Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » Kinek milyen joga van, és...

Kinek milyen joga van, és kinek mit kell fizetni? Egyáltalán nem értek a joghoz.

Figyelt kérdés

Édesapám meghalt. Egy idős hölggyel élt egy háztartásban, akivel eltartási szerződést kötött. Azt hiszem apámé lett 5/12-ben a ház, az idős hölgyé a maradék, ezen az utóbbi részen az idős hölgy lányának van haszonélvezeti joga. Viszont az idős hölgyet átvette a gyámhivatal két hónapja, édesapám egy hete halt meg.

Kérlek segítsetek, hogy ki mit örököl ilyen esetben? Kinek kell a ház fenntartását fizetni (én nem lakom ott, nem is fogok)? Kinek kell a szolgáltatói készenléti díjakat fizetni (víz, villany, stb.). Ki fizeti a hagyatéki tárgyalást?

Aggódok, hogy ha a sok fizetnivaló miatt vissza kell mondanom (pályakezdő munkanélküli vagyok) a házban lévő részemet a hagyatéki eljárás során, akkor apám szerszámait sem hozhatom el. Pedig azt nagyon szeretném.

Nagyon kérlek, segítsetek!


2010. nov. 13. 18:29
 1/3 anonim ***** válasza:

Az apai részt megöröklöd, ha nincs más aki szintén örökölhet ebből. A személyes tárgyakról a közjegyzőnél nyilatkozhatsz, hogy az kell neked. Ha konkrét tárgyakról van szó, főleg ha értéke van, azt megnevezed. (Disznóság lenne ha egy lakás örökléssel szemben egy pár ezer forintos személyes cuccot nem adna át a többségi örökös.) Az örökösödési adóról a neten találsz jogszabályt. Jó ha tisztázzátok a közműveket is. Ha nem laksz ott, akkor a tulajdonos fizeti a rezsit. (a hölgy) Hivatalosan át kell iratni a nevére. Közjegyzőnél érdemes belefoglalni a jegyzőkönyvben. Illetve kötelezni. hogy záros időn határidőn belül irassa át. Megkeresheted az ügyfélszolgálatokat telefonon is, hogy ilyen esetben mi a módi amit elfoganak tulajdonos váltás esetén. Mire a tárgyalás lesz fel leszel legalább készülve erre, tényszerű infókkal rendelkezel.

Ha végleg nem akarsz ott maradni, illetve meg vagy szorulva anyagilag, felajánlhatod az örökrészed megfelelő összegért a hölgynek.

Hirtelen ennyi. Remélhetően még valaki pontosít hátha kimaradt valami vagy...

2010. nov. 18. 07:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 anonim válasza:
Ha az idős hölgyet átvette a gyámhivatal, akkor szerintem nem lehet vele semmilyen szerződést kötni. Ilyenkor van kijelölt gyám. Ha van lánya, nem értem, hogy jött képbe a gyámhivatal?
2010. nov. 18. 23:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/3 anonim ***** válasza:

Az első vagyok:

Elsikkadtam azon, hogy a hölgyet a gyámhatóság képviseli. Így ebben az esetben a gyámhatósággal, mint a hölgy képviselője, kell egyezkedni. Vélelmezem a hölgy korlátozottan cselekvőképtelen ezért került gyámság alá. A lányának továbbra is csak haszonélvezeti joga van.

2010. nov. 19. 09:33
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!