Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » Évek óta próbálok utánanézni,...

Évek óta próbálok utánanézni, de és ha jól értem az van, hogy egy tudományos cikkből vett képet sem lehet beletenni egy nyilvános prezentációba szerzői jogok miatt. Jól gondolom?

Figyelt kérdés
Oktatási célra lehetne, de azt is csak állami oktatásban, általános iskola, gimnázium, stb. De például egyetem, ahol már fizetni kell, ott ha jól tudom már nem egészen. Vagy ott lehet még? Fizetős tanfolyamban viszont semmiképpen, Youtubra feltenni meg pláne nem.

jan. 30. 07:54
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:
96%
Azért talán lehet, de a szerzőre mindenképpen kell hivatkozni a preziben is.
jan. 30. 07:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 anonim ***** válasza:
63%

Mit értesz nyílvános prezentáció alatt? Ha pl előadsz plusz pontokért előadáson 10 percig vagy kötelezően gyakorlaton, akkor senkit nem fog érdekelni, hogy mit teszel bele.


Nyílt napon már azért más a helyzet, ha pedig elmész az egyetemed képviselni valami rendezvényre, akkor pedig véletlenül se szabadna ilyeneket használnod.


DE, itt magyarországon ez nem annyira érdekel senkit sem és külföldiek se fognak rájönni, hogy jaj te kivettél egy képet valahonnan. Szakdoga meg társaiba NYÍLVÁN ésszel kell tenni ábrákat, de minden másban kb azt csinálsz amit szeretnél (nem jogilag, csak a magyar lazább gondolkodásnak hála).

jan. 30. 08:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/11 anonim ***** válasza:
100%
Én amikor egyetemen csináltam prezentációkat, simán beletettem képet. Minden gond nélkül, mert hivatkoztam, hogy azt hol találtam, melyik cikkben, melyik oldalról stb. Így azért nem plágium.
jan. 30. 08:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 anonim ***** válasza:
100%
Rosszul érted. Sőt. Ha hivatkozol, akkor gyakorlatilag gátlástalanul oszthatsz meg bármit (a dolog egy kicsit bonyolultabb, de tudományos cikkek esetén ebből nem lehet bajod, pláne, hogy a hivatkozással növeled az eredeti szerző impakt faktorát).
jan. 30. 08:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/11 anonim ***** válasza:
100%
Megoszthatod, ha feltünteted a hivatkozást. Szerző, cím, kiadás éve, kiadás helye, oldalszám.
jan. 30. 08:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 anonim ***** válasza:
Szerzői jogi törvény, szabad felhasználás esetei részt nézd meg.
jan. 30. 10:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/11 anonim ***** válasza:
59%

Szinte ugyanaz vonatkozik a képre, mint a sima szövegre.

És szinte ugyanaz a ppt-re, mint egy sima szöveges beadandóra.


Van egy dia vagy oldal az egész végén, ami csak a hivatkazásokat tartalmazza.


Csak szövegnél, a szövegben magában is meg kell jelölni, hogy milyen információ honnan van (rövidítve, a teljes címek csak az egész dokumentum végén vannak). Csak ppt-nél 3 év alatt ilyet sosem csináltam (a szaktársaim se), s senki se kötött bele. A tanáraim prezentációiban főleg nem, ott még az egész végén se sokott lenni semmi, pedig nem mindent maguktól írtak a ppt-be.


Képnél meg a kép alatt is oda kell írni teljesen hosszan, hogy honnan van.



Amúgy meg a tudományos írások lakat alatt tartásához nem ragaszkodnak úgy a szerzők, mint pl egy regénynél. Nincs értelme. Olyat is tudok, hogy valami fizetős oldalon talált valaki egy dolgozatot, ráírt a szerzőre, az meg elküldte neki ingyen.

jan. 30. 14:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/11 anonim ***** válasza:
Megrajzolod magad újból, vagy megfeleően hivatkozol rá.
jan. 30. 17:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 A kérdező kommentje:

"Én amikor egyetemen csináltam prezentációkat, simán beletettem képet. Minden gond nélkül, mert hivatkoztam, hogy azt hol találtam, melyik cikkben, melyik oldalról stb. Így azért nem plágium."


Nem a plágiumról beszélek!! A szerzői jog a kérdésem!! Természetesen hivatkozással, de ennek ellenére úgy tudom, hogy nem szabad, én ezt találtam jogásztól:


[link]



Az oktatás célját szolgáló kivételek

Az oktatási színtéren további kivételeket is engedélyez a törvény. Az alkalmazásukhoz viszont nem elegendő az általános oktatási cél. A felhasználás egyrészt a meghatározott oktatási intézmények (óvoda, általános iskola, középfokú iskola, szakképző intézmény, alapfokú művészeti iskola vagy felsőoktatási intézmény) valamelyikének oktatási tevékenysége keretében valósulhat meg, másrészt a tantervnek, illetve a képzési követelményeknek megfelelően kell megvalósítani.

Ebből következik, hogy minden olyan felhasználás, amely nem a fenti intézmények oktatási tevékenységéhez – beleértve a tantervet és a képzési követelményeket – kapcsolódik, nem tekinthető oktatási célúnak. Így például kiesnek a szabad felhasználás joga alól a tutorálási tevékenységek, de a nyelviskolák is.


De az egyetemmel bajban vagyok, mert ott van aki állami finanszírozott, és van aki fizet, meg az egyetemi órák ingyen is látogathatók, meg van aki felteszi videómegosztóra az óráit.

jan. 30. 21:39
 10/11 A kérdező kommentje:

"Rosszul érted. Sőt. Ha hivatkozol, akkor gyakorlatilag gátlástalanul oszthatsz meg bármit (a dolog egy kicsit bonyolultabb, de tudományos cikkek esetén ebből nem lehet bajod"


Nem az érdekel, hogy miből lehet bajom, hanem hogy mi jogszerű!!


Egyébként meg szövegre szerintem így van, de ábrára nem hiszem, ha egy cikk pl. másik cikkből átvesz ábrát, akkor mindig ott van, hogy a szerző engedélyével.

jan. 30. 21:41
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!