Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » Ha ilyet tennék azzal törvényt...

Ha ilyet tennék azzal törvényt sértenék?

Figyelt kérdés

Csak elméletben érdekel a dolog. Nagyon szeretem a késeket, pár hónapja késharc oktató videókat nézek és itthon egy szivaccsal tömött zsákon szoktam gyakorolni különbőző mozdulatokat. Mivel mindig van nálam kés (a nadrág zsebemben csak olyan, amit a törvény enged, közel 8 cm taktikai kés), illetve ha táska van nálam, akkor abban szokott lenni egy közel 20 centis "rambo" kés is.


És akkor a lényeg: ha tegyük fel megtámadnak vagy olyan szituba keveredek, hogy meg kell védenem magam, akkor ha előveszem a zsebkésemet, és nem támadok, csak megfenyegetem a támadót, hogy ha nem húz el leszúrom/elvágom a torkát, akkor azzal is sértek törvényt?



márc. 9. 19:25
 1/6 anonim ***** válasza:
33%

Ebben az esetben nem vagy tisztában a késhasználat önvédelmi vagyis támadó alapjaival.

Pont az a lényege, hogy az ellenfél számít egy verekedésre egy bunyóra, erre a semmiből kapott 5 szúrást, vagy vágást.


Amit írsz az idiótaság.

Meg eleve, aki önvédelmileg felkészült és túlélő, azt nem érdekli semmilyen törvény és szabály. Csak hogy ő élve el tudja hagyni a helyszínt.

márc. 9. 19:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:

Az a baj ezzel a kérdéssel, hogy lehetetlen megválaszolni.


“ megfenyegetem a támadót, hogy ha nem húz el leszúrom/elvágom a torkát, akkor azzal is sértek törvényt”

Törvényileg nézzük igen. Követsz el. Bárki önvédelemből tesz bármit, attól függetlenül elindul vele szemben az eljárás. Minden egyes esetben.


Ezért semmi értelme felháborodni, hogy a rendőrök elvitték a hév állomásnál késelő apát. A jogos védelem vagy egyéb más indokot nem a Rendőr állapítja meg, hanem az eljárás során a bíróság.


Tehát te mindenképpen elkövetsz jogsértést, az a kérdés, hogy a későbbiekben megszüntetik-e? Veled szemben.


Erre pedig, konkrétan lehetetlen válaszolni itt. Az ilyen ügyekben annyira apró részleteket vesznek figyelembe, hogy lehetetlen megválaszolni.

márc. 10. 07:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 anonim ***** válasza:

A 2. válaszoló elég érdekesen értelmezi a dolgokat. Az eljárás megindítása nem azért történik, mert jogsértést követett el valaki, hanem mert a vizsgálat fogja tudni megmondani, hogy követett-e el jogsértést.

Abban igaza van teljes mértékig, hogy nem a helyszínelő rendőr fogja megállapítani, hogy követtél-e el jogsértést. Bár nem is feltétlenül a bíróság, hiszen jogos védelem esetén nem is vizsgálható még a túllépés mértéke sem, ezért ha az ügyészség számára egyértelműen megállapítható, hogy fennállt a jogos védelem, akkor megszüntetik az eljárást. Bíró csak akkor kell, ha az ügyész ebben nem tud dönteni. Aztán ha fennáll a jogos védelem, akkor az a megállapítás, hogy nem követtél el jogsértést. Bizonyos esetekben még le is szúrhatod a támadóidat, azzal se követsz el jogsértést.

Itt szépen elmagyarázzák a szituációs jogos védelmet:

[link]

márc. 10. 08:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 anonim ***** válasza:

“ Az eljárás megindítása nem azért történik, mert jogsértést követett el valaki, hanem mert a vizsgálat fogja tudni megmondani, hogy követett-e el jogsértést.”


WoW. Az eljárás nem azért történik, mert jogsértést követ el valaki?

Hát ha nincs jogsértés, nincs eljárás.

Mivel jogsértés történik, ezért elindul egy eljárás, aminek a során megilletheti vagy nem a jogos védelem. Mi van ezen furán értelmezve?😅

márc. 10. 08:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 anonim ***** válasza:

4

Hát ezt rosszul látod.

Mint leírtam, az eljárás nem azért indul, mert jogsértést követett el valaki, hanem mert az eljárás során fogják megállapítani, hogy elkövettek-e jogsértést. Ameddig nem hoznak határozatot, addig nem lehet tudni, hogy történt-e jogsértés.

Vagy azt fogják megállapítani, hogy nem történt, és a kérdezőt felmentik, vagy azt állapítják meg, hogy történt jogsértés, és a kérdezőt megbüntetik.

Ha én most elmegyek a rendőrségre, és feljelentelek, hogy az előbb késsel megfenyegettél és elraboltál tőlem 10 M Ft-ot, akkor is eljárást fognak indítani. Viszont mivel te bizonyítani tudod, hogy egész idő előtt otthon ültél a számítógép előtt, ezért megállapítják, hogy jogsértés nem történt, így az eljárást megszüntetik. Tehát eljárás volt, jogsértés nem volt.

márc. 10. 08:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 Thunderfairy ***** válasza:
Életveszélyes fenyegetőzés nem önvédelem. Garázdaságnak még mondható lesz.
márc. 11. 15:18
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!