Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » Valaki letudná nekem írni a...

Valaki letudná nekem írni a jogforrási hierarchiát megfelelő sorrendben? Úgy, hogy a jegybankelnöki rendelet is szerepeljen. (azt sajnos nem tudom hova elhelyezni)

Figyelt kérdés
2010. nov. 11. 19:20
1 2
 1/12 anonim ***** válasza:

hát én a trágyi jogforrások hierarchiáját tudom sorrendben:

1. alkotmány

2. törvények

3. törvény erejű rendeletek

4. rendeletek, határozatok, elvi döntések, állásfoglalások, nemzetközi dokumentumok.

2010. nov. 11. 19:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/12 anonim ***** válasza:
törvény erejű rendelet már elég régóta nincs...
2010. nov. 11. 20:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/12 anonim ***** válasza:

alkotmány,

törvény

tvr- amit már tényleg nem alkotnak, de van olyan ami még életben van

kormányrendelet,

miniszterelnöki rendelet,

miniszteri rendelet,

önkormányzati rendelet.

2010. nov. 11. 20:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/12 A kérdező kommentje:
köszi, és a jegybankelnöki rendeletet hova helyeznéd el?
2010. nov. 11. 20:25
 5/12 anonim ***** válasza:
Az Alkotmány jelenleg kétféle jogszabályt ismer. Ezek a törvény és a rendelet. Az állami szervek olyan magatartásszabályokat is alkotnak, amelyek csak az állami szervekre kötelezőek. Ezeket nevezzük a jogi irányítás egyéb eszközeinek. Ilyenek a határozat, az utasítás, a szabvány, a jegybanki rendelkezés stb.
2010. nov. 11. 20:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/12 A kérdező kommentje:

Ezt nem igazán értem,mert a JAT azt mondja ki,hogy az államirányítás egyéb jogi eszközei: határozat,utasítás, szabvány, ármegállapítás, statisztikai közlemény, jogi iránymutatás.

Az MNB rendeletét nem sorolja ide. Tudtommal régen oda tartozitt, de egy 2004-es Alkotmánymódosítás óta már RENDELET-et bocsát ki,tehát jogszabálynak minősül és nem állami irányítás egyé jogi eszközének.

2010. nov. 12. 14:22
 7/12 A kérdező kommentje:

De a tévedés jogát fenntartom! :)

Csak azt nem tudtam hova helyezendő el a jogforrás hierarchiában, de azt olvastam,h a kormányrendelettel nincs hierarchikus viszonyban, mert teljesen más a feladatkörük.

2010. nov. 12. 14:25
 8/12 anonim ***** válasza:
kedves 20.08 ezt most tanultam, és utánanéztem, a jegyzetemben is levan arva: VAN TÖRVÉNY EREJŰ RENDELET!!
2010. nov. 12. 18:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/12 A kérdező kommentje:
Persze hogy van! Pl. a BTK-t is tvr léptette hatályba, ami tvr még mindig létezik.
2010. nov. 13. 11:12
 10/12 A kérdező kommentje:
A Magyar Népköztársasági Elnöki Tanácsa volt jogosult törvényerejű rendelet kibocsátására. De mivel már ez a szerv nincs 1989 óta, ezért értelemszerűen azóta nincs új tvr.. De van,ami még hatályos tvr.
2010. nov. 13. 11:16
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!