Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » 88 éves idősek otthonában...

88 éves idősek otthonában élek.Fiamra adtam az anyai részemet az eltartásomért cserében.Többi gyerekemmel ezért a kapcsolatunk elmérgesedett. Fiam közölte velem ha meghalnék, hamvasztásos temetést lesz.Én koporsósat szeretnék, Van erre jogosultságom?

Figyelt kérdés
Most ebben a helyzetben mit tehetek, hogy a végakaratomnak megfelelően temessen el a fiam?
2023. márc. 13. 15:14
 1/5 anonim ***** válasza:
96%
Arra hagyd az örökséged, vagy egy részét, aki megígéri hogy úgy temet el, ahogy akarod.
2023. márc. 13. 15:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 A kérdező kommentje:
Az örökségemet, az anyait teljes mértékben a fiamra adtam.Azóta eladta a volt családi házamat, és idősek otthonába tett be, mert nincs aki ápolni tudna.A többi gyerekem nem örökölt semmit az anyai részemből, Ők nem avatkoznak ebbe az ügybe, mondják akinek adta az anyai részét az majd elfogja temettetni az örökölt vagyonból. Ez így van? Én a néhai férjem mell szeretném ha eltemetnének, és nem akarom a hamvasztásos temetésemet. Jogilag milyen megoldás létezik ez ügyre?
2023. márc. 13. 15:32
 3/5 anonim ***** válasza:
92%

Végrendeletet kell készíteni és abban ki kell kötni, hogy nem lehet hamvasztásos temetés. Ez az örökösökre vonatkozik akiknek fizetni kell majd a hagyatékból.

A végrendeletet meg lehet írni ügyvéd nélkül is csak legyen 2 tanú aki aláírja és nem árt ha közjegyző is aláírja. Mindenképpen legyen belőle több másolat és az otthonnak is legyen szólva, hogy ez a végakarat.

A testvéreknek meg szólni kell, hogy az ajándék visszakövetelhető és kb. 10 éven belül kérhetik az osztályra bocsátását, vagyis hogy akkor is legyen örökségként (hagyaték) beszámolva valamilyen részben, ha az korábban lett odaajándékozva. Az sem számít ha már eladta az akinek adva lett, az értéke a tulajdonát növelte.

Ha meg van a sírhely akkor nem kerül jelentősen többe a temetés koporsóval, mint hamvasztással - csak akkor egyszerűbb koporsót érdemes választani.

Meg kellene beszélni a fiával, hogy nem kerül neki többe az sem ha koporsós temetés lesz, hiszen a nagyobb költség a sírhely lenne. Amennyivel többe kerül a koporsó egy urnánál, annyival viszont többe kerül egy hamvasztás. Most néztem meg egy cég ajánlatait Budapesten - pár éve édesanyám temetését ők intézték részben - és a koporsó meg urna árát nem számolva bele a költség majdnem azonos volt.

Tényleg az örökség az elsődleges fedezete a temetésnek, de ha az már korábbi ajándékozás és most nincs örökölhető hagyaték, akkor a testvérek egyformán felelősek a temetésért. Így a többieknek érdemes kezdeményezni a jegyzőnél, hogy a hagyaték részévé nyilvánítsa a korábban odaajándékozott tulajdonrészt (részben, mert költségeket fog levonni belőle a gondozásért) és abból lehessen fedezni a temetést. Vagyis a testvérek érdeke hogy beleszóljanak, mert akkor is költség terheli majd őket a temetés miatt (majdnem ugyanannyi) ha urnás temetés lesz, mint ha koporsós - és akkor már legyen meg az elhunyt akarata.

2023. márc. 13. 16:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen a válaszokat. A végrendelet mellett döntök.
2023. márc. 14. 09:40
 5/5 anonim ***** válasza:
#4 Kívánok még hosszú életet, hogy sikerüljön rendezni a kapcsolatot a gyerekekkel!
2023. márc. 14. 09:46
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!