Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » A munkáltató bármikor kiírhat...

A munkáltató bármikor kiírhat fizetetlen szabadságra, ha nem tud munkát biztosítani a számunkra?

Figyelt kérdés

És bármennyi napot az évből?

Nem tudok ellene semmit tenni?

Jár ilyenkor nekem valami?

Köszönöm!


2009. márc. 4. 09:37
 1/6 anonim ***** válasza:
100%

Nem. A fizetetlen szabadság mindig a munkavállaló kérése alapján engedélyezhető. A Munkatörvény Könyve tartalmazza azokat az okokat amikor ez kérhető. (építkezés, közeli hozzátartozó ápolása, illetve gyed, gyes) Ha a munkáltató saját hibája miatt nem tud munkát biztosítani, akkor az nem fizetetlen szabadság hanem állásidő és erre az időre a személyi alapbért ki kell fizetni.


[link]

2009. márc. 4. 10:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen, nagy segítség volt!
2009. márc. 4. 10:27
 3/6 anonim ***** válasza:
100%

A munkáltatónak a Munka Törvénykönyve (Mt.) szerint többek között bérfizetési és foglalkoztatási (!) kötelezettsége van. A fizetés nélküli szabadságra az Mt. 138-140. §-aiban leírt esetekben a munkavállalónak van lehetősége, őt illeti meg, ő igényelheti, a munkáltató meg engedélyezi, egyes estekben kötelezően, a törvény által kötelezetten engedélyezi. Amúgy a fizetés nélküli szabadság alatt értelemszerűen munkabér sem jár, de hangsúlyozom, ez a munkavállaló kívánságára történik. A fennálló munkaviszonnyal kapcsolatban a munkáltatót speciális utasításadások illetik meg:

1.Átirányítás, mely esetben más munkakörben végeztet munkát, ez kollektív szerződés hiányában évi max. 44 munkanap lehet.

2. Kiküldetés: Ilyenkor más munkahelyen végez munkát a munkavállaló.

3. Kirendelés: Na ez kapcsolódik e feltett kérdéshez!!! Kirendelés esetén MÁS MUNKÁLTATÓ RÉSZÉRE végez munkát, persze többek között feltétele ennek, hogy a két munkáltató tulajdonosi kapcsolatban álljon. Mt. 150. §) Az Mt. 150-151. §-a tipikus példája annak, hogy a jogalkotó hogyan kísérelte meg a munkáltató és a munkavállalói érdekek összehangolását. Előfordulhat ugyanis, hogy a munkáltató a működési körében felmerült ok/okok miatt nem tud a munkavállaló számára munkát adni, és ha nem lenne a 150-151. §, akkor könnyen a munkajogviszony megszüntetésére kényszerülhet, ami számára többletkiadást jelent (lásd pl. végkielégítés) de ez ellen a munkavállaló sem tud védekezni.

Summa summárum: a fizetés nélküli szabadság járhat, illetve kérhető, de nem a munkáltató részére biztosított fegyver. Ha a fent írt kirendelésre nincs lehetősége, a munkaviszony meg kell szüntetnie, mely történhet kétoldalú jognyilatkozattal, azaz közös megegyezéssel, vagy egyoldalú jognyilatkozattal a munkáltató részéről, melyet rendes felmondásnak neveznek. Ekkor a felmondás okának valóságosnak, és okszerűnek kell lennie.

2009. márc. 4. 10:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 A kérdező kommentje:

Tehát akkor csak én kérhetem, s ő engedélyezheti, de saját maga nem írhat ki ilyet!

Ahhoz, hogy ő beleegyezését adja, kell írásos kérelem, csak annak alapján írhatja ki? Mert akkor azért már valami lenne a kezemben, mert én ugye ilyet tőle sose kértem, sem írásban, sem máshogy ... Kell, hogy nyoma legyen? Mert ha nem, akkor meg vagyok lőve!

2009. márc. 4. 10:48
 5/6 anonim ***** válasza:
Elnézést, de kissé kusza a kommentben szereplő kérdés. Véleményem szerint nem kötelező, legalábbis nem minden esetben írásban kérni, de ha én kérném, minden esetben írásban tenném. Amúgy ennek most nincs jelentősége, hisz a kérdésből az derül ki számomra, hogy nem kérelemre történne a fizetetlen szabadság kiadása, így vita esetén a munkáltatónak kellene bizonyítania, hogy a munkavállaló kérésére tette ezt. Ezt meg ugye megfelelő kérelem hiányában nehéz lenne. Egyetértek a másik hozzászólóval, (kiegészítve az általam írtakat), hogy ebben az esetben jogszerű lehet még az Mt. 151. § (4) bekezdésének alkalmazása: "a munkavállalót, ha a munkáltató működési körében felmerült okból nem tud munkát végezni, az emiatt kiesett munkaidőre (állásidő) személyi alapbére illeti meg".
2009. márc. 4. 14:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 A kérdező kommentje:
Köszönöm ... az előző komment csak annyi akart lenni, hogy ha nem kell írásba foglalni a kérelmet, akkor egy esetleges számonkérés alkalmával én nem tudom azt mondani, hogy nem adtam le kérvényt a munkáltatóhoz, mert akkor ez nem kötelező.
2009. márc. 4. 17:16

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!