Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » A saját telkemet videózhatom...

A saját telkemet videózhatom a drónommal?

Figyelt kérdés
Úgy tudom, lakott terület fölött nem szabad drónozni. De a saját telkem fölött se? Most úgy értem, ha amúgy a drón be van regisztrálva, és én is mint üzembentartó, plusz bejelentem a repülést az appban.

2023. szept. 27. 18:06
 1/7 anonim ***** válasza:
74%
Nem.
2023. szept. 27. 18:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:
76%

Volt valami szabály, hogy 2 méter magasságig... de nem emlékszem már hol is volt ez leírva.

De ennél magasabban biztosan nem teptethetsz csak a megfelelő kategóriájú drónokat. Ami ugye a játék kategória...

2023. szept. 27. 18:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 anonim ***** válasza:
81%
Istenem, ez az ország. Sz@rni lehet? Persze a saját vécémbe.
2023. szept. 27. 20:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 anonim ***** válasza:
73%
#3 az is zuhan, szóval légtérhasználat...
2023. szept. 27. 20:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 anonim ***** válasza:
100%

Lakott terület felett a jelenleg hatályos jogszabályok szerint eseti légtérengedély birtokában lehet repülni függetlenül attól, hogy kié a telek/terület.

Nem tudom, hogy a véglegesbe bekerült-e az, hogy esetivel is, ha más telke felett repülsz, azt legalább 30 méter magasan kell, ha alatta akarsz kell arra is engedély a tulajtól. Ez a tervezetben még bent volt, az fix, de simán lehet hogy végül ezt elvetették, ennyire nem tudom a szabályokat, hiába csinálom én is legálisba, de az eseti légteres macera miatt lakott területen belül nem repülök.

Amúgy ha nem rossz a viszonyod a szomszédokkal, és tényleg csak a saját telkedről/házadról kell a fotó (valami felújítási munkához, hirdetéshez stb), szólj nekik, hogy ezt meg szeretnéd most csinálni, és ha benne vannak, csináld nyugodtan. Képről a végén levágni a telkeden kívüli részeket vagy elhomályosítani, aztán ezek után fix, hogy senki nem fog belédkötni. Ha mégis, akkor mond, hogy családtag volt a távpilóta, megnevezni éppen ezért nem vagy köteles...

2023. okt. 11. 18:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 A kérdező kommentje:

5:


Igazából nekem nem publikálni kell, hanem egy saját telket megnézni, milyen állapotban van. Most olyan vastagon benőtték a dzsugeles tüskebokrok és az ezekre felmászott kúszónövények, hogy teljesen megközelíthetetlen gyalogosan, gondoltam, ha már van egy drónom, fentről kicsit levideózom, mit lehetne vele kezdeni.


Azt nem tudod, mit neveznek hivatalosan lakott területnek drónos szempontból? Honnan lakott terület valami? Ha ott van egy elhagyott, romos épület, az lakott terület? Egy gazos rét a városban lakott terület? Vagy egy totán néptelen park? Nekem nagyon zavaros és értelmezhetetlen ez a fogalom. No meg mi az, hogy "lakott terület felett". Hány méterre kell lennie a drón függőleges vetületétől a legközelebbi lakott területnek? Ezeket meghatározza a szabály?

2023. okt. 13. 00:55
 7/7 anonim ***** válasza:

#2 Rosszul írja. Soha nem volt szó semmilyen engedélyezett magasságról. Ahogy sokan mondani szokták, a légtér a fűszál tövénél kezdődik, nem a tetejénél. Onnantól, hogy a gép nem ér a földhöz, használja a légteret.

Az legfeljebb ökölszabály, hogy amíg a kerítésed fölé nem emelkedik, addig (talán) nem látja senki, ezért nem is tudják, hogy drón repked, így reklamálni sem fognak érte. Jogi értelemben viszont nincs ilyen. A szabályozás meg azért szigorú, mert onnantól, hogy felszállt a gép akár csak kis magasságba, ha mondjuk megkergül, vagy megzavarja valami a jelét és azért máshova elrepül, az már okozhat további problémákat és hiába nem tudsz mit tenni ellene, a te felelősséged. Ezeket próbálják a bejelentéssel, pilóta vizsgával, meg minden mással enyhíteni. Ha tudják, hogy ott repülsz és ezért a környékre sem engednek repülőt, akkor ha véletlenül magasabbra megy a gép, akkor is kisebb az esélye összeütközni vele...


#6 Komoly jogi hiányossága a törvénynek, hogy nem definiálják, hogy a lakott terület hogyan értendő, milyen távolságot kell tartani tőle, stb. Legjobb közelítés, amit ad a törvény, hogy a felvételen ne látszódjon olyan lakóingatlan vagy személy, aki nem adott rá engedélyt.


A szomszédokkal, környéken járókkal mindenképp érdemes egyeztetni, mert a legtöbb ember nem az alapján mérlegel, hogy ténylegesen róla készül-e kép, hanem amit feltételez. Ha más irányba néz a drónod, akkor is hiheti azt, hogy őt kukkolod. Sokkal jobb, ha megelőzöd a félreértést, mondd el neki, hívd át, mutasd meg a drónt, meg hogy milyen magasról miket lát, meséld el, hogy mi a célod vele, akár kérj tőle segítséget is benne, így látni fogja, hogy tényleg csak a gazra vagy kíváncsi, nem a feleségét kukkolod.

De ne csak az egyik szomszédot hívd át, mert a másik is hiheti, hogy együtt kukkoljátok a feleségét. Sőt, ha magasra megy a drón, akár 5 házzal arrébb is hiheti valaki, hogy az ő házát nézik, mert be akarnak törni.

2023. nov. 9. 16:28
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!