Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » Jogos örökségből ki lehet...

Jogos örökségből ki lehet valakit zárni azzal, ha valaki mással eltartási szerződést kötnek?

Figyelt kérdés
Azt hallottam, hogy ha pl. van két gyerek, az egyik évtizedekig rá sem néz a szülőre, a másik meg ugyanennyi ideig ápolja, akkor jogilag nem zárható ki az örökségből a "rossz" gyerek. De ha a szülő a másikkal eltartási szerződést köt teljes vagyonára, akkor minden az övé lesz. Ez tényleg így van, vagy akkor is követelhet valamit az örökségből a "rossz" gyerek?
2009. jan. 9. 09:03
 1/10 anonim ***** válasza:
0%

teljesen kizárni csak egészen különleges esetben lehet, mint pl. bűncselekmény. A köteles rész jár minden örökösnek.


[link]

2009. jan. 9. 10:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 A kérdező kommentje:
Igen, ezt a részt tudom. Ezért kérdeztem, hogy eltartási szerződéssel meg lehet-e oldani?
2009. jan. 9. 10:43
 3/10 anonim ***** válasza:
0%
Jól mondja az első válaszoló. Nem. A magyar jog szerint nagyon-nagyon különleges eset és indoklás kell, min. bűncselekmény ahhoz, hogy a köteles részből ki lehessen zárni valakit. Elvben ki lehet, ha életében erről nyilatkozik az örökhagyó, súlyos indokkal, ám ezt az örökös megtámadhatja a bíróságon, és nagy esélye van, hogy meg is nyerje..
2009. jan. 9. 10:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 A kérdező kommentje:

...

Ha az örökhagyó meghal, a javai az eltartóra szállnak. Akkor miből örököl a másik?

Akik válaszoltak, azoknak van valamilyen jogi végzettségük, vagy hasonló, esetleg csak olvasták-hallották valahol? Mert engem pont a jogi kiskapu - eltartási szerződés érdekelne. Az öröklés részével én is tisztában vagyok. Persze azért köszönöm a válaszokat.

2009. jan. 9. 11:30
 5/10 anonim ***** válasza:
82%

Semmiből, mindkét válaszoló helytelen választ adott. Ez nem az örökségből való kizárás esete, hiszen az örökhagyó vagyonáról MÉG HALÁLA ELŐTT AKKÉNT RENDELKEZETT, hogy azt más kapja meg méghozzá ELTARTÁS útján. Az eltartás erősebb jog az öröklésnél.

Vagyis ha az örökhagyó eltartási szerződést köt, akkor sem az ISMERT sem pedig az addig NEM ISMERT örökös részére nem marad hagyaték. Valahogy úgy kell elképzelni az eltartást, mint a haszonélvezetet. A tulajdonjogról tulajdonképpen lemond az eltartási szerződés megkötésével, majd halálával mindennemű használati joga is megszűnik vagyontárgyai felett.

Vagyis aki eltartási szerződést köt egyik gyermekével, a másik gyermek - eltérő ítélet hiányában - semmit nem fog örökölni.


Az eltartási szerződés megtámadható bíróságon. Azonban ha a kérdező esete valós és fennáll (az egyik gyermek évek óta rá sem nézett a szüléjére, a másik gyermek meg ápolja és gondoskodik róla), akkor nem biztos, hogy eredményesen fogja tudni a tulajdonképpeni "kitagadott" megtámadni az eltartási szerződést.

2009. jan. 9. 12:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 anonim ***** válasza:
72%
Előző válaszoló: az eltartási szerződésben csak a lakást, ingatlant szokták megemlíteni. Az eltartott egyéb ingóságai - a hálóinge, a bögréje, a bútora, a műfogsora, stb - továbbra is fele-fele arányban oszlik meg az "eltartó" és a "rosszgyerek" között, nem? Csak kérdezem.
2009. jan. 9. 12:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 anonim ***** válasza:
100%

Második vagyok. Nem adtunk helytelen választ, mivel a kérdése a kérdezőnek így szólt: "jogos örökségből ki lehet-e zárni", azonban, igaz, hogy erre csak egy jogász adhat választ, mert minden eset más. Az előzőnek is igaza van, eltartási szerződést általában ingatlanra kötnek. Az sem igaz, hogy hasonló a haszonélvezethez, mivel a haszonélvezeti jog nem örökölhető.

Kedves kérdező! Találtam Neked egy oldalt, ahol lehet kérdezni, ezzel foglalkozó szakértőtől, azt hiszem az a legjobb megoldás, ha ott tájékozódsz.

[link]

2009. jan. 9. 13:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 anonim ***** válasza:
74%

amire megkötik az eltartási szerződést, arra fog szólni, azt fogja az eltartó megkapni.

pl. nagyon gazdag ember, több ingatlan, pénz, stb Eltartást köt egy ingatlanára egy idegennel, akkor az azt fogja megkapni, a fennmaradó, ami az örökség tárgyát képezi, az megy az örökösöknek.


Ha arra kötik, hogy az eltartott minden vagyonára, akkor a kisbögrét is az eltartó kapja.

(a jogérzékem ezt diktálja)

2009. jan. 9. 20:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 anonim válasza:
azért nem értem kilehet zárni szülönek saját gyermekét még kötelesrészböl is? hisz tudni olyan szülökröl akiket másik kapcsibb gyermeke rábeszél tartási szerzödésre amit persze nem teljesit csak haszonszerzés a cél s haragot szit családi kapcsolatok között kimondottan haszonszerzés céljábol igy tehát a másik gyermeket közös akaraterövel esetleg hazugsággal még kitagadni is lehet? megcsak nem is tud rola az illetö csak esetleg majd késöbb hagyaténál hogy kisemmizték, mivelhogy az effajta szerzödéseket mamár másik fél tudta nélkül kötik
2011. ápr. 12. 15:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 anonim ***** válasza:

az örökség az, ami a halálkor az örökhagyó tulajdonában van.


Amit ellóversenyezett, elajándékozott, amire eltartási szerződést kötött az (fő szabályként) NINCS A TULAJDONÁBAN már.

tehát az már nem az örökség tárgya

2011. máj. 21. 20:03
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!