Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » Eltartási szerződés?

Eltartási szerződés?

Figyelt kérdés
Szeretnék vásárolni egy ingatlant, rajta egy kis házzal. A tulajdonos egy idős ember, akinek van valami rokona, talán unokája, akik hébe-hóba ránéznek. Kérdésem az lenne, ha van eltartási szerződésük, ezt a földhivatalba be kell-e jegyeztetni. A földhivatalba voltam, 1/1-es a tulajdoni hányad, és nincs rajta tartozás.

2023. márc. 27. 14:28
1 2
 1/11 MDaniel98 ***** válasza:
100%
Igen, be kell.
2023. márc. 27. 14:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 anonim ***** válasza:
Szerintem ebben az esetben az adásvétel érvényes lenne, de az öregember eltartasi szerződése felbomlana, es neki kene talán valamennyi összeget fizetnie az unokáknak. De ennyi, a vásárlók részéről ez tárgytalan.(szerintem)
2023. márc. 27. 14:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/11 anonim ***** válasza:

Szerintem is. De eleve csak gondolod, hogy van eltartási szerződés. De ha nincs is, nyilván ügyvéd által kötitek törvényesen a szerződést, erre is rákérdeztek.

Ha kiderül utólag valami sumák, akkor az nem a ti saratok, hanem az öreg pereskedhet az eltartóival.

2023. márc. 27. 15:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 anonim ***** válasza:
100%
Neked emiatt nem kell aggódnod. Ha az eltartási szerződésnek eleme az öreg lakóingatlana vagy nyaralója, akkor biztos lehetsz benne hogy arra elidegenítési tilalmat jegyeztettek volna be (vagy ha mégsem akkor az már az ő bajuk). Magyarán ha tiszta a tulajdoni lap, akkor hajrá.
2023. márc. 27. 15:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/11 A kérdező kommentje:
Köszönöm a válaszokat! Haszonélvezettel venném meg a teleket, leginkább csak azért, hogy a halála esetén nehogy valami rossz társaság költözzön oda, és nem tudom, alá írattak e vele valamit a rokonok.
2023. márc. 27. 15:37
 6/11 anonim ***** válasza:

Ahogy írtuk, hajrá!

Haszonélvezettel is simán megveheted, akkor a halála után kaphatod meg. Addig viszont annak adja ki, azt csinál vele, amit akar.

2023. márc. 27. 16:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/11 anonim ***** válasza:
100%

Jól írják, az eltartási szerződés rajta lenne a tulajdoni lapon. Ha nincs rajta, nincs eltartási szerződés.

Valamint, ha haszonélvezettel veszed meg, akkor ez is rákerül a lapra. És akkor már nem lehet rá eltartási szerződést csinálni, lévén, hogy nem az öreg a tulajdonos.

(Amúgy ha utólag derülne ki, hogy van eltartási szerződés, csak valami hibázás miatt nem került rá a tulajdoni lapra, akkor érvénytelen lenne egy későbbi adásvétel. De elég valószínűtlen, hogy egy eladó "elfelejtené" közölni az eltartási szerződés tényét, és ugyanakkor, pont ebben az esetben maradna le valami miatt a tulajdoni lapról is.) (Földhivatali hibázás igenis előfordul néha, a családban volt ilyen eset.)

[link]

2023. márc. 28. 10:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/11 anonim ***** válasza:

"Amúgy ha utólag derülne ki, hogy van eltartási szerződés, csak valami hibázás miatt nem került rá a tulajdoni lapra, akkor érvénytelen lenne egy későbbi adásvétel."

Én nem vagyok ebben biztos. Akkor válik érvényessé az eltartási, ha a Földhivatalba be van jegyezve, hiszen az is bizonyos értelemben olyan, mint az adásvételi haszonélvezettel terhelten, csak éppen nem pénzért, hanem egyéb ellenszolgáltatással.


Hallottam olyanról, hogy ingatlan ajándékozási szerződés azért nem volt érvényes, (azért lehetett utólag megtámadni) mert nem volt bejelentve. Ami azért egy kicsit egyértelműbb.


Ha mégis lenne eltartási szerződés akkor sem kapja meg az ingatlant, hanem pereskedhet esetleg kártérítésért az örökösökkel, vagy épp az ügyvéddel, stb. aki hibája által kárt okozott neki.

2023. márc. 28. 20:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 anonim ***** válasza:

Egy dolog, ha valami nincs bejelentve, meg egy másik, ha be lett jelentve, csak a Hivatal nem vette nyilvántartásban.

Az ügyvéd nem csak úgy elküldi a szerződést, hanem neki erről valami igazolása is van. Ha tudja bizonyítani, hogy ő bizony elküldte a szerződést, akkor az adott jogok onnantól élnek, amikortól a tulajdoni lapra kellett volna vezetni.

A 7-es linken is ezt írja:

"Tehát, aki arra hivatkozik, hogy a tulajdoni lapon szereplő adatok, jogok és tények nem állnak fenn, vagy nem a bejegyzés szerint állnak fenn, azt neki kell bizonyítani. Ugyanígy, ha valaki arra hivatkozik, hogy a tulajdoni lapról hiányzó valamely jog vagy tény mégis fennáll, azt bizonyítania kell."

Vagyis, nem azt írja, hogy akkor ezeket a dolgokat elbukta az illető, hanem hogy ha bizonyítja vmely dolog fennállását, akkor az így érvényesíthető.

2023. márc. 29. 07:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/11 anonim ***** válasza:

#8 vagyok, ez lemaradt:

[link]

2023. márc. 29. 08:03
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!