Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » Dobókés használata legális-e...

Dobókés használata legális-e önvédelemre?

Figyelt kérdés

Mielőtt bármi félreértés történne, tisztában vagyok a 175/2003. (X. 28.)-el, ezen kívüli hivatkozásra nyitott vagyok, ha ilyen helyzetről ír a törvény.


Adott a helyzet:

egy személy, aki mindenféleképpen fehér bőrű, (az esetleges rasszizmus vádját itt és sajnos a bíróságon is, elkerülve) rátör az életemre és a személyem, és a körülöttem lévők személyének biztonságára egy nézeteltérést követően egy szúrószerszámmal, vagy igazából bármilyen fegyverrel, boxer, vipera, teljesen mindegy, lényeg hogy NEM puszta kézzel, hanem egy közbiztonságra különösen veszélyes eszközzel.

Nekem a válaszom erre az, hogy előveszem az egy élű, 8 cm élhosszúság alatti kiskésemet, aminek egyébként a zsebemben létezésével törvényileg semmi probléma. Ahogy kihúzom a zsebemből, ugyanazzal a mozdulattal a jóisten segítségével csoda folytán sikerül eltalálnom a támadót, és beleállítani a kést a fejébe, torkába, bárhova ahol számít, pont mielőtt elér odáig, hogy bárkiben kárt tegyen. Hátrábblépünk kettőt-hármat, ő hirtelen azt sem tudja mi történt, majd másodperceken belül összeesik és elvérzik, majd meghal(tegyük fel, hogy az adrenalin nem vitte tovább még addig hogy engem, vagy bárkit magával vigyen).

Rendőrséget kihívjuk, elindítják az eljárást, stb. Lesz belőle nyilvánvalóan probléma, bírósági ügy. Több szemtanúval aki igazolni tudná a történteket, ilyen esetben mire lehetne számítani?


Ez természetesen csak spekuláció, de ennél egyértelműbben szükséges önvédelmi szituációra nem is tudok gondolni, kíváncsi lennék aki kicsit jobban ért hozzá, valahogy ebből is ki tudna hozni valamilyen büntetést a magyar igazságügy nekem, vagy bárkinek aki egy ilyen helyzetbe kerül?



ápr. 22. 13:51
 1/3 anonim ***** válasza:
36%

Magyarországon ez nagyon az eljáró bíró szája ízén múlik.


Hallottam olyan esetről, ahol a védekezőt akarták börtönbe zárni, mert három alkoholista drogos szomszéd rárontott a saját udvarába, engedély nélkül belépve, egy kerítésen általi vitás szóváltás után, és az egyiket úgy megcsapta hogy elesett és életveszélyesen verte be a fejét...

ápr. 22. 13:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 anonim ***** válasza:
0%
Én beleállítottam volna néhány volt főnököm fejébe.
ápr. 22. 16:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/3 anonim ***** válasza:

Ezekre a kérdésekre szerintem itt nagyjából lehetetlen válaszolni. Azért léteznek bíróságok, hogy minden eset minden egyes létező mozzanatát, hosszasan elemezzék.


Egy általad felvázolt esetben is, rengeteg a változó.

A támadó mérete, képzettsége, habitusa, priusza.

Simán lehet olyan helyzet, ahol mondjuk puszta kéz ellen teljesen arányba áll egy késes vagy lőfegyveres védekezés. Mert mondjuk a támadó 2 méteres, MMA boxolo a védekező meg egy 60 kg-s ember.


A bíróság nyilván vizsgálja, hogy például te életedben nem követtél el erőszakos bűncselekményt, ameg a támadód tele van testi sértéssel, garázdasággal, stb stb.


Rengeteg számít mi látszik egy esetlegesen kamerán. Ha az látszik, hogy az ember tőled 3 méterre pofázik neked, te meg belehajintod a kést az para. De ha telibe látszik kamerán, hogy te próbálsz kihátrálni és az utolsó pillanatban, más lehetőség híján használod jól állsz.


Tanúk elmondása. Nem mindegy aki ott volt, látta mit mond. Ha elmondják, hogy rettegtek, veszélybe érezték az életük, tuti megölte volna őket, stb stb nyilván megint segít rajtad. Ha ellened vallanak az megint ront a helyzeteden.


Rengeteg számítasz te magad. Ha jó az ügyvédet, jártas vagy benne sokat tud javítani. Ha előadod, mennyire sajnálod hogy elhunyt és te csak a támadó végtagra irányítva probaltad magad védeni, de ő pont bele mozdult és rossz helyen találta el(nyilván ez sokkal hosszában, jogilag helyesbitek) az megint segít. De ha közlöd, hogy igen rád támadott és te szándékosan torkon döntsd had dögöljön meg, gáz.


Sokat számít mit teszel a cselekmény után rögtön. Ha megnézel egy valós amerikai videót a legtöbbe azért az életükre támadó személy életet is próbálják menteni. Lövés, ártalmatlanítás után azonnal mentőt kérnek, ha tudjak elsősegélyben részesítik.

Nyilván ezt nálad is vizsgálják. Ha artalmatlanitottad a támadót, akkor mit tettél. Forgattad benne a kést, vagy mondjuk rögtön hívtad a segélyhívót, esetleg próbáltál(meg ha csak latszatból is) de segíteni rajta.


a jog, szerintem helyesen azért nem engedi meg azt, hogy a rád támadót te kedved szerint hagyd meghalni. Nyilván nem elvárható, hogy aki előbb megtámadott azt te ott a helyszínen megműtsd, de azért a bíróságon szerintem jobban mutat, ha te azonnal segítséget hívtál és a már ártalmatlanitott személyen esetet próbáltál egy vérzés csillapítást.


“ valahogy ebből is ki tudna hozni valamilyen büntetést a magyar igazságügy nekem, vagy bárkinek aki egy ilyen helyzetbe kerül?”


Ki. Simán ki lehet. A fent általam sorolt paraméterek, a töredéke annak amit ténylegesen vizsgálnak. Rengeteg olyan része lehet, ahol el tud csúszni, a téged megillető jogos védelem.


Lásd a fagyállós gazdát. Véleményem szerint, ott megúszhatta volna a vádat amiért elítéltek. Viszont nagyon nagyon szarul beszélt a bíróságon, maga alatt vágta teljesen a fát.

ápr. 22. 21:15
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!