Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » Egy 11 ezer fős település...

Egy 11 ezer fős település esetében a polgármesternek a képviselőtestületben van szavazati joga?

Figyelt kérdés
Egy 11 ezer fős városban kiosztásra kerül 12 mandátum egy választás során. 11 képviselő + 1 polgármester. Ebből azt következtetem, hogy a polgármesternek nincs szavazati joga a testületben, mert ha van akkor szavazategyenlőség állhatna fenn. Viszont a példában szereplő városban a polgármesterjelölt egyéni képviselőnek is indul. Tehát a képviselőtestület 11 emberből fog állni. Ebben az esetben a polgármester is szavazhat egy ülésen?

máj. 23. 10:54
 1/7 anonim ***** válasza:

10 ezernél több lakosú településen, amelynek a lakosságszáma legfeljebb 25 ezer fő, a helyi önkormányzati testület 1 fő polgármesterből+8, egyéni választókerületben megválasztott képviselőből+3 kompenzációs listáról bekerült képviselőből áll.

A képviselőtestületben mindenkinek egy szavazata van; akár polgármester, akár képviselő.

A polgármester, gondolom, azért indul képviselőjelöltként is, hogy ha polgármesterként nem kerül megválasztásra, akkor esélye legyen képviselőként bekerülni a testületbe. Ha mind a két jelöltsége mandátumot szerez, akkor döntenie kell, hogy melyiket tartja meg; a lemondott mandátumát az „első vesztes” kapja meg.

máj. 23. 11:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 A kérdező kommentje:

Köszi a választ! De nem kell döntenie, a példában említett teleülésen a jelenlegi ciklusban egyaránt polgármesteri és egyéni képviselői pozíciót is betölt a személy. Találtam erről egy cikket is. [link]

Meg ha úgy lenne ahogy te mondod, akkor 12 főből állna a képviselőtestület, tehát szavazategyenlőség állhatna fenn, nem?

máj. 23. 11:58
 3/7 anonim ***** válasza:

▬ „azt következtetem, hogy a polgármesternek nincs szavazati joga a testületben” ← Ilyen nincs.

„2011. évi CLXXXIX. törvény Magyarország helyi önkormányzatairól

66. § A polgármester tagja a képviselő-testületnek, a képviselő-testület határozatképessége, döntéshozatala, működése szempontjából önkormányzati képviselőnek tekintendő.”

A jogszabály teljes, hatályos szövege elolvasható

itt: [link] (net jogtár), vagy

itt: [link] (Nemzeti Jogszabálytár).

Nincs kivétel, nem függ semmitől, például a képviselő-testület létszámától sem.


▬ Sok, akár csak ebbe a képviselő-testületi létszámba tartozó településen van olyan, hogy a képviselő-testület (polgármester és a képviselők, összesen) páros létszámúak, tehát szavazategyenlőség alakulhat ki. Októberig maradnak is, de októbertől, a június 9-i választás eredményeképpen is biztosan sok ilyen lesz. Ahol a helyi önkormányzati képviselők és polgármesterek választásáról szóló 2010. évi L. törvény a 2023. szeptember 1-i lakosságszám alapján páratlan számú képviselő megválasztását határozza meg, ott – ritka kivétellel – a polgármesterrel együtt páros létszámú a képviselő-testület.


A 2019-es választás eredményeképp, csak 3 példa 12 fős képviselő-testületre:

Kalocsa (1 polgármester, 8+3 képviselő): 12 fős testület: [link]

Szarvas (1 polgármester, 8+3 képviselő): 12 fős testület: [link]

Balatonfüred (1 polgármester, 8+3 képviselő): 12 fős testület: [link]


De, más létszám-kategóriába sorolt településen is lett a 2019-es választás eredményeképp páros létszámú képviselő-testület; csak 3 példa:

Veszprém (1 polgármester, 12+5 képviselő): 18 fős testület: [link]

Nyíregyháza (1 polgármester, 15+6 képviselő): 22 fős testület: [link]

Budapest XIII. kerület (1 polgármester, 15+6 képviselő): 22 fős testület: [link]


[link]

Ha itt a „Melyik megye vagy település választási adataira kíváncsi?” mezőbe írod, kiválasztod a fenti településeket, akkor nevekkel, mandátumtípusokkal felsorolva láthatod, hogy 12, 18, 22 különböző személyről van szó, tehát ennyi fős képviselő- testület kapott mandátumot és alakult meg.

Például, Kalocsa esetén, névsorban a képviselő-testület, természetesen, köztük a polgármester:

1. BALOGI JÓZSEF

2. DR. BAGÓ ZOLTÁN

3. DR. FILVIG GÉZA

4. DR. KÖRMENDY SZABOLCS

5. JÁNOSI GYÖRGY

6. KÁKONYI ISTVÁN

7. KIRÁLY RÓBERT

8. PÉCSI VIVIEN

9. SCHMIDT RAJMUND

10. SIMON ZOLTÁN

11. SZABÓ BALÁZS

12. TIHANYI TIBORNÉ

máj. 23. 22:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 A kérdező kommentje:

Váó, köszi szépen a levezetést! :)

És akkor ha a polgármester egyéniben is nyer, akkor nincs két szavazata, tehát ebben az esetben egy fővel kisebb a testület létszáma?

máj. 23. 23:04
 5/7 anonim ***** válasza:

↑ 4/ (23:04)

Te el sem olvastad a 2-es kommentedben elérhetővé tett cikket?

✎ Azt azonban nem zárja ki semmilyen szabály, hogy valaki egyéni választókerületben és polgármesterként is megnyerje a választást, és mindkét mandátumot megszerezze. A két mandátum betöltése ugyanakkor nem jelenti azt, hogy az adott személynek a képviselő-testület ülésén dupla szavazati joga lenne, azaz "két kézzel szavazhatna". A jelölt tehát a "kettőt nyer - egyet kap" - konstrukcióban valójában nem számít választójogi értelemben erősebbnek, mint képviselőtársai.

máj. 23. 23:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 A kérdező kommentje:
Tehát igen :) Azért tettem fel a kérdést, mert furcsának találom ezt a szabályozást, hogy a választási törvény ugyanannyi képviselői mandátumot ír elő azonos típusú településeknél, mégis eltérhet a képviselőtestület létszáma, ezáltal teljesen máshogyan működik 2 azonos lakosságszámú településen a testület.
máj. 23. 23:51
 7/7 anonim ***** válasza:

Nem jelent ez különböző működést, pláne nem, teljesen.


Közel sem mindenütt olyan kiélezett és kiegyensúlyozott szembenállás van, hogy számítson, hogy páros, vagy páratlan számú tagja van a képviselő-testületnek.

Ott, ahol páros szám adódik, már olyan méretű a település, ahol jellemző a pártjelöltség, párttámogatás. Vagy többségük van egy párt, pártszövetség jelöltjeinek, vagy a többség elérése érdekében együttműködnek különböző pártok, pártszövetségek jelöltjei.


Ha megnézed, az első példaként említett településen, Kalocsán, a 2019-ben megválasztott polgármester jelölője a FIDESZ-KDNP-KJE jelöltje volt, és a 11 képviselőből 7-et ugyanez a szövetség jelölt. Vagyis, a megválasztott 12 fős képviselő-testületből 8-an ilyen jelölésűek voltak. Számít, hogy páros számú a testület létszáma?


Ha megnézed, a másodikként említett Szarvason a 12 fős képviselőtestületből 8 a FIDESZ-KDNP jelöltje volt. Számít, hogy páros számú a testület létszáma?


Az utolsóként említett, 22 fős Budapest XIII. kerületi önkormányzatban a polgármester a MOMENTUM-DK-MSZP-PÁRBESZÉD-LMP közös jelölje volt, a 21 képviselőből pedig 15-en az MSZP-PÁRBESZÉD-DK-MOMENTUM-LPE13 közös jelöltjei voltak. Számít, hogy páros számú a testület létszáma?

máj. 24. 00:24
Hasznos számodra ez a válasz?

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!