Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » Elbírtoklás/elbitorlás Osztat...

Elbírtoklás/elbitorlás Osztatatlan közös tulajdonú telken 4 lakásos soház.1 rész tulajdonosa vagyok. Elbirtokolhatom/elbitorolhatom e a saját részem a többi tulajdonossal szemben, ha 40 éve zavartalanul és kizálogosan birtoklom/használom?

Figyelt kérdés

febr. 9. 08:57
 1/3 anonim ***** válasza:
100%

Mit akarsz elbirtokolni?

A lakás a tied, a te birtokodban van.


Az osztatlan közös tulajdont( folyosó, kert, tároló, stb.) közösen tartjátok fenn es közösen használhatjátok. Abból nem birtokolhatsz el semmit.

febr. 9. 09:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 anonim ***** válasza:
51%

"Az osztatlan közös tulajdont( folyosó, kert, tároló, stb.) közösen tartjátok fenn es közösen használhatjátok. Abból nem birtokolhatsz el semmit."


Az megvan, hogy valakinek a termőföldjét is el lehet birtokolni a jog szerint, ha 10 éveig (de lehet 5, erre nem emlékszem részleteiben) mondjuk a szomszéd műveli és te nem jelzed felé?


Volt egy jogász ismerősöm, mindenfelé voltak földjei, még a kárpótlási időkben bevásárol, és ő fogalmazott épp egy telekszomszédnak felszóllítást, mert elkezdte beszántani és hasznlni a telket, gondolván úgysem jön soha senki.


Ilyenkor, ha nem jelzi felé, hogy "bocsi, de tudatom veled, hogy a telek az enyém", a jog szerint adott évszám után az övé lehet.


A kérdéező gondolom ez alapján gondolja, hogyha 40 éve műveli, és senki sem szólt, akkor elbirtokolhatja.


Mindenképp jogászt kérdezz, ne a gyakori népét, mert ki tudja, mi vonatkozik termőföldre, és mi építési telekre. Gyanítom, nem ugyanazok a szabályok, de mérget nem vennék rá.

febr. 9. 09:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/3 anonim ***** válasza:

"A Ptk. lehetővé teszi a dolog meghatározott tulajdoni hányadának elbirtoklását is. A fenti feltételek mellett azonban néhány további szempontot is vizsgálnunk kell ebben az esetben.


A közös tulajdon esetében lényeges szabály, hogy egyik tulajdonostárs sem gyakorolhatja tulajdonosi jogait a többi tulajdonostárs terhére vagy érdekeinek sérelmére. Aki ugyanis tudatosan abból a célból birtokol, hogy majd megszerezze a kérdéses tulajdoni hányadot, nem sajátjaként, hanem erőszakkal birtokol. Az irányadó bírói gyakorlat alapján az ilyen birtokost erőszakosnak feltételezi a bíróság és nem állapítható meg a tulajdonszerzése.


Tipikus esete az osztatlan közös tulajdon birtoklásának, ha a felek megosztották egymás között az ingatlant, de a tényleges birtoklás a megállapodás ellenére eltér. Ilyenkor az egyik tulajdonostárs jóhiszeműen többet birtokol, mint ami neki járna, vagyis szerezhet tulajdoni hányadot elbirtoklással.


Másik ilyen gyakori eset, amikor az egyik tulajdonostárs elérhetetlen. Ezzel szemben a másik (vagy többi) tulajdonostárs viseli az ingatlan terheit, gondoskodik az állagmegóvásról és fenntartásról. Ebben az esetben az elbirtokló fél tulajdonszerzése megállapítható lesz."


[link]

febr. 9. 10:02
Hasznos számodra ez a válasz?

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!