Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » Kellékszavatosság esetén...

Kellékszavatosság esetén nincs lehetőség a pénz visszafizetésére?

Figyelt kérdés

Vettem egy használtautót és rejtett hibás, átalakítások voltak rajta, ami miatt nem működik megfelelően, a szervízben nem tudták megcsinálni.


Rejtett hibára hivatkozva vissza akarom adni az autót és visszakapni a pénzem.



A PTK ezt írja

"Kellékszavatossági igénye alapján a jogosult választása szerint


a) kijavítást vagy kicserélést igényelhet, kivéve, ha a választott kellékszavatossági jog teljesítése lehetetlen, vagy ha az a kötelezettnek – másik kellékszavatossági igény teljesítésével összehasonlítva – aránytalan többletköltséget eredményezne, figyelembe véve a szolgáltatás hibátlan állapotban képviselt értékét, a szerződésszegés súlyát és a kellékszavatossági jog teljesítésével a jogosultnak okozott érdeksérelmet; vagy


b) * az ellenszolgáltatás arányos leszállítását igényelheti, – a (2a) bekezdés szerinti kivétellel – a hibát a kötelezett költségére maga kijavíthatja vagy mással kijavíttathatja, vagy a szerződéstől elállhat, ha a kötelezett a kijavítást vagy a kicserélést nem vállalta, e kötelezettségének a (4) bekezdés szerinti feltételekkel nem tud eleget tenni, vagy ha a jogosultnak a kijavításhoz vagy kicseréléshez fűződő érdeke megszűnt."


Tehát kijavítás vagy kicserélés. Vagy ellenszolgáltatás arányos leszállítása. Ez utóbbi mit jelent? Azt nem lehet megcsinálni, hogy visszaveszi az eladó az autót én meg visszakapom a vételárat?



2023. júl. 30. 19:02
 1/8 Justinianus ***** válasza:

De lehet, ott írja a b) pont.


Az elállás felbontja a szerződést, ami azt jelenti, hogy a szerződés megkötésének időpontjára visszamenőleg szünteti meg a szerződést.

2023. júl. 30. 19:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:
A használt autó vásárlását követő 1 évben van lehetőséged erre. Az első félévben az eladónak kell bizonyítania, a másodikban neked.
2023. júl. 30. 19:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 anonim ***** válasza:

Kérdező!


Gyakorlatban nem lehet.


Az 1 - es nem értette meg a jogszabályhelyet.



Az ellenszolgáltatás arányos leszállítása azt jelenti, hogy a kifizetett vételár arányos - hiba értékével csökkentett - részét visszakapod.


Az elállás (érdekmúlás bizonyításával) jelentené ezt, amit szeretnél, de ez nem fog megtörténni, mert az árleszállítás megoldja a dolgot.

2023. júl. 30. 19:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 anonim ***** válasza:
#3 Említsd már meg kérlek, hogy pontosan melyik jogszabályban szerepel ez. És azt is, hogy ez erre miért így értendő. Egyébként a kérdezőnek 2 opciója van: vagy peren kívül megegyeznek a kereskedővel, vagy pedig polgári peres eljárást indít, utóbbi esetén viszont az ügyvédje biztosan okosabbakat tud majd mondani, mint mi.
2023. júl. 30. 19:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 anonim ***** válasza:

"Említsd már meg kérlek, hogy pontosan melyik jogszabályban szerepel ez. "


Micsoda?

a csökkentett vételár?


Joggyakorlat, mester!

Amit rendszeresen alkalmazunk az ilyen ügyekben.....


"És azt is, hogy ez erre miért így értendő."


Jogszabály értelmezésének a szabályai.

2023. júl. 30. 20:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 anonim ***** válasza:
Nem a joggyakorlat érdekel, hanem a konkrét jogszabály, amiből ezt a következtetést levontad. Segítek, Ptk. X paragrafus y bekezdés z pontja.
2023. júl. 30. 20:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 anonim ***** válasza:

"Nem a joggyakorlat érdekel, hanem a konkrét jogszabály, amiből ezt a következtetést levontad."


Hát van nálad baj rendesen....


Le van írva, csak nem akarod felfogni....


A b) pont rendelkezik erről, amit a kérdező bemásolt a Ptk - ból., csak éppen tudni kéne jogszabályhelyet helyesen értelmezni....

2023. júl. 30. 20:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 A kérdező kommentje:

Ezen a weboldalon azt írják, hogy vissza lehet kérni a pénzt.


“ A lappangó hibák okozta bizonyított (ez később fontos lesz) kárigényt négyféle módon rendezheti az eladó:


a jármű cseréjével,

a jármű megjavításával,

a jármű árának leszállításával,

a jármű eredeti áron történő visszavételével”


[link]


Csak ezt nem tudom így kihámozni a PTK-ból, így nem tudom, mire számítsak.


Az autó át van alakítva és nem én nyúltam bele, hanem az előző tulaj és megmondták a szervízben, hogy azért nem működik, mert át van alakítva, ki van cserélve, elállítva sokminden.

Ez talán elég bizonyítóerő. 3x voltam vele márkaszervízben, nem tudták megcsinálni. Most már szabadulni akarok tőle.


Eladni nem tudom hogy lehetne, mert ha ilyen hibái vannak, akkor senki nem venné meg, vagy az én felelősségem lenne, ha a következő tulajnál történne valami.

Valszeg csak a bontóba vennék be, az meg elég nagy bukás lenne anyagilag

2023. júl. 30. 21:18

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!