Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » Esküvő utáni névváltoztatás –...

Esküvő utáni névváltoztatás – mi a megoldás ebben a helyzetben?

Figyelt kérdés

Az esküvő után egy hónappal külföldre utazunk nászútra. Mivel a vasúti utazáshoz helyjegy szükséges, ezért azokat már elővételben lefoglaltuk, az ehhez szükséges, nemzetközi utazásra jogosító igazolványok is megvannak. A probléma csak az, hogy ez névre szóló, fényképes személyazonosító okmánnyal együtt érvényes, adataiban utólag módosítani nem lehetséges. Időközben azonban felmerült, amire korábban nem is gondoltunk, hogy az esküvő során a menyasszonyom felveszi a férjezett nevét, ami miatt új személyi igazolványt kell igényelni, a megváltozott név miatt viszont a vonatjegy érvénytelenné válik.


Mit tehetünk ilyen esetben? Felmerült, hogy a személyi igazolvány cseréjét csak a hazaérkezésünk után igényeljük, ezzel a vonatjegy érvényes marad. Ez viszont felvet egy olyan problémát, hogy az új igazolványt elvileg a névváltoztatás esedékessé válásától számított 8 napon belül meg kell igényelni, 30 nap után pedig a régi igazolvány érvénytelenné válik. Ebből a határidőből nyilvánvalóan kicsúsznánk, hiszen mi a 8 nap helyett a 25. napon utaznánk el, tehát a régi személyi igazolvány pont a külföldön tartózkodásunk ideje alatt válna érvénytelenné, az új igazolványt pedig 8 nap helyett legjobb esetben is csak a 31. napon tudnánk igényelni. Ezt pedig nem szívesen vállalnám be.


Másik lehetőség, hogy a feleségem az esküvőn nem veszi fel a férjezett nevét, csak miután hazaérkeztünk külföldről. Ekkor viszont a házassági anyakönyvi kivonatba a jelenlegi neve kerül, és ahogy olvastam, elég bonyolult procedúra lesz később a névváltoztatás.


Van valakinek ötlete? Hová, milyen hivatalos szervhez fordulhatnék információért?



2023. ápr. 4. 12:35
 1/5 anonim ***** válasza:
74%

Kérdező

1. ha elviszed magaddal az új igazolványodat és a régi másolatát meg a házassági papírodat akkor abból látható, hogy miért változott a név - és el fogják fogadni.

2. Ha a 8. napon nyújtjátok be az új személyi iránti kérvényt akkor pont nem fogják még nektek kiküldeni az utazás előtt, mehetsz a régivel amiben a helyes név van és fel se merül a probléma.

3. ha nem váltod ki azonnal az új személyi igazolványt akkor sem történik semmi. A személyi igazolványod érvényessége nem jár le attól mert esküvőd volt, más ügyeknél lesz fontos a névváltozásod. Addig a lánykori nevet használod és nem a férjezett nevet amit választottál. A személyidet külföldön csak az érvényessége szerint vizsgálják, őket nem érdekli, hogy közben a magyar anyakönyvben már szerepel, hogy te házasként új nevet fogsz felvenni.

2023. ápr. 4. 14:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 A kérdező kommentje:

#1 „A személyi igazolványod érvényessége nem jár le attól mert esküvőd volt”


Olvastam olyat (egy esküvős honlapon, nem hivatalos szerv oldalán), hogy az anyakönyvvezető elvileg hivatalból jelenti a Kormányablak felé a névváltozást, és ha 8 napon belül nem igénylem meg az új okmányt, akkor megbüntetnek, a 30. napon pedig a régi igazolvány automatikusan érvénytelenné válik. Akkor ezek szerint ez nem helytálló infó?


A Belügyminisztérium honlapján csak annyi szerepel, hogy a személyazonosító igazolvány kiadására irányuló kérelem elbírálásának ügyintézési határideje 8 nap. De én ezt nem úgy értelmezem, hogy nekem van 8 napon a bejelentésre, hanem hogy a minisztériumnak van a kérelem benyújtásától számítva 8 napja az elbírálásra.


Egyebekben köszönöm a válaszodat!

2023. ápr. 4. 17:10
 3/5 anonim ***** válasza:
Az új személyin ott lesz a leánykori név, amivel simán érvényes a jegy.
2023. ápr. 5. 17:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 anonim ***** válasza:
100%
Esküvő után 5 évvel csináltattam csak új okmányokat az asszonynevemmel. Semmi gondom nem volt belőle, mivel semmi jogi ügyet nem intéztem.
2023. ápr. 15. 14:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 anonim ***** válasza:

Legfeljebb egyedül fog elutazni.


Szerintem a névváltoztatás sem kötelező jellegű. Persze ha annyira utálod a jelenlegit nem csodálkozok a sietségen.

2023. szept. 5. 14:19
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!