Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » Milyen jogszerű intézkedéseket...

Milyen jogszerű intézkedéseket alkalmazhatok a magántulajdon védelmében, ha a jogos védelem esete fennáll és ha nem?

Figyelt kérdés

A kérdésem az lenne, hogy milyen jogszerű lehetőségeim vannak a következő képzeletbeli szituációkban:


1. Betörnek a lakásomba és a betörő megpróbál ellopni egy közepes értékű tárgyat (pl. egy digitális fényképezőgépet). Felszólítom, hogy adja vissza, de nem teszi. – Itt hogyan érvényesül a jogos védelem? Mi számít arányos védelmi cselekedetnek?


2. Betörnek a lakásomba és a betörő megpróbál ellopni egy közepes értékű tárgyat. Felszólítom, hogy adja vissza, ő megijed, leteszi és elfut, kárt nem okozott. – Itt a jogos védelem az én elképzelésem szerint már nem időszerű, tehát akkor ebben az esetben hagynom kell elmenekülni?


3. Betörnek a lakásomba és a betörő megpróbál ellopni egy közepes értékű tárgyat. Felszólítom, hogy adja vissza, ő megteszi, de a betörés folyamán felfeszítette az ajtóm, ezzel kárt okozva. – Ebben az esetben sem tartom időszerűnek a jogos védelmet, de akkor itt is hagynom kell elmenekülni?


2011. febr. 3. 22:09
 1/9 anonim ***** válasza:

Úgy kell csinálni h neked is jó legyen és ne is derüljön ki h hozzáértél.

Nálam onnantól jönne a verekedés ha felszólítom és nem tud mire hivatkozni. De ha tudna is nem érdekelne mert agyonverném hisz bejött hozzám ami mellesleg nem a kapun/ajtón történt.


Sajna olyan a jogrend h te húznád a rövidebbet és nem Ő. Mert h hátrányos helyzetű akk már neki mindent szabad.


Ezért van az önbíráskodás. El kell ásni v esetleg benzinnel lelocsolni azt elégetni.

2011. febr. 3. 22:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:
62%

Naggyából a következőket teheted: Rendőrséget hívni, ha rád támad csak akkor ütheted meg de addig a mértékig amennyit ő is támadott./spec. ha bokánrúg akkor fejbe nem vághatod legfeljebb te is bokánrúghatod/ de ott tartani nem tarthatod amíg a rendőrök kiérkeznek mert nem korlátozhatod a szabadságát.

Sajnos ilyen kretén a törvény..:(

2011. febr. 3. 22:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 A kérdező kommentje:

BTK 29. § (1) "Nem büntethető, akinek a cselekménye a saját, illetőleg a mások személye, javai vagy közérdek ellen intézett, illetőleg ezeket közvetlenül fenyegető jogtalan támadás elhárításához szükséges."


Tehát ez itt vonatkozik a javakra is, csak az a kérdés, hogy milyen formában?!

2011. febr. 3. 22:33
 4/9 anonim ***** válasza:
Én belökném a wc-be, rázárnám az ajtót, aztán kihívnám a rendőrséget.
2011. febr. 3. 22:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 anonim ***** válasza:
valakitől olvastam, hogy pl rajtakapta a betörőt a garázsban. Fogta, és belőtt a (zárt) helyiségbe 1-2 -t gázpisztollyal és rázárta az ajtót. Hívta a rendőröket. A betörő nem ment sehova. hatásos.
2011. febr. 3. 23:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 anonim ***** válasza:
Kocsmában dolgoztam,és egy vendég megtámadott pulton belül.Persze sza@tam a törvényre,és fejbe vágtam egy üveggel.Mivel én egy 50kg-os nő vagyok,ő meg egy 90-os férfi volt,igy csak ez az egy esélyem maradt,hogy ne verjen szarrá.A rendőrök kijöttek,helyszinelni,majd még engem vittek be garázdaságért(????)Rendes volt az egyik rendőr mert azt tanácsolta,hogy meg ne mondjam,hogy én ütöttem le.Tudniillik,én is csak ököllel mehettem volna neki(!!!!)Amikor ezt elmondta,olyan röhögőgörcsöt kaptam,hogy az egész ügyelet engem nézett(éjjel volt)
2011. febr. 3. 23:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 anonim ***** válasza:

Azonnal használnám a gázfegyverem, meg ...... Ha csak megpillantom !!

Biztonsági cégnél dolgozom tudom mit tudnak ezek a szarzsákok elkövetni ha kicsit is gyengét mutatsz.

Egyébként nem a rendőröknek kell eldönteni a jogosságot hanem a BÍRÓSÁGNAK . Addig meg igencsak szép történetek szoktak kerekedni, mindkét fél részéről :)))

2011. febr. 4. 12:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 KÁELEF ***** válasza:

Az utcán pofánlőném gázfegyverrel. Ha bejön a házba a szeme között landol a hosszú nyelű kalapács, azután elvágom a torkát és megvárom hogy elvérezzen.

Nem vagyok erőszakos, csak realista.

2011. febr. 6. 06:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 anonim válasza:
valami olyasmi a törvény hogy csak az ellened fennálló testi fenyegetettséggel egyenértékű ellenlépést tehetsz, erősebbet nem. tehát ha pofon akar vágni, nem lehet levinni a pincébe és kivéreztetni:)))
2011. febr. 27. 22:39
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!