Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » Ha egy papíron házas nő...

Ha egy papíron házas nő haszonélvezeti jogot kap egy ingatlanra, akkor a házastársnak lesz valami köze az ingatlanhoz? Kiterjed rá a haszonélvezeti jog?

Figyelt kérdés
2023. márc. 13. 17:30
1 2 3 4
 1/38 anonim ***** válasza:
100%
Nem. Csak aki kapja, azé a haszonélvezet.
2023. márc. 13. 17:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/38 A kérdező kommentje:
És a haszonélvező elhalálozása esetén? Vagy esetleg váláskor sem kap semmit a házastárs?
2023. márc. 13. 17:37
 3/38 anonim ***** válasza:
100%

Váláskor semmiképpen.

Halál esetén asszem arra kap haszonélvezetet, amiben benne laktak. Egy plusz ingatlanra nem. És a haszonélvezetet nem lehet örökölni. Ha Mari néninek haszonélvezete volt egy házra és meghalt, akkor a halotti anyakönyvi kivonata alapján a földhivatal törli a haszonélvezetet.

2023. márc. 13. 17:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/38 anonim ***** válasza:
100%

#3, nem egészen.

Haszonélvezet csak akkor jár a túlélő házastársnak, hogyha a közösen lakott ingatlan is a hagyaték részét képezi.

Jól is néznénk ki, hogyha egy házaspár albérletben lakik, akkor az albérletre haszonélvezetet kap az elhunyt özvegye.

2023. márc. 13. 17:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/38 anonim ***** válasza:
100%

Ha valakitől haszonélvezeti jogot kap pl. egy nő egy ingatlanra, akkor az azt jelenti, hogy a haszonélvezeti jogot a nő kapja. Természetesen a férjét, vagy családját, barátait, vagy akit akar, odaköltöztethet, ha neki úgy tetszik, nem szólhat bele a tulaj.

Mindezt a nő haláláig. Onnantól a haszonélvezeti jog megszűnik, és a tulaj költözhet be.


#3 "Halál esetén asszem arra kap haszonélvezet" - özvegyi jognak hívják, és a #4-nek igaza van. Annyival egészíteném ki, hogy nem csak a lakásra jár az özvegynek az özvegyi jog, hanem a lakásban lévő minden tárgyra, ami a férjéé volt.

2023. márc. 13. 19:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/38 A kérdező kommentje:
Tehát ha adott egy családtag, akinek haszonélvezeti jogot szeretnék adni, de ő papíron még házas, viszont nem élnek együtt, akkor megtehetem őt haszonélvezőnek, anélkül hogy a férjnek bármi joga/köze lehetne az ingatlanhoz, akár csak haszonélvezeti szinten?
2023. márc. 13. 21:16
 7/38 anonim ***** válasza:
100%

Haszonélvező nem lesz semmi szín alatt. Viszont haszonélvezőként azt költöztet oda, akit akar (bizonyos megkötésekkel, mint például neked tulajdonosként előhasználati jogod van), így tehát a férj is lakhat ott.


Megkérdezhetem, miért akarsz annyira haszonélvezetet adni? Én nem tartom egyáltalán jó ötletnek; ha megromlik a viszony, kirúghat onnan.

2023. márc. 13. 21:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/38 A kérdező kommentje:

Közeli családtag, akit szeretek, és így szeretném biztosítani a lakhatását. Nincs hová mennie és kevés a keresete ahhoz, hogy lakást vásároljon magának. De így hogyha akár velem történik valami, akár a gazdasági helyzet miatt pl.ráteszi a kezét a bank az ingatlanra, ő haszonélvezőként akkor is nyugodtan élhet ott, mert még akkor sem köteles kiköltözni ha elárverezik az ingatlant.


A férj nem fog itt lakni, mert mindketten utáljuk. Éppen ezért érdekel, hogy van-e valami jelentősége a haszonélvezeti jog szempontjából annak, hogy papíron még házasok. Akár a házasság ideje alatt, akár váláskor vagy halálozás esetén van-e valami joga a férjenek a házastárs haszonélvezeti jogából kifolyólag?

2023. márc. 13. 21:51
 9/38 anonim ***** válasza:
Ha van egy halom tartozásod erre a lakásra, és úgy terheled haszonélvezettel, az fedezetmegvonásnak számít, ami bűncselekmény, és így érvénytelenítik.
2023. márc. 13. 23:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/38 anonim ***** válasza:

Így már értem. Mindenesetre amit mondtam, még mindig fennáll; ha megromlik a viszony, nem fogod tudni kirakni a házból (legfeljebb úgy, hogy megváltod a haszonélvezetet, ennek módja törvényileg jól szabályozott), bármennyire is szeretnél most rajta segíteni. Saját káromon tudom, milyen az, amikor egy családtag így vagy úgy ellened fordul, bár az én esetem a lehető legszerencsésebben zárult, és az én történetemben is van haszonélvezet. Sajnos sok történet úgy végződik, hogy a jóindulatot és a segítőkészséget kihasználják, és a viszony akkor romlik meg végérvényesen, amikor a kihasznált fél erre ráeszmél.


Amit szeretnél, arra minden szempontból a haszonélvezet alapítása a legjobb megoldás, ahhoz a haszonélvezőn kívül senkinek semmi köze sincs. A haszonélvezőt csak úgy lehet onnan elűzni, hogyha annak tárgya megsemmisül, ugyanis a tulajdonos nem köteles visszaállítani az eredeti állapotot (de ha megteszi, a haszonélvezet újjáéled). Valamint a haszonélvezettel kötelezettségek is járnak, úgy mint állagmegóvás, szóval ha az ismerősöd úgymond nincstelen, akkor a haszonélvezőt az új tulajdonos ez alapján is el tudja távolítani, igaz évekig tartó pereskedéssel. Szóval a haszonélvezet önmagában nem egy betonbiztos dolog, hogyha a kötelezettségek vállalása nem megy. Ezeket csak azért írom, hogy a haszonélvezet árnyoldalával is tisztában legyél.

2023. márc. 13. 23:45
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!