Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » Gondnokság alatt álló személyt...

Gondnokság alatt álló személytől lehet venni házat?

Figyelt kérdés
Vagy maga a gondnokság alá helyezés ténye kizárja azt, hogy az adott személytől meg lehessen venni az ingatlant?

2023. márc. 14. 17:26
1 2 3
 11/21 anonim ***** válasza:

A gondnok ilyenkor jobban teszi, ha gyanakszik, és megpróbálja kideríteni, hogy nem uzsorakölcsönből van-e. Ugyan a gondnokolt nem vehet fel hitelt, de ez nem azt jelenti, hogy ne keresné fel a helyi uzsorást, és ne kerülne bajba.

Ha pedig tényleg nem uzsorahitelből van, hanem gyűjtésből, akkor pedig szóba kerülhet a rendelkezésre álló összeg arányának módosítása.

2023. márc. 15. 10:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/21 anonim ***** válasza:
Kérdező, a kérdéseid azért furcsák, mert nyomós indok nélkül senkit nem helyeznek gondnokság alá. Oké, hogy nem minden esetben nyilvánítják teljes körűen cselekvőképtelennek, hanem csak bizonyos ügycsoportokban, de a pénzügyeinek a kezelését első körben veszik el tőle. Ha valaki kognitív szinten képes arra, hogy a kis zsebpénzét - amit mondjuk édesség vásárlására kap - félretegye, összegyűjtse és abból sok-sok hónap után egy megfelelő számítógépet vásároljon, nos... ő nagy valószínűséggel nem cselekvőképtelen.
2023. márc. 15. 11:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/21 A kérdező kommentje:
De lehet, hogy a pénzével tud gazdálkodni, ezért kezelheti továbbra is önállóan a pénzügyeit, csak valami más ügycsoportban kerül gondnokság alá, nem? Vagy a pénzével egy gondnokolt sem rendelkezhet szabadon?
2023. márc. 15. 11:31
 14/21 anonim ***** válasza:

A bíróság határozza meg azokat a vagyoni jellegű ügycsoportokat, amelyekben a cselekvőképességet korlátozza.

Megeshet, hogy pl. a munkabérének az elköltését nem korlátozza - vagy az X százalékával szabadon rendelkezhet - de mondjuk ingatlanügyekben vagy örökösödési ügyekben önállóan már nem tehet jognyilatkozatot.

Nem lehet ezt előre tudni. A bíró mérlegel szakértő meghallgatásával, tanuk bevonásával, és a meghallgatja azt is, akit gondnokság alá készülnek vonni.

2023. márc. 15. 12:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/21 anonim ***** válasza:

Bármely ügycsoportban lehet korlátozni.

A gondnokoltakat abban korlátozzák, amiben kell. Egy gyakori dolog a pénzügyekben való korlátozás. Értelmi fogyatékosok, szenvedélybetegek, mániás depressziósok, pazarlók számára, akik nincsenek tisztában

a pénz értékével. Ha valóban összegyűjt egy nagyobb összeget, mondjuk egy számlára, amit a gondnokkal együtt nyit, és a gondnok havonta láthatja, hogy gyűlik a pénz, és mániás szakaszban sem lesz elköltve, akkor a gondnokolt felsőbb osztályba léphet. Azaz módosítják a gondnokságot, hogy ne csak zsebpénzt kapjon, hanem mondjuk a pénzének a felével rendelkezhet. Persze ez egy külön eljárás, tanúkkal, igazságügyi szakértővel, a gondnok és a gondnokolt meghallgatásával.

Lehet, hogy költheti a pénzét, de nem vehet fel hitelt.

Van, aki perek indításában van korlátozva.

Ügycsoport a választójog is.

Lehet, hogy azért van korlátozva, hogy otthonba lehessen adni.

Lehet korlátozva abban, hogy el vagy kiadja a házát, hogy szolgalmi jogot létesítsen, és a nagy értékű felújításokban.

Lehet korlátozva egészségügyi önrendelkezésben.

Satöbbi.

2023. márc. 15. 12:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/21 A kérdező kommentje:
És a bíró ilyenkor pénzügyekkel kapcsolatos kérdéseket is feltesz neki, amiből leszűri, fel tudja-e fogni annak értékét stb.?
2023. márc. 15. 12:21
 17/21 A kérdező kommentje:

Már látom, hogy érkezett egy új komment, amiben leírták, amire rákérdeztem az előbb.


Ami meglep, hogy depresszió esetében is lehet valaki gondnokolt. Ez azért érdekes a számomra, mert eddig én úgy tudtam, hogy a depresszió egy olyan betegség, amely nem érinti az ember belátási képességét.

2023. márc. 15. 12:26
 18/21 anonim ***** válasza:
A bíró bármit kérdezhet. Amikor a testvéremet kellett gondnokság alá vonni - öröklési ügyek miatt -, és arra sem tudott sajnos válaszolni, hogy hol és mikor született és mi az anyja neve, nos, onnantól kezdve őt már nem kérdezte..
2023. márc. 15. 12:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/21 anonim ***** válasza:

Jól kezelt depresszió esetén nem veszik gondnokság alá. De ha csak ül a koszban és nem bír semmit sem csinálni, vagy öngyilkossággal próbálkozik, akkor igen.

A mániás depresszió annyiban más, hogy van a depresszív szakasz, és van a mániás szakasz. Ahogy a depresszió sem csak egyszerű rosszkedv, úgy a mániás szakasz sem egyszerű jókedv. A baj, hogy ebben a szakaszban hajlamos a beteg szórni a pénzt és adósságba keveredni. A beállítása bonyolultabb, mint a normál depresszióé. Lehet, hogy a per végére még nincs rendesen beállítva, és a néhány havonta előjövő mánia miatt a bíró indokoltnak látja ezt a fajta gondnokságot. Ha sikerül jól kezelni a betegséget, akkor a végén akár meg is szüntethetik a gondnokságot.

Kedves kérdező, a bíró kérdezhet bármit. Így szűrheti le, hogy felfogja-e a pénz értékét. A betegségről az igazságügyi szakértő nyilatkozik, így például, hogy valós-e az öngyilkosság veszélye, vagy hogy milyen súlyos a betegség.

2023. márc. 15. 18:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/21 A kérdező kommentje:

Köszönöm a bő, kimerítő válaszokat!


És egyébként megszüntetni hogyan szokták? A gondnokoltnak kell kérnie, esetleg egy idő után automatikusan kivizsgálják, szükséges-e még a gondnokság?

2023. márc. 16. 23:59
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!