Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » Ha valakit bedrogoznak, és...

Ha valakit bedrogoznak, és úgy emberölésre kényszerítenek, akkor azért megbüntethetik?

Figyelt kérdés
2011. aug. 8. 01:32
 1/8 anonim ***** válasza:
ha bebizonyosodik h drog hatása allat tette akkor sztem nembunetik meg nagyon
2011. aug. 8. 02:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim válasza:

ember ölés ide-oda..akkor is emberölés van szó

....

szal jah

2011. aug. 8. 05:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 anonim ***** válasza:
Nálunk pár éve elgázoltak egy embert. (cserbenhagyásos) A gázoló hazament és teletömte magát tudatmódosító gyógyszerrel, hogy azt mondhassa annak a befolyása alatt volt. Pénzes család miatt csak felfüggesztettet kapott...
2011. aug. 8. 05:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 anonim ***** válasza:
én úgy tudom hogy akit akarata ellenére kényszerítenek olyanra amit nem tenne meg, pl akár emberölés is, annak enyhíthető a büntetése, korlátlanul. De egy jogértő majd leírja pontosan.
2011. aug. 8. 05:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 anonim ***** válasza:
Szerintem is. Mindegy volt e benne drog, a történetben a kényszer a kulcs momentum.
2011. aug. 8. 06:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 anonim ***** válasza:
100%

A büntethetőséget kizáró okok


22. § A büntethetőséget kizárja:


a) a gyermekkor,


b) a kóros elmeállapot,


c) a kényszer és a fenyegetés,


d) a tévedés,


e)


f) a jogos védelem,


g) a végszükség,


h) a magánindítvány hiánya,


i) a törvényben meghatározott egyéb ok.



Tehát a kényszer eleve kizáró ok. A drog hatás ilyenkor mellékes.

2011. aug. 8. 06:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 anonim ***** válasza:

Drogozástól független büntetendő. A kényszerítés esetén, pedig annak mértékétől függően vagy nem büntethető, vagy pedig a büntetés korlátlanul enyhíthető. Nyilván ha nem volt tudomása róla, hogy drogot etetnek vele, vagy eleve arra is kényszerítették, akkor nyilván már a drogos állapotáért sem lesz ő felelős.


Ha valaki drog vagy alkohol befolyása alatt követ el bűncselekményt ugyanúgy felel, mintha tiszta/józan állapotában követte volna el.

2011. aug. 8. 10:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 anonim ***** válasza:

A kérdés azért becsapós, mert két olyan körülményt kombinál össze, ami külön-külön is büntethetőséget kizáró (korlátozó) ok, de együtt legfeljebb korlátozó tényezőként képzelhető el.


Ha valakit erőszakkal úgy bedrogoznak, hogy emiatt képtelenné válik cselekménye következményeinek felismerésére vagy az annak megfelelő cselekvésre, és embert öl, akkor nem büntethető. Aki erre ráveszi (de nem kényszeríti, hiszen a bedrogozottnak saját akarata már nincs), az ún. közvetett tettes.


Ha valakit kényszerítenek egy bűncselekmény elkövetésére, azért nem felelős, de ennek feltétele, hogy a vele szemben kilátásba helyezett hátrány nagyobb legyen, mint amire kényszerítik (tehát emberölésnél nemigen képzelhető el), és semmilyen más módon ne tudja elhárítani (így például az, hogy "tudom hol laksz, ha nem csinálod meg, megyek és leverlek" nem nagyon fog működni). A kényszerítő ilyenkkor ugyancsak közvetett tettes.


Ha akár a bedrogozás, akár a kényszerítés, akár mindkettő nem zárja ki, csak korlátozza az illetőt abban, hogy cselekménye következményeit felismerje vagy az annak megfelelő cselekedjen, akkor büntetése korlátlanul enyhíthető, a bedrogozó-kényszerítő pedig felbujtóként felel.

2016. aug. 6. 15:27
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!