Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » Főváros-Vidék viszonylatban a...

Főváros-Vidék viszonylatban a Bíróságok eltérőek lehetnek ? (lent egy ügyvéd írása van)

Figyelt kérdés
Egy érzékeny terület a helyismeret kérdése. Természetesen a büntetjog és a büntetőeljárás hatálya az egész országra egyformán terjed ki. De az ügyvédek ennek ellenére sokat tudnának mesélni arról, hogy melyik helyi rendőrségen, ügyészségen vagy bíróságon „hogyan mennek a dolgok”. Fővárosi ügyvédként kifejezetten azt tapasztalom, hogy jelentősen eltérhet akár a büntetőeljárási jog alkalmazása, de még azt is meg merem kockáztatni, hogy a büntetéskiszabás is sok esetben jelentősen eltér a főváros-vidék viszonylatban.

2023. okt. 11. 22:25
 1/7 anonim ***** válasza:

Üdv!

Valahol olvastam erről, illetve hasonló témáról, nem fog most eszembe jutni a forrás. Kicsit megkerülve a témát, az volt a lényege, hogy a megyékre milyen bűncselekmények jellemzőek elsősorban, mert úgymond arra "specializálódnak" a helyi bíróságok. Nyilván nem szó szerint specializálódik, mint egy ügyvéd, de a hétköznapi gyakorlat megteszi a hatását. Mert, ha például egy adott bíróságon, hetente van 20 vagyon elleni ügy és csak 2 garázdaság, akkor már alapból másképp állnak hozzá a bírók.

Konkrét példa volt, hogy Borsod és/vagy Szabolcs megyében egy testi sértés ügyben valaki felfüggesztettet kapott, míg egy ugyanilyen ügyben Veszprém/Pest megyében letöltendő járt. Ez az egy konkrét példa jutott eszembe, de nem akarok hülyeségeket mondani, mert tényleg nem jut eszembe a forrása ennek. Talán valamelyik egyetemi előadás volt, de ha megtalálom, akkor esetleg jelezhetem feléd.


Szóval valószínűleg van eltérés az országon belül, pedig nyilván ez nem fordulhatna elő.

2023. okt. 12. 05:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:

Kérdező!


Eltérő ügyintézési gyakorlat lehetséges.

Leginkább a nyomozóhatóságok, ügyészségek gyakorlatában.


Azt te is nagyon jól tudod (ügyvédként), hogy a Kúriának igen komoly szerepe van a joggyakorlat egységesítésében...... viszont odáig el is kell jutni és "apróbb, technikai" dolgokkal a Kúria nem foglalkozik.


Az eljárási alapszabályok pl. a terhelt kihallgatása, nyílván nem térhet el, de más szabályokkal már lehet "játszani" bűnüldözési érdekből.


Mindaddig, amíg a terhelt jogainak korlátozása az arányosság követelményének megfelel (Be. alapelv), valamint nem sérül a fegyveregyenlőség elve, addig ebből olyan nagy probléma nincs.

2023. okt. 12. 13:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 A kérdező kommentje:
#1 Oké akkor ha megvan linkeld majd be. Köszönöm.
2023. okt. 12. 21:31
 4/7 anonim ***** válasza:
100%

Ez most kérdés volt vagy vitaindító bejegyzés?

Igen, valószínűleg nagy eltérések vannak. Nekem pont ma ecsetelte egy kolléga, hogy x bíróságon vigyázzak bizonyos bűncselekménnyel, mert azt ott nagyon szigorúan veszik, míg y bíróságon meg tök enyhén. Nekem nincs nagy tapasztalatom, de elhiszem hogy nagy különbségek lehetnek, sőt azon se csodálkoznék ha ugyanazon bíróságon két bíra közt is mérhető lenne az eltérés. Ahogy egyetemen is volt ilyen vizsgáztató meg olyan.

2023. okt. 12. 22:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 A kérdező kommentje:
#4 nem vitának szántam. Csak információt gyűjtök.
2023. okt. 12. 22:28
 6/7 anonim ***** válasza:

Valaki mondta, hogy a Győri Ítélőtábla elég szigorú. Hogy milyen ügyekben, meg hogy tényleg így van-e, azt nem tudom. Lehetnek olyan dolgok is, amik minden bíróságra kihatnak, korábban pl. a feltételes szabadságot viszonylag bőkezűen osztogatták, aztán mikor valaki a kiengedés alatt gyilkolt gyerekeket, akkor országosan beszigorítottak.

Ha az ember nem tud elkapni folyosói pletykát, akkor esetleg a neten közzétett ítéletekből szemezgetve lehet megismerkedni egy adott bíróság gyakorlatával. Bár az nyilván sziszifuszi munka.

2023. okt. 13. 21:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 anonim ***** válasza:
Ja, meg amit még kihagytam, a kúriai joggyakorlat elemző csoportok összefoglalói. Kifejezetten ki szoktak térni rá, ha valamilyen témában eltérések vannak a különféle bíróságok közt, vannak statisztikák is, stb.
2023. okt. 13. 21:41
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!