezt nyilvánosan kitenniük, mert valami jogszabály ilyet előírna kötelezően? Azt pl. tudom, hogy a közhasznúsági jelentést mindenkinek elérhetővé kell tennie. Na de mi a helyzet az alapszabályzattal?

Ha valaki jártas a témakörben, akkor kérlek hivatkozásokat is mutass hozzá. Köszi!


2023. febr. 13. 16:04
 1/3 anonim ***** válasza:

Én régen egy picike társadalmi szervezet tagja voltam. Akkor még internet sem volt.

Biztos vagyok benne, hogy semmiféle olyan kötelezettségünk nem volt, hogy közzé kell tennünk az alapszabályunkat vagy annak módosításait.

Azt viszont nem tudom, hogy ha valaki bement volna a Megyei Bíróságra, amelyik bejegyzett minket és nyilvántartotta a változásokat, akkor kikérhette volna-e az alapszabályunkat. Szerintem nem, de ebben nem vagyok biztos.

És természetesen azóta elvileg változhattak a jogszabályok, de pont ezen nem gondolom, hogy változtattak volna.


Hát én ennyit tudok hozzá tenni a témához.

2023. febr. 13. 16:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 anonim ***** válasza:

Külön közzétételi kötelezettség csak a beszámolóra van.


Az Alapszabály a nyilvántartást vezető Törvényszéken megtekinthető.

2023. febr. 13. 16:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/3 A kérdező kommentje:

#2: És ott van valami megkötés? Pl. indokolnom kell miért nézném meg, feírják hogy ki vagyok, vagy kérik hogy tagként igazoljam magam?

Mert ha ilyesmi nincs, akkor végülis mondhatom hogy nyilvános amúgy az alapszabályzat (csak azt nem a civil szervezet munkája révén publikálták).

2023. febr. 13. 16:35

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!