Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » Követelhetnek kártérítést? (lent)

Követelhetnek kártérítést? (lent)

Figyelt kérdés
2 napja nekimentem autóval egy ház előtt egy tujának (fatartóban van, kb 300 kg). A tartó megsérült, amit ki kéne fizetnem. A kérdésem az lenne, mivel ez már elvileg közterületen van (utcán) kell fizetnem a javítását? Egy ismerősöm valami olyasmit mondott, ha nem az udvarukon van, hanem a kerítésen kívül akkor nem kell. Nagyjából leírom a területet: betonfallal van körbekerítve a ház, udvar, ezek előtt (kapu előtt) le van térkövezve egy rész (a "kerítés" és az út között), mint pl másnál a füves terület. És itt található, 5-6 ilyen tuja. Szerintem attól még kell fizetnem, mivel az ő tulajdonuk, de azért ha nem muszáj, nem tenném, ezért aki erről tud valamit nekem mondani, kérem válaszoljon.
2011. aug. 5. 16:04
 1/7 A kérdező kommentje:
Csak a tartó, 40.000 Ft. Ja és bocsi, de nem ez volt a kérdésem.
2011. aug. 5. 16:15
 2/7 anonim ***** válasza:

Ha másnak a magántulajdonában kárt okozol, akkor meg kell térítened a kárt. Gondolj arra, hogy ha a másik autóját töröd össze, ki kell fizetned a kárt, vagy ha egy gyalogos ruháját elszakítod, azt is ki kell fizetned.


Az más kérdés, hogy szabályos helyen állt-e a tulajdona...

2011. aug. 5. 16:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 anonim ***** válasza:
Ha ők megvették saját pénzükből, és van róla számla akkor igen. De azért én elkérném a számlát, hogy tényleg 40ezer-e. Illetve gondolom annyira nem sérült meg, hogy ne lehessen megjavítani. Utóbbit tenném.
2011. aug. 5. 16:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 A kérdező kommentje:
Igen, én is így gondoltam, csak ugye hallottam egy második variációt, gondoltam azért utána járok. Köszönöm a választ!
2011. aug. 5. 16:35
 5/7 A kérdező kommentje:
ezio_auditore Köszönöm. Nem lett benne nagy kár, újat nem kell vennem, csak javíttatnom.
2011. aug. 5. 16:36
 6/7 A kérdező kommentje:
Ja és nem hiszem, hogy ilyen esetekre tartanák meg a számlát, de azért megkérdem.
2011. aug. 5. 16:37
 7/7 anonim ***** válasza:
100%

Nem akarlak megkeverni, de szerintem nem olyan egyszerű a dolog.


Magántulajdonban sérülést okoztál autóval, tehát kártérítést követelhetnek tőled, ez biztos lenne...

De: Azt tényleg hasznos lenne tudni, hogy tarthatják-e ott szabályosan a tuját; tudomásom szerint általában a házfaltól számított 1 méterig tartozik a magántulajdonhoz az utcarész, attól távolabb már közterület. A közterületet pedig ugyebár csak rendeltetésszerűen lehet használni, így a járdát nem lehetne tujatárolásra...

Önkormányzatnál érdeklődhetsz esetleg erről.


A másik, hogy ha kiderül, hogy nem sértettek jogszabályt a tuja kihelyezésével, akkor is a károsultnak kell bizonyítania, hogy mekkora kár érte őt. Tehát vagy bemutatja a számlát, vagy valami hivatalos vélemény kellene, nem csak úgy bemondásra. Sőt, még a számlaérték sem annyira mérvadó, ha régi, ugyanis minden ingóság avul, azaz veszít az értékéből az évek folyamán. A biztosítók is alkalmazzák az avultatást kártérítés fizetésekor (nem mindig).

+ Egyéb bizonyítás: fényképek, jegyzőkönyv, esetleg rendőrségi feljelentés... Ezekről nem írtad, voltak-e.


Ha már van valami hivatalos alap, akkor lehet egyezkedni is a kártérítés mértékéről: megpróbálhatsz egy kicsit kevesebbre ajánlatot tenni, hátha elfogadják.

Ha nem tudtok megegyezni, akkor beperelhetnek esetleg, ha érdemesnek tartják; ekkor biztos, hogy szakértők bevonásával állapítják meg az összeget, de a vesztes fél fizeti a bírósági- és perköltségeket is. Tehát szerintem meg fogják gondolni, érdemesebb-e egyezkedni, mint esetleg évekig pereskedni + eljárási illetéket fizetni + megelőlegezni a szakértői költséget...


Am. felkereshetnéd a biztosítódat tanácskérés céljából: Nem tudom, ilyen esetben a kötelező fel.b. alapján fizetnek-e esetleg (úgy rémlik, hogy nem); de a biztosítónak nem csak a kárigények kifizetése a feladata, hanem a jogosulatlan kárigények elutasítása is.

A lakásbiztosításhoz meg létezik személyi felelősségbiztosítás is, viszont az - úgy tudom - nem fizet autóval okozott kárra...

Esetleg jogvédelem-biztosításod ha lenne, az a tuti: Ügyvédek segítenek az egész cirkuszt lezongorázni... :)


Elnézést, hogy hosszú lett, de nem tudtam ennél rövidebben leírni.

2011. aug. 5. 19:38
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!