Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » Felmondási időre is jár...

Felmondási időre is jár szabadság?

Figyelt kérdés

2023.07.01-jén kötöttem meg a munkáltatóval a szerződést és a szerződésben az van, hogy 10 nap az alapszabadság az év végéig. Azonban mivel a héten szeretnék felmondani (szabadságon vagyok), hogy dec. 9-ig ledolgozzam a felmondási időre vonatkozó kötelező munkavégzést nem tudom, hogy mennyi lenne a felmondási időm (a szerződésben 30 nap a felmondási idő). Az eddigi szabadnapokból a jelenlegivel együtt 9 napot használtam fel és az év végéig vissza lenne még 1, de mivel felmondok ezért gondolom már hivatalosan nem járna, mert csak 5 hónapot dolgozok ott a felmondási idővel együtt, ami: 10/6=1,66 -> 1,66*5=8,33

Tehát egy nappal többet igényeltem, mint amennyit lehet, azt ilyenkor le kell dolgoznom (30+1 nap), vagy nem fizetik ki szimplán?



nov. 6. 14:04
 1/4 anonim ***** válasza:
100%
Nem kell ledolgoznod. Es vissza sem veszik. Benyelik.
nov. 6. 15:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 belapus ***** válasza:
0%
Elképzelhető, hogy az utolsó fizetésedből levonják.
nov. 6. 16:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 anonim ***** válasza:
100%

Nem vonjak le mert a szabadsagot a munkaltato adja ki. Ha tobbet adott ki mint idoaranyosan jarna,(megteheti) akkor annak a kockazatat o viseli.


Az teny hogy nincsen az mtben olyan hogy tilos levonni a fizetesbol, ugyanakkor az sincs benne hogy megtehetik. Epp ezert nem is szokas, maximum a moslek helyeken.

nov. 6. 16:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 anonim ***** válasza:

"Az teny hogy nincsen az mtben olyan hogy tilos levonni a fizetesbol, "


MT szerint a fizetésből kizárólag a kötelező terhek (járulék, adóelőleg stb.), a munkabérelőlegből eredő követelés, valamint végrehajtható okirat alapján van helye levonásnak! Semmi mást nem vonhat le a munkáltató belőle, ha a dolgozó nem járult írásban hozzá!


Ha 30 nap a felmondási időd, és december 09. lenne az utolsó munkaviszonyos napod, akkor az előtte lévő 31. napon kell a felmondást benyújtanod, tehát november 09-én fel kell hozzá mondanod. A felmondási idő mindig a felmondás közlését (az írásba foglalt felmondás munkáltatónak történő átadása) követő napon indul el. Ha ez vasárnapra esik, akkor vasárnap indul el a felmondási idő. Éppen ezért a felmondási iratot 2 egyező példányban írjuk meg. Az egyiket átadjuk (időben!) a munkáltatónak, a másik példányon pedig DÁTUMMAL átvetetjük vele.


Ha jól tippelem, akkor évente 20 nap szabadságra vagy jogosult.

Most, mivel előbb szűnik meg a munkaviszonyod, mint december 31., így időarányosan eltérő szabadság illet meg:

20 nap : 365 nap x 131 nap (07.01. - 12.09. közötti időszak) = 7,17 kerekítve 7 nap a 10 helyett.


Mindig napokkal számolunk, minimum kettő tizedessel (a legpontosabb három tizedes) és nem a részeredményeket, hanem a végeredményt kerekítjük! MT ezt írja elő! Soha nem számolunk úgy szabadságot, ahogy Te.


"Tehát egy nappal többet igényeltem, mint amennyit lehet, azt ilyenkor le kell dolgoznom (30+1 nap), vagy nem fizetik ki szimplán?"


Azokat a napokat, amellyel több szabadságot vettél ki/adtak ki, nem vonhatják vissza és le sem dolgoztathatják. Pontosan azért nem, amit előttem már említettek, a szabadság jelentős része felett a munkáltató rendelkezik. Ha rosszul lőtte be a dolgokat, a következményeit is viselnie kell.


Olyan létezik, hogy a munkaviszony létesítésekor aláírja a dolgozó, hogy az időarányosan túlvett szabadságot a munkáltató a munkaviszony megszűnésekor levonhatja a béréből. Ha ezt aláírja, akkor az tud működni. Viszont ilyen dolgot akkor szoktak kérni, ha a szabadság feletti rendelkezési jogot a munkáltató teljes mértékben átengedi a dolgozónak. Tehát nem szabja meg 1 nappal kapcsolatban sem, hogy mikor veheti ki a dolgozó a szabadságát. Ott a dolgozó dönt, így nyilván a munkáltató kéri viselni utólag a dolgozó döntésének következményeit is. Ugyanis ha januárban kiveszi az összes szabadságát a dolgozó, majd februárban leszámol, jogos, hogy a munkáltató nem akarja ennek a döntésnek az anyagi következményeit vállalni. Egyetlen ilyen cégem van, tehát nem elterjedt "szokás".


Üdv: egy szakmabeli..

nov. 8. 04:19
Hasznos számodra ez a válasz?

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!